Մայիսի 4-ին արտահերթ նիստ է գումարել ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը` քննարկելու նոր տիպի կորոնավիրուսով պայմանավորված համավարակի` սոցիալական եւ առողջապահական ոլորտներում  բացասական հետեւանքների եւ դրանց մեղմման միջոցառումների տեսլականն ու ճանապարհային քարտեզը:
ՀՀ օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների պատասխանատուները ներկայացրել են հանրապետությունում տիրող իրավիճակը, անդրադարձել օրենսդրական փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտությանը, ինչպես նաեւ նշել այն աշխատանքները, որոնք ուղղված են հիվանդության հաղթահարմանն ու դրա տարաբնույթ հետեւանքների մեղմացմանը:
«Օրենսդրական բարեփոխումների անհրաժեշտությունը` համավարակին դիմագրավելու արդյունավետության բարձրացման տեսանկյունից» թեմայով  զեկույց է ունեցել  ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը: Ըստ նրա` համավարակով պայմանավորված` աշխարհում 3,3 մլրդ անձանց վրա հիվանդությունն ազդել է տնտեսապես, 7 տոկոսով նվազել են գումարային աշխատաժամերը, որը կազմում է շուրջ 100 մլն դրույք աշխատատեղ:
Հայաստանում ընթացիկ տարվա հունվարի 1-ի դրությամբ խոցելի խմբերում աշխատել է մոտ 209 հազար մարդ, որը կազմում է ընդհանուր աշխատուժի 35 տոկոսը, ռիսկային գոտում են նաեւ 45000 բուժաշխատողներ: Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ հիվանդությունն ի հայտ է բերել Հայաստանում չգրանցված աշխատողներին, որոնք նույնպես աղքատացման վտանգի տակ են:
Անդրադառնալով անելիքներին` նա կարեւորել է աշխատատեղերի պահպանումն ու նորերի ստեղծումը` հիմքում ունենալով զբաղվածության ծրագրերի վերանայումն ու դրանց հարմարեցումը փոփոխվող աշխարհին:
Ըստ օրենսդրի` անհրաժեշտ է վերաբաշխումներ եւ փոփոխություններ կատարել ինչպես պետական բյուջեում, այնպես էլ մի շարք օրենքներում:  Նշվել է, որ հանձնաժողովը մշակել է կորոնավիրուսի ներթափանցման հետեւանքով առաջացած հնարավոր ռիսկերի կառավարման եւ հակազդման գործողությունների երկու փաթեթ, որոնք ուղարկվել են Կառավարություն եւ պարետատուն,   ինչպես նաեւ օրենքների  մի քանի նախագծեր, որոնք դրվել են շրջանառության  մեջ:
«Նոր կորոնավիրուսի համավարակի եւ դրան հաջորդող ժամանակաշրջանում բնակչության բժշկական օգնության եւ սանիտարահամաճարակային միջոցառումների բնականոն ընթացքի, ինչպես նաեւ բուժաշխատողների պաշտպանության ապահովման հիմնական մոտեցումների վերաբերյալ» թեմայի շրջանակում ելույթ է ունեցել ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նա հայտնել է, որ այսօր արձանագրվել է հիվանդության  121 նոր դեպք, կա 35 ծայրահեղ ծանր հիվանդ, 36 նոր բուժված, 4 նոր մահ, այս պահին 1393 մարդ գտնվում է բուժման փուլում, ընդհանուր առմամբ թեստավորվել է 25000 քաղաքացի: Ընդհանուր հաստատված դեպքերի թիվը կազմում է 2507, բուժվածների թիվը` 1071: Մինչ այժմ կորոնավիրուսից մահացել է 39 մարդ, եւս 4-ը մահացել են այլ հիվանդություններից` ունենալով նաեւ կորոնավիրուս:
Ազատ մահճակալները հիվանդանոցներում 350 հատ են, որոշ հիվանդներ «բուժվում են» հյուրանոցներում:
«Համավարակը հաղթահարել մեզ ու որեւէ երկրի չի հաջողվել, բայց մեզ հաջողվել է առողջապահական համակարգի վրա բեռը կառավարելի դարձնել»,- ասել է նա եւ նշել, որ համակարգի վրա ծանրաբեռնվածությունն ավելանում է, եւ այն դեռեւս կառավարելի է: Նախարարի խոսքով` բուժօգնության կարիք ունեցող քաղաքացին պետք է չմնա առանց բուժօգնության: Բուժսարքերի, դեղորայքի եւ անհրաժեշտ պարագաների  պակաս չկա, սակայն անհրաժեշտ է լրջորեն պահպանել բոլոր կանոնները` չվերադառնալու համար խստագույն սահմանափակումներին:
Արսեն Թորոսյանը տեղեկացրել է, որ Կառավարությունն օրենսդրական փոփոխություններ է նախաձեռնել` կապված կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման  հետ, ուսումնասիրման փուլում են նաեւ պատգամավորների հեղինակած օրինագծերը:
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանը հիվանդությունից պաշտպանիչ միջոցների պակաս այս պահին չունի. աշխատանքներ են տարվում մերմ երկրում դիմակներ եւ արտահագուստ կարելու գործում, քանի որ կորոնավիրուսը շուտ չի հեռանալու:
Արսեն Թորոսյանը հանրությանը կոչ է արել միշտ եւ ամենուր պահպանել հիգիենիկ վարքագծի կանոնները` այսօր եւ հետագայում եւս խուսափելու համար հիվանդությունների տարածումից:  Ի պատասխան հնչած հարցի`  նախարարն ասել է, որ կասկածներ կան հիվանդության կրկնվելու վերաբերյալ:
Անդրադառնալով տարածված որոշ տեսակետներին, թե կորոնավիրուս հիվանդություն չկա, նա պարզապես կարեւորել է նման կարծիք հայտնողների կրթական ցենզի բարձրացումը` նման անհեթեթություններ չտարածելու համար:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Արման Ուդումյանը  քննարկվող թեմայի շրջանակում անդրադարձել է զբաղվածության եւ սոցիալական աջակցության հարցերին` նշելով, որ ապրիլի 30-ի  դրությամբ 14 մլրդ 511 մլն դրամի աջակցություն է տրամադրվել շուրջ 1 մլն  264 հազար մարդու:
Հիվանդությունն աշխատաշուկայի վրա շատ բացասական ազդեցություն է ունենալու, որոշ կանխատեսումների համաձայն` գործազրկությունը մեր երկրում հասնելու է  գրեթե 19 տոկոսի, ինչն այժմ շուրջ 17,7 տոկոս է: Կանխատեսվում է, որ գրանցված գործազուրկների թիվը, որն այժմ 85900 է, կավելանա շուրջ 40000-ով: Նախարարությունը խնդրի լուծման համար որոշ քայլեր է ձեռնարկել` զբաղվածության ապահովման  երկու նոր ծրագիր է մշակել,  մյուս երկուսն էլ  մշակման փուլում են:
Սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման նկատմամբ վերահսկողության նոր ռազմավարությունը եւ գործնական միջոցառումները նոր կորոնավիրուսի համավարակի եւ դրան հաջորդող ժամանակաշրջանում կատարված եւ կատարվող աշխատանքներին է անդրադարձել ՀՀ առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավար Հակոբ Ավագյանը: Հարցերի փուլում պատգամավորներն անդրադարձել են բժիշկների` այլ վայրում  աշխատելու, նրանց  իրավական պաշտպանվածության հարցին, որի առնչությամբ պարզաբանումներ է տվել նախարար  Արսեն Թորոսյանը: Նա վստահեցրել է, որ որեւէ բուժաշխատողի իրավունք չի  խախտվելու:

On May 4, the RA NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs convened an extraordinary sitting to debate the negative consequences of the pandemic in the social and health care spheres conditioned by the new type of coronavirus, the vision of their mitigation events and the road map.
The officials responsible in the RA legislative and executive bodies presented the situation in the republic, touched upon the necessity of making legislative amendments, as well as noted the works aimed at overcoming the disease and the mitigation of its various consequences.
The speakers also answered the MPs’ questions.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs Narek Zeynalyan made a report on the theme The Necessity of Legislative Reforms in Terms of the Rise of Efficiency of Facing the Pandemic.
The Committee Chair underlined that the disease has emerged the non- registered workers in Armenia, which are also under danger of poverty.
Touching upon the works to be done he highlighted the preservation of the jobs and the creation of the new ones, having on the basis the revision of the employment programmes and their adjustment to the changing world.
According to the legislative body, it is necessary to make redistributions and amendments in the state budget, as well as in a number of laws. It was noted that the Committee worked out two packages for the management of the possible risks caused because of coronavirus penetration and countering actions, which were sent to the Government and the Commandant’s Office, as well as several draft laws, which were put into circulation.
The RA Minister of Health Arsen Torosyan delivered a speech in the framework of the theme On Medical Aid to the Population during New Coronavirus Pandemic, the Period Following It, and the Regular Procedure of the Sanitary-Epidemiological Events, as well as the Main Approaches of the Provision of the Medical Workers’ Protection.
He has informed that at the moment 121 new cases have been registered, 35 are seriously ill, 36 are newly recovered, 4 new deaths, 1393 people are in recovery phase, in general 25.000 citizens have been tested.
The number of the total confirmed cases is 2507, the number of the recovered ones is 1071. Until now there are 39 deaths, four of them have died from other diseases, also having coronavirus.
There are 350 free beds in hospitals, some patients ‘are cured’ in the hotels.
Arsen Torosyan has informed that the Government has initiated legislative amendments related to the spread of the coronavirus disease, the MPs’ authored bills are also at the phase of study.
The Minister has noted that Armenia has no lack of protective means at this moment, works are underway to make masks and overalls, as the coronavirus will not go away soon.
Arsen Torosyan called on the public to always and everywhere follow the hygienic behavior rules, today and also later avoid he spread of the diseases. In response to the voiced question, the Minister has said that there are doubts on the disease to be repeating.
Touching upon the some spread viewpoints that there is no coronavirus disease, he simply highlighted rising the educational qualification of those expressing such opinion for not spreading such absurd ideas.
The Deputy Minister of Labor and Social Affairs Arman Udumyan referred to the employment and social support issues in the framework of the theme under debate.
The Head of the RA Health Care and Labor Inspectorate Hakob Avagyan related to the new strategy of control towards the protection of sanitary-epidemiological security and the practical events concerning the coronavirus pandemic and the works done during the period following it and current works. In the phase of questions the MPs related to the issue of legal protection of the doctors in other places, and in that connection the Minister Arsen Torosyan made clarifications in that connection. He assured that any medical worker’s right would not be violated.