Առաջարկվում է բուհերում ընդունելությունն իրականացնել մեկ ընդունելության քննության արդյունքների հիման վրա
Հունիսի 25-ին Հովհաննես Հովհաննիսյանի նախագահությամբ արտահերթ նիստ է գումարել ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը: Օրակարգում  «Կրթության մասին» օրենքում լրացում նախատեսող օրենքի նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումն էր: Օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է հունիսի 24-ի ՀՀ ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի նիստում:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում առաջակություններ չեն ներկայացվել: Նախարարը հիշեցրել է, որ օրենսդրական նախաձեռնությունը պայմանավորված է աշխարհում եւ մեր երկրում տարածված  կորոնավիրուսային հիվանդությամբ եւ այդ պատճառով Հայաստանում արտակարգ դրություն հայտարարելու հանգամանքով: Գործադիրն առաջարկել է կրթության պետական կառավարման լիազորված մարմնի ներկայացմամբ` մինչեւ ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի 1-ը, հաստատել եւ պաշտոնապես հրապարակել բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների տվյալ տարվա մասնագիտությունների եւ ընդունելության քննությունների ցանկը: Առաջարկվում է նաեւ դիմում-հայտերն ընդունել առցանց` հայտերի լրացման նոր տարբերակով: Ըստ հաստատված նոր կարգի` բուհերում ընդունելությունը կիրականացվի մեկ ընդունելության քննության արդյունքների հիման վրա: Կախված մասնագիտության առանձնահատկությունից ընտրվել են այն քննությունները, որոնք առավել անհրաժեշտ են տվյալ մասնագիտությամբ սովորելու համար`  նախկին 2 կամ 3 քննության փոխարեն:
Օրենքի նախագծով այս բացառությունը սահմանվում է  հայտարարված արտակարգ կամ ռազմական դրության ժամանակահատվածի համար:
Հանձնաժողովականները կարեւորել են օրինագծի ընդունումն ու դրական եզրակացություն տվել երկրորդ ընթերցմամբ այն ընդունելու համար:
Հունիսի 25-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է Կառավարության նախաձեռնությամբ նախորդ օրը գումարված արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը: Նստաշրջանին չի մասնակցել ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը: Խորհրդարանը շարունակել է ՀՀ 2019 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկումը: Հարակի...
Հունիսի 25-ին Նարեկ Զեյնալյանի նախագահությամբ կայացել է ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը: ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Սմբատ Սաիյանի ներկայացմամբ` երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «Պետական նպաստների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություննե...
ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում քննարկվել է հարկային ոլորտին առնչվող օրինագիծ
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ հունիսի 25-ին հրավիրած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել Կառավարության հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին: Նպատակը կադ...
Հունիսի 25-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրո...
Առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակմանը կարող եք հետեւել կից հղմամբ: ...
Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակումը՝ այստեղ։ ...
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակումը՝ կից։ ...
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողով` 29.06.2020 Ժամը 11:00 314 սենյակ, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողով` 25.06.2020 Ժամը 10:30 314 սենյակ, Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողով` 25.06.2020 ...

Entrance in the Higher Educational Institutions is Proposed to Carry Out Based on the Results of Entrance Exams
On June 25, the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport convened an extraordinary sitting moderated by Hovhannes Hovhannisyan. The debate of the draft law designing addendum to the law on Education in the second reading was on the agenda. The bill in the first reading was passed at June 24 sitting of the RA NA extraordinary session.
The RA Minister of Education, Science, Culture and Sport Arayik Harutyunyan informed that recommendations were not presented during the period from the first to the second reading. According to the new approved new order, the entrance in the higher educational institutions will be carried out based on the results of one entrance exam. The exam was chosen depending on the peculiarity of the profession, which is necessary for studying with the given profession instead of former two or three examinations.
This exception is fixed by the draft law for the period of the announced state of emergency or martial law.
The Committee members highlighted the adoption of the bill and endorsed it for passing in the second reading.
On June 25, the RA National Assembly continued the work of the extraordinary session convened on the previous day on the initiative of the Government.The RA NA Prosperous Armenia Faction did not take part in the session.The parliament continued the debate of the annual report on the Execution of the...
On June 25, the extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs moderated by Narek Zeynalyan was held.The draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Law on State Allowances was debated in the second reading presented by the RA Deputy Minister of Labo...
At Extraordinary Sitting of RA NA Standing Committee Bill on Tax Sphere Debated
At June 25 extraordinary sitting moderated by Babken Tunyan, the RA NA Standing Committee on Economic Affairs debated in the second reading and endorsed the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code authored by the Government.To prevent the abrupt growth of the tax burden a trans...
On June 25, at the extraordinary sitting the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by Vladimir Vardanyan debated in the second reading the legislative package on Making Addendum to the Constitutional Law the RA Judicial Code, on Remuneration of Persons in State Posts and Stat...