Հունիսի 12-ին շարունակվել է ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների՝ հունիսի 9-ին կայացած եւ չավարտված համատեղ նիստը, որը վարել են Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Մանե Թանդիլյանը: Քննարկվել են 2019 թ. ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի բյուջետային հատկացումները, ծախսային եւ ոչ ֆինանսական ցուցանիշները:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը տեղեկացրել է, որ վարչապետի աշխատակազմի համար հաշվետու տարվա պետական բյուջեով հաստատվել է 11 ծրագիր եւ 49 միջոցառում: Սփյուռքի նախարարության լուծարման արդյունքում 2 ծրագիր եւ 7 միջոցառում տեղափոխվել է վարչապետի աշխատակազմ: 2019 թ.  ընթացքում վարչապետի աշխատակազմն իրականացրել է 10 ծրագիր եւ 53 միջոցառում: Դրանց իրականացման նպատակով բյուջեից հատկացվել է 14 մլրդ 507 մլն 99 հազար դրամ, որից վարկային երկու միջոցառումների համար՝ 1 մլրդ 130 մլն 631 հազար դրամը վարկային միջոցներ են, համաֆինանսավորումը կազմել է 179 մլն 726 հազար դրամ: Դրամաշնորհային 5 միջոցառումներից կատարվել են 3-ը, որոնց համար դրամաշնորհային միջոցները կազմել են 28 մլն 415 հազար դրամ, համաֆինանսավորումը՝ 3 մլն 342 հազար դրամ:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը նշել է, որ քննարկումների արդյունքում «Աջակցություն մարդասիրական ծրագրերին» եւ  «Հանրային կարծիքի ուսումնասիրություններ» ծրագրերի իրականացումը նպատակահարմար չի գտնվել եւ հատկացված համապատասխանաբար 10 մլն եւ 123 մլն 278 հազար դրամի միջոցները գրեթե ամբողջությամբ վերաբաշխվել են այլ ծրագրերի միջեւ:
2019 թ. ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի գործառույթներին ավելացել են նաեւ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից մշակված, ՀՀ կառավարության որոշումների հիման վրա իրականացվող Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների եւ որոշումների համաձայն եւ միջազգային դատական ատյաններում ՀՀ շահերի ներկայացման ու պաշտպանության հետ կապված գործառույթները, ինչպես նաեւ 6 տեսչական մարմինների գործունեության ապահովման գործառույթների իրականացումը: Տեսչական 6 մարմինների համար հաշվետու տարվա բյուջեով նախատեսվել էր 13 միջոցառում:
Պատգամավորների հարցերն առնչվել են ոստիկանության համակարգի բարեփոխումներին, պետական հատվածի արդիականացման ծրագրի կատարողականին, կուսակցություններին աջակցության գծով հատկացումներին, քաղաքացիական ծառայողների վերապատրաստման ցածր կատարողականին, արդյունահանող ճյուղերի զարգացման ծրագրին, հանրային հատվածի բարեփոխումներին, ԶԼՄ դաշտը կարգավորող օրենսդրական լուծումներին եւ այլ խնդիրներին, որոնց առնչությամբ Էդուարդ Աղաջանյանը պարզաբանումներ է ներկայացրել:

On June 12, the joint sitting of the RA National Assembly Standing Committees on State and Legal Affairs and on Financial-Credit and Budgetary Affairs held and non-completed on June 9 continued, which moderated Vladimir Vardanyan and Mane Tandilyan. The budgetary allocations, expenditure and non-financial indices of the RA Prime Minister’s Staff for 2019 were debated.
The RA Prime Minister’s Chief of Staff Eduard Aghajanyan informed that 11 programmes and 49 events were approved by the state budget of the financial year for the Prime Minister’s Staff. As a result of dissolution of the Ministry of Diaspora, 2 programmes and 7 events were moved to the Prime Minister’s Staff. During 2019, the Prime Minister’s Staff implemented 10 programmes and 53 events.
The Prime Minister’s Chief of Staff noted that after the debates the implementation of the programmes Humanitarian Aid Programmes and Studies in Public Opinion was not found expedient.
In 2019 the functions related to the presentation of the RA interests and protection worked out by the RA representative’s Office in the European Court of Human Rights (ECHR), in accordance with the judgments and decisions by the ECHR being implemented on the basis of the RA Government decisions and in the international judicial instances, as well as the implementation of the functions of providing the activities of the 6 inspectorates were also added to the functions of the RA Prime Minister’s Staff.
The MPs’ questions related to the reforms of the police system, the execution of the state sector modernization programme, the allocations for supporting the parties, the low execution of the civil servants’ training, the development programmes of the mining branches, the reforms of the public sector, the legislative solutions regulating the mass media and other problems, and Eduard Aghajanyan gave clarifications to them.