ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը Ռուբեն Ռուբինյանի նախագահությամբ մայիսի 4-ի նիստում քննարկել է ՀՀ կառավարության 2019 թվականի փետրվարի 8-ի N 65-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած` ՀՀ կառավարության ծրագրի 2019 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցում ընդգրկված արտաքին քաղաքականության բաժինը:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի խոսքով` 2019թ. հայկական դիվանագիտությունն իր գործունեությամբ հաստատել է, որ ինքնիշխանությունը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն սկզբունքն է եւ երկու մյուս սկզբունքների` համահայկականության եւ փոխգործակցության հետ մեկտեղ ապահովում է միջազգային ասպարեզում հայ ժողովրդի արժեքների եւ շահերի հետապնդումը: Այդ սկզբունքներն առաջին անգամ հստակորեն ամրագրվել են օգոստոսի 27-ից սեպտեմբերի 4-ը Հայաստանում եւ Արցախում կայացած ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի եւ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների ու հյուպատոսական հիմնարկների ամենամյա համաժողովի ժամանակ:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ 2019թ. ընդլայնվել է եւ 2020թ. կշարունակի ընդլայնվել Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների եւ արտերկրում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխարհագրությունը: 2019թ. Հայաստանում բացվել է Ուրուգվայի գլխավոր հյուպատոսությունը, իսկ 2020թ. փետրվարին` Սլովակիայի դեսպանությունը: Եվս երեք եվրոպական երկիր` Սերբիան, Նիդերլանդները եւ Շվեդիան, որոշում են ընդունել 2020թ. ընթացքում դեսպանություններ բացելու մեր երկրում եւ արդեն այս ուղղությամբ կատարել են կոնկրետ քայլեր. Նիդերլանդների կողմից արդեն իսկ նշանակվել է Հայաստանում առաջին ռեզիդենտ դեսպանը: ՀՀ դեսպանություններ են բացվել Կատարում, Եթովպիայում, Իսրայելում: Դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատվել Հյուսիսային Մակեդոնիայի հետ:
Ըստ Զոհրաբ Մնացականյանի` Հայաստանն ամրապնդել է երկկողմ բարձր մակարդակի երկխոսության վրա հիմնված իր բազմաբնույթ եւ բազմաշերտ համագործակցությունը ՌԴ-ի հետ, շարունակական քայլեր են ձեռնարկվել ՀԱՊԿ շրջանակում իրականացվող համագործակցության հետագա խորացման ու կատարելագործման ուղղությամբ:
2019թ. ընթացքում Հայաստանը հաջողությամբ նախագահել է Եվրասիական տնտեսական միության մարմիններում: Այդ ընթացքում նաեւ մեծ ուշադրություն է դարձվել Միության` երրորդ երկրների հետ համագործակցության խորացմանը:
Զեկուցողը նշել է, որ Հայաստանի գործընկերային հարաբերությունները Եվրոպական միության, ԵՄ անդամ երկրների, Եվրոպական մայրցամաքի բոլոր երկրների հետ վերընթաց զարգացում են ապրել թե՛ քաղաքական եւ թե՛ տնտեսական ոլորտներում: Հաշվետու տարում զգալի աճել է ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը. 2019թ. տարեկան գործողությունների ծրագրով նախատեսված 40 մլն եվրոյի չափով աջակցությանը հավելվել է լրացուցիչ 25 մլն եվրո հովանոցային ֆոնդից:
Ըստ նախարարի` Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից եղել եւ մնում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ բարեկամական եւ գործընկերային հարաբերությունների ամրապնդումն ու առավել խորացումը: ԱՄՆ-ի հետ անցած տարվա ընթացքում հաստատված ռազմավարական երկխոսության հարթակը համագործակցության օրակարգն ընդլայնելու եւ խորացնելու նոր հնարավորություններ է պարունակում: ԱՄՆ կառավարությունն ավելացրել է 2019թ. ՀՀ-ին հատկացվող օժանդակությունը 40 տոկոսով` հասցնելով շուրջ 60 մլն ԱՄՆ դոլարի:
«Մեզ համար առանձնահատուկ կարեւորություն ունի մեր երկու անմիջական հարեւանների` Վրաստանի եւ Իրանի հետ համագործակցության ամրապնդումը եւ զարգացումը, այդ թվում` տրանսպորտային եւ էներգետիկ փոխկապակցվածության շրջանակում: Մենք հետեւողական ենք նաեւ խորացնելու Չինաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունները` բազմաոլորտ եւ փոխշահավետ լայն համագործակցության ծավալման եւ ընդլայնման միջոցով եւ անցած տարի այս ուղղությամբ կարեւոր քայլեր են կատարվել, մասնավորապես մեր երկրների միջեւ հաստատվել է մուտքի առանց արտոնագրերի ռեժիմ»,- ընդգծել է արտաքին գերատեսչության ղեկավարը:
Զոհրաբ Մնացականյանն անդրադարձել է նաեւ մի շարք երկրների հետ փոխգործակցության զարգացմանը, Հայաստանի եւ Եվրոպայի խորհրդի միջեւ հաստատված արդյունավետ համագործակցության առավել ընդլայնման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերին, ցեղասպանությունների կանխարգելման օրակարգի առաջմղմանը, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը եւ դատապարտմանը:
Նախարարի խոսքով` Արցախյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարեւորագույն գերակայությունն է: Շարունակվել է սերտ համագործակցությունը միջազգային միջնորդների` Մինսկի խմբի համանախագահների հետ խնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Տարվա ընթացքում հնարավոր է դարձել ձեռք բերել երկու պայմանավորվածություն` ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու եւ խաղաղության համար բարենպաստ միջավայր ստեղծելու ուղղությամբ:
Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է համավարակի պայմաններում ԱԳՆ գործունեության հիմնական ուղղությունները, նշել, որ գործընկերների հետ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների արդյունքում Հայաստան են ներմուծվել COVID-19-ի դեմ պայքարի համար անհրաժեշտ առողջապահական պարագաներ, նյութեր, սարքավորումներ:

At May 4 sitting moderated by Ruben Rubinyan, the RA NA Standing Committee on Foreign Relations debated the foreign policy section included in the report in the Procedure of the RA Government Programme Implementation approved by the Decision N 54-A of 8 February 2019 and Its Results.
The key speaker, the RA Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan presented the activities of the Ministry and the most important principle of Armenia’s foreign policy.
The Minister informed that the geography of the diplomatic representations accredited in Armenia and the RA diplomatic representations abroad was expanded in 2019 and would continue in 2020.
In 2019. the Consulate General of Uruguay in Armenia, in February 2020 the Embassy of Slovakia opened and three European countries, as Serbia, the Netherlands and Sweden made a decision to open Embassies in our country during 2020 and concrete steps had been taken during 2020. The First Resident Ambassador to Armenia had already been appointed by the Netherlands. The RA Embassies were opened in Qatar, Ethiopia and Israel. Diplomatic relations were established with Northern Macedonia.
According to Zohrab Mnatsakanyan, Armenia strengthened the diverse and multi-layered cooperation based on the dialogue at bilateral high level with the RF, continuous steps have been taken in further deepening and upgrading the cooperation being implemented in the framework of the CSTO.
During 2019, Armenia successfully chaired in the Eurasian Economic Union (EEU) bodies. In that period, great attention had been paid to deepen the cooperation with the third countries. The speaker noted that the Armenia’s partnership relations have been developed with the European Union, the EU member countries, all countries of the European continent in the political and economic spheres. According to the Minister, one of Armenia’s foreign political priorities has been and remains the strengthening and deepening of the friendly and partnership relations with the U.S. During the past period, the platform of the strategic dialogue established with the U.S contains new opportunities to expand and deepen the agenda of cooperation.
“The strengthening and development of cooperation with our two immediate neighbours Georgia and Iran, including the framework of transport and energy connection is of special importance for us. We are also to deepen the friendly relations with China through development and expansion of multi-spherical and mutually beneficial wide cooperation, and last year important steps were taken in this direction, particularly non-entry regime has been established between our countries,” the Head of the Foreign Ministry underscored.
Zohrab Mnatsakanyan also referred to the development of cooperation with a number of countries, the steps undertaken in further expansion of the effective cooperation established between Armenia and the Council of Europe, the advancement of the genocide prevention agenda, the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide.
According to the Minister, the peaceful settlement of Artsakh issue is one of the most important priorities of Armenia’s foreign policy. The close cooperation with the international mediators, the Minsk Group Co-Chairs in the peaceful settlement of the problem. During the year, two agreements had become possible to reach for preparing the peoples for peace and create favourable environment for peace.
Zohrab Mnatsakanyan presented the main directions of the activities of Foreign Ministry in the conditions of the pandemic and noted that as a result of agreements reached with the colleagues necessary health care items, materials and equipment for the fight against COVID-19 had been imported to Armenia.