Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ
Մայիսի 20-ին Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատը լիագումար նիստում միաձայն ընդունեց (Սենատի փոխնախագահ Միլան Շտյեխի կողմից ներկայացված) բանաձեւ, որը նվիրված էր Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 75-ամյակին եւ երկու աշխարհամարտերի ընթացքում մարդկության դեմ գործած ոճրագործությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության դատապարտմանը:
Այսպիսով Չեխիայի խորհրդարանի երկու պալատները ճանաչել եւ դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը:
Չեխիայի Սենատի ընդունած բանաձեւը գալիս է եւս մեկ անգամ ապացուցելու, որ մարդկության դեմ ոճիրները վաղեմության ժամկետ չունեն: 105 տարի անց եւս միջազգային հանրությունը հիշում է Հայոց ցեղասպանությունը` մարդկության պատմության ամենաողբերգական էջերից մեկը եւ տալիս արժանի գնահատական:
Փաստաթուղթը կյանքի կոչվեց Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի փոխնախագահներ Միլան Շտյեխի եւ Միլուշե Հորսկայի, ինչպես նաեւ Սենատի մյուս անդամների հետեւողական եւ սկզբունքային գործունեության արդյունքում:
Հայոց ցեղասպանության հիմնահարցը մշտապես եղել է հայ-չեխական միջխորհրդարանական օրակարգի անկյունաքարերից: Օրենսդիր մարմինների նախագահների, ինչպես նաեւ խորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջեւ ձեւավորված արդյունավետ համագործակցության արդյունքում արգասավոր քննարկումների հարթակ է ստեղծվել` իր կարեւոր ձեռքբերումներով:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումն անհրաժեշտ է ոչ միայն ճշմարտության եւ պատմական արդարության վերականգնման ու ժխտողականության վտանգավոր քաղաքականության դեմ պայքարի համար, այլ նաեւ կրոնական եւ էթնիկ պատկանելության հողի վրա կատարվող հանցագործությունների կանխարգելման, մարդու իրավունքների համընդհանուր պաշտպանության համար:

Сенат парламента Чешской Республики принял осуждающую Геноцид армян резолюцию
20 мая Сенат парламента Чешской Республики на пленарном заседании единогласно принял представленную вице-спикером Сената Миланом Штехом резолюцию, посвященную 75-летию завершения Второй мировой войны и осуждению совершенных в ходе двух мировых войн преступлений, в том числе Геноцида армян.
Таким образом, обе палаты парламента Чехии признали и осудили Геноцид армян.
Принятая чешским Сенатом резолюция призвана вновь доказать, что преступления против человечества не имеют срока давности. Международное сообщество и спустя 105 лет помнит Геноцид армян – одну из самых трагических страниц человеческой истории и дает ей достойную оценку.
Документ – итог последовательной и принципиальной деятельности вице-спикеров парламента Чешской Республики Милана Штеха и Милуше Горски, а также других членов Сената.
Проблема Геноцида армян всегда была одним из краеугольных камней армяно-чешской парламентской повестки. В итоге налаженного эффективного сотрудничества между председателями законодательных органов, а также парламентскими группами дружбы создалась платформа для продуктивных дебатов – со своими важными достижениями.
Признание и осуждение Геноцида армян необходимы не только для восстановления истины и исторической справедливости, борьбы с опасной политикой отрицания, но также для предотвращения совершаемых на почве религиозной и этнической принадлежности преступлений, всеобщей защиты прав человека.