Մարտի 16-ին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 120-րդ հոդվածի 2-րդ մասի եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 48-րդ հոդվածի համաձայն, իրավունքի ուժով գումարվել է Ազգային ժողովի հատուկ նիստ` օրակարգում ունենալով «Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին» որոշումը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Կառավարությունը որոշում է կայացրել այսօր` ժամը 18:30-ից հանրապետությունում սահմանել արտակարգ դրություն` կապված կորոնավիրուսի համաճարակային իրավիճակի հետ: Վարչապետը արձանագրել է, որ այս պահի դրությամբ մեր երկրում կորոնավիրուսով հիվանդացության 30 հաստատված դեպք կա, որից 19-ն առնչվում են Էջմիածնում տեղի ունեցած նշանադրության արարողությանը, իսկ 3-ը` առաջին ախտորոշված դեպքի հետ: Մտահոգիչը, ըստ վարչապետի, երեկ Երեւանի արտադրական ձեռնարկություններից մեկում ախտորոշված դեպքերն են: Նիկոլ Փաշինյանը պատգամավորներին տեղեկացրել է, որ այս դեպքով ախտորոշված անձանց շփման շրջանակը պարզվում է, այդ մարդիկ եւս կմեկուսացվեն:
Գործադիրի ղեկավարը պարզաբանել է արտակարգ դրություն մտցնելու անհրաժեշտությունը` նշելով, որ արտակարգ իրավիճակներում բնակչությանն օգնություն ցուցաբերելու մասին ՀՀ օրենսդրության ուսումնասիրության արդյունքում ակնհայտ է դարձել, որ այն չի նախատեսել համաճարակային իրավիճակներ:
«Արտակարգ դրություն հնարավոր է, երբ սահմանադրական կարգի նկատմամբ կա անմիջական սպառնալիք: Տվյալ դեպքում անմիջական սպառնալիք է գնահատվել այն, որ ըստ էության սպառնալիքի տակ է հայտնվում սոցիալական պետության հայեցակարգը, երբ քաղաքացիներն ունեն առողջության, առողջության պահպանման իրավունք, եւ այն ըստ էության կարող է հայտնվել բացարձակապես անպաշտպան իրավիճակում: Պետությունը պարտավոր է արտակարգ միջոցներ ձեռնարկել այդ իրավունքն ապահովելու համար»,- փաստել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նշվել է, որ հանրության առողջությունն ապահովելու եւ արտակարգ դրություն մտցնելու մասին որոշմամբ նախատեսված միջոցառումներն ապահովելու համար ստեղծվել է պարետատուն, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը կառավարության որոշմամբ նշանակվել է պարետ:
Վարչապետի գնահատմամբ` այս պահի դրությամբ իրավիճակը կարելի է համարել կառավարելի:
Կառավարության ղեկավարը խոսել է նաեւ երկրում պարենային անվտանգության խնդիրների մասին: Նա ընդգծել է, որ հանրապետությունում պարենի բավարար պաշարներ կան, չկա պարենային դեֆիցիտ:
Անդրադառնալով արտակարգ դրությամբ պայմանավորված սահմանափակումներին` վարչապետը խոսել է հանրային հավաքների մասին, նշել, որ ամենախիստ սահմանափակումները վերաբերում են բացառապես կորոնավիրուսի զարգացումների հետ կապված տեղեկատվության տարածմանը. դրանք պետք է համապատասխանեն պաշտոնական տեղեկություններին:
Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ` կառավարության ռազմավարական մոտեցումն այն է, որ այս ճգնաժամից պետք է դուրս գանք ավելի ուժեղացած` եւ տնտեսական, եւ հանրային, եւ առողջապահական իմաստներով:
«Հայաստանի կառավարությունը եւ պարետատունն իրավիճակից չբխող որեւէ սահմանափակում կիրառելուց զերծ կմա: Ամեն ինչ կանենք, որ արտակարգ դրությունը, որը պիտի տեւի մինչեւ ապրիլի 14-ը` ժամը 17:00-ն, հնարավորինս արդարացված եւ արդյունավետ լինի կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու իմաստով»,-հավաստիացրել է երկրի վարչապետը:
Վարչապետին ուղղվել են հարցեր, որոնք վերաբերել են պարետատան, մասնավորապես պարետի գործողություններին, կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստերի հանձնմանը, արտակարգ դրությամբ պայմանավորված տնտեսական իրավիճակին, դրանից բխող քայլերին: Պատգամավորների կողմից անդրադարձ է կատարվել նաեւ այն քաղաքացիներին, ովքեր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելմամբ պայմանավորված աշխատանքի չեն գնում եւ հատկապես այն դեպքերին, որ շատ մասնավոր ընկերություններ հրաժարվել են վերջիններիս աշխատավարձ վճարելուց: Խորհրդարանականների հարցադրումներից անմասն չեն մնացել քաղաքացիներին ուղղված տնտեսական աջակցության հարցերը, շեշտադրումներ են եղել բանկերի կողմից սահմանվող վարկային արձակուրդներին, քաղաքացիների վարկային պարտավորություններին: Գործադրի ղեկավարին ուղղվել են հարցեր, որոնք վերաբերել են այս օրերին որոշ ապրաքանտեսակների գների կտրուկ աճին, մեր երկրի առողջապահական համակարգի հնարավորություններին, կրթական հաստատությունների համար սահմանված դադարին եւ ուսումնական գործընթացի կազմակերպմանը:
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անունից խոսելով` Նաիրա Զոհրաբյանն անդրադարձել է որոշ ապրանքների գների աճի զսպման մեխանիզմների անհրաժեշտությանը, դեղատներում դիմակների եւ ախտահանիչ նյութերի սակավության խնդրին: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի` պետությունը պարտավոր է բանկերի հետ հրատապ քննարկել քաղաքացիների վարկային պարտավորությունների կատարման խոչընդոտներին ու փոքր եւ միջին բիզնեսի աջակցման ծրագրերին վերաբերող հարցերը:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը խոսքն ուղղել է քաղաքացիներին` վստահեցնելով, որ բոլոր ոլորտներում խնդիրները մեկ առ մեկ հավաքագրվել են ու քննարկվել: Բաբկեն Թունյանը նշել է, որ որեւէ քաղաքացի իր խնդիրների հետ միայնակ չի մնալու: Խոսելով գնաճի վերաբերյալ բարձրացված հարցադրումներից` պատգամավորը փաստել է, որ դա այդքան էլ չի դիտվում որպես գնաճ: Բաբկեն Թունյանն այդուհանդերձ հորդորել է ՏՄՊՊՀ-ին ուսումնասիրել ստեղծված իրավիճակը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանը փաստել է, որ այսօր Հայաստանի ֆինանսական կայունությանը որեւէ վտանգ չի սպառնում, քանի որ բանկերն ունեն ավելի քան բավարար միջոցներ՝ ապահովելու ֆինանսական իրացվելիությունը եւ անխափան սպասարկելու հաճախորդներին:
Ըստ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանի՝ յուրաքանչյուր ճգնաժամ հնարավորություն է, որից պետք է օգտվել: Պատգամավորի խոսքով՝ պետք է օգնել Կառավարությանը՝ հնարավորինս շուտ հաղթահարելու ստեղծված իրավիճակը: Խորհուրդ է տվել աշակերտներին ժամանակն օգտագործել արդյունավետ, ստեղծել նոր օնլայն հարթակներ:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անունից խոսել է ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը` եւս մեկ անգամ հիշեցնելով, որ պարենային ապրանքների, դեղամիջոցների եւ բժշկական սարքավորումների պակաս մեր երկրում չկա: Նա ընդգծել է, որ մթերային խանութները եւ դեղատները չեն փակվելու, Հայաստանում պարետային ժամ չի հայտարարվել. պարետն անհրաժեշտության դեպքում կարող է լրացուցիչ սահմանափակումներ մտցնելու որոշում կայացնել: Նշվել է, որ ԶԼՄ-ները եւ անհատներն իրավունք չունեն տարածելու տեղեկություններ, որոնք չեն համապատասխանում եւ չեն համընկնում պաշտոնական տեղեկատվության հետ: Անդրադառնալով հանրաքվեի անցկացմանը` ԱԺ նախագահի տեղակալն ասել է, որ հանրաքվեն չեղարկվում է եւ կնշանակվի արտակարգ իրավիճակի ավարտից հետո 55-60 օրվա ընթացքում: Նա խոսել է վերջին օրերին իշխանությունների աշխատանքի թափանցիկության մասին, ինչն ավելացրել է քաղաքացիների վստահությունն իշխանությունների հանդեպ:
ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության դիրքորոշումը հատուկ նիստի վերաբերյալ հայտնել է Էդմոն Մարուքյանը: Պատգամավորը փաստել է, որ շատ հարցերի վերաբերյալ, այնուամենայնիվ, հստակ պարզաբանումներ չտրվեցին: Անդրադառնալով նոր ձեւավորված պարետատան աշխատանքներին, ընդգծել է, որ այդ օղակը պետք է աշխատի օպերատիվ եւ բոլոր որոշումները կայացնի արագ, որովհետեւ անորոշությունները կարող են խուճապի հիմքեր առաջացնել: Խմբակցության ղեկավարը համաճարակի դեմ պայքարում կարեւորել է համախմբումը եւ պետության կողմից ամեն իրավիճակի համար հարկադրանքի լծակներով օժտված լինելը:
ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Միքայել Մելքումյանը: Նա կարեւորել է բնակչության առողջության անվտանգության ապահովումը, խոսել տնտեսական հետեւանքների, Կառավարության կանխատեսելիության եւ սուբսիդավորման խնդիրների, պարենային անվտանգության մասին: Պատգամավորը կարեւոր է համարել համընդհանուր մոբիլիզացիայի կազմակերպումը:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը երախտիքի խոսք է հայտնել բոլոր բուժաշխատողներին, ոստիկաններին, ուժային կառույցների ներկայացուցիչներին իրենց կատարած եւ կատարելիք հոգատար ու տքնաջան աշխատանքի համար: Խմբակցության ղեկավարը ներկայացրել է կորոնավիրուսի կանխարգելմանն ուղղված աշխատանքները, այն միջոցառումները, որոնք իրականացվել էին մինչ մեր երկրում ախտորոշված անձի հայտնաբերումը եւ դրանից հետո: Քաղաքացիների վարկային պարտավորությունների մասով նա տեղեկացրել է, որ ԿԲ-ն գործարկել է Թեժ գիծ. կարող են դիմել վարկային պարտավորություն ունեցող բոլոր քաղաքացիները, նրանց նկատմամբ կցուցաբերվի անհատական մոտեցում: Լիլիթ Մակունցը նշել է, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունն արտակարգ ռեժիմի հետ կապված որեւէ միջոցառման ձեռնարկման առումով առարկություն չունի:
Խմբակցություններից հետո ԱԺ նախագահը հանդես է եկել արտահերթ ելույթով: Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է մի քանի ընթացակարգային հարցերի, որոնք վերաբերում են նախ խորհրդարանին: ԱԺ նախագահը փաստել է, որ երկրում հայտարարված արտակարգ դրությունը որեւէ կերպ չի ազդելու օրենսդիր մարմնի ընթացիկ աշխատանքների վրա: Արարատ Միրզոյանն իր խոսքում արձանագրել է, որ հատուկ նիստում խորհրդարանի խմբակցություններից որեւէ մեկը չներկայացրեց նախագիծ արտակարգ դրության կամ դրանով նախատեսված միջոցառումներից որեւէ մեկի չեղարկման վերաբերյալ, ինչը վկայում է այն մասին, որ բոլոր խմբակցությունները փաստացի իրենց աջակցությունն են հայտնում կառավարության կողմից արտակարգ դրություն սահմանելու նախաձեռնությանը: Իսկ համաճարակի դեմ համատեղ պայքարում խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է միմյանց նկատմամբ սերը, մարդասիրությունն ու հանդուրժողականությունը:
Եզրափակիչ ելույթում ՀՀ վարչապետը տեղեկացրել է, որ այսօր դեպքերի թիվն ավելացել է 15-ով, ինչը ցույց է տալիս, որ արտակարգ դրությունը համարժեք արձագանքն է ստեղծված իրավիճակին: Նիկոլ Փաշինյանը ճիշտ չի համարել երկրում աշխատանքային գործընթացն ամբողջովին դադարեցնելը: Ստեղծված ճգնաժամի պարագայում վարչապետը կոչ է արել պահպանել հանդարտություն եւ սառը դատողություն: Նիկոլ Փաշինյանն առողջություն է մաղթել բոլոր հիվանդներին:

On March 16, pursuant to Paragraph 2 of Article 120 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 48 of the Constitutional Law of the Rules of Procedure of the National Assembly, a special sitting of the National Assembly was convened by force of law, having on the agenda the decision on declaring a state of emergency in the Republic of Armenia.
The RA Prime Minister Nikol Pashinyan noted that the Government made a decision today from 6:30 pm, to establish state of emergency regarding the coronavirus pandemic in the republic. The Prime Minister has noted that there are currently 30 confirmed coronavirus cases in our country, of which 19 refer to the engagement ceremony in Echmiadzin and 3 out of them - to the first diagnosed case. According to the Prime Minister, the yesterday’s cases in one of Yerevan's production enterprises are concerning. Nikol Pashinyan has informed the MPs that the framework of contact of the people diagnosed with these cases is being clarified and those people will also be isolated.
The Head of government clarified the necessity to introduce a state of emergency, noting that as a result of the study of the RA legislation on assistance to the population in state of emergency it became evident that it did not envisage epidemic situations.
“A state of emergency is possible when there is an immediate threat to the constitutional order. In the given case, the immediate threat was assessed that the concept of the social state is under threat when the citizens have the right to health, health, and it may in fact be in an absolutely unprotected situation. The state must take extraordinary measures to secure that right,” Nikol Pashinyan documented.
It was noted that for the measures envisaged by the decision on ensuring public health and introducing the state of emergency, a Commandant’s Office was created. The Deputy Prime Minister Tigran Avinyan was appointed Commandant by the government's decision.
According to the Prime Minister, at that moment the situation can be considered manageable.
The head of the government also spoke about food security issues in the country. He has underlined that there are sufficient food reserves in the republic, and there is no food shortage.
Touching upon the restrictions conditioned by the state of emergency, the Prime Minister talked about public assemblies, noting that the strictest restrictions refer exclusively to the dissemination of information related to coronavirus developments: they must correspond with official information.
To Nikol Pashinyan’s conviction, the strategic approach of the government is that we should come out of this crisis more strongly in economic, public and health terms.
“The Government of Armenia and the Commandment’s Office will refrain from any restrictions that do not stem from the situation. We will do our utmost to ensure that the state of emergency, which should last until April 14, at 5 pm, is justified and effective in preventing the spread of coronavirus,” the Prime Minister of the country assured.
The Prime Minister were addressed questions related to the activities of the Commandment’s Office, particularly the Commandant, the delivery of tests for coronavirus diagnosis, the economic situation caused by the state of emergency, and the steps taken stemming from it. The MPs also touched upon the citizens who do not go to work due to the prevention of the spread of coronavirus and especially the cases when many private companies refused to pay their salaries. The MPs' questions did include the issues of economic assistance to the citizens, the emphases to the bank loan holidays, and the citizens’ loan commitments. The Head of the executive body were addressed questions about the sharp rise in the prices of some goods, the possibilities of health care system, the suspension established for the educational institutions and the organization of the educational process.
Speaking on behalf of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, Naira Zohrabyan referred to the necessity of mechanisms for restraining the rise of prices of some products, the problem of masks and the lack of disinfectants. According to the Committee Chair, the state is obliged urgently discuss with the banks the issues related to the fulfillment of the citizens' loan commitments and the programmes for the support of small and medium business.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan addressed the citizens, assuring that they collected the problems in all spheres and discussed them one by one. Babken Tunyan noted that no citizens would be left alone with their problems. Speaking about the raised questions about inflation, the MP has stated that it is not considered so much inflation. The Committee Chair, however, urged the State Commission for the Protection of the Economic Competition (SCPEC) to study the created situation.
The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Mane Tandilyan has documented that today there is no threat to the financial stability of Armenia, as the banks have more than enough means to ensure financial liquidity and to provide uninterrupted customers’ service.
According to the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Hovhannes Hovhannisyan, every crisis is an opportunity that we can make use of it. In the MP’s word, we should help the Government to overcome the created situation as soon as possible. He advised the pupils to use time effectively and create new online platforms.
On behalf of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations, the NA Deputy Speaker Alen Simonyan has once again reminded that there is no shortage of food products, medicine and medical equipment in our country. He has emphasized that the grocery shops and pharmacies will not be closed, and no curfew was announced in Armenia. The Commandant may if necessary, make a decision to impose additional restrictions. It has been noted that the media and the individuals have no right to disseminate information that is incompatible and does not coincide with official information. Touching upon the holding of the referendum, the NA Deputy Speaker has said that the referendum is canceled and will be appointed within 55-60 days after the end of the state of emergency. He has spoken about the transparency of the authorities' work in recent days, which has increased the citizens’ trust towards the authorities.
Edmon Marukyan informed about the position of the RA NA Bright Armenia Faction on the special sitting. The MP documented that distinct clarifications, nevertheless, were not given. Regarding the works of the newly formed Commandant’s Office, he underscored that it should work operative, and make all decisions quickly, because uncertainties could cause panic. In the fight against the pandemic the Head of the Faction highlighted the importance of consolidation and being provided with coercive levers by the state for every situation.
Mikayel Melkumyan made a speech on behalf of the RA NA Prosperous Armenia Faction. He emphasized the importance of ensuring the health of the population, talked about the economic consequences, the problems of predictability and subsidization of the Government and food security. The MP deemed important the organization of universal mobilization.
The Head of the RA NA My Step Faction Lilit Makunts expressed gratitude to all the medical workers, the police officers, the representatives of the law enforcement agencies for their caring and painstaking work. The Head of the Faction presented the activities aimed at the prevention of coronavirus, the measures taken before and after the detection of a person diagnosed in our country. As for the citizens' loan commitments, he informed that the Central Bank launched the Hot Line. All citizens with loan commitments can apply and individual approach will be shown towards them. Lilit Makunts noted that My Step Faction had no objections to any emergency measures.
After the factions, the NA Speaker gave an extraordinary speech. Ararat Mirzoyan touched upon several procedural issues that concern parliament first. The NA Speaker has affirmed that the state of emergency declared in the country will not affect the current activities of the legislative body in any way. Ararat Mirzoyan has noted in his speech that none of the parliamentary factions presented a draft law on the state of emergency or any of the measures envisaged in the special sitting, which indicates that all factions actually support the government's initiative to establish a state of emergency. In the joint fight against the pandemic, the Head of the Parliament stressed the love, humanity and tolerance towards each other.
In his concluding remarks, the RA Prime Minister has informed that today the number of cases has increased by 15, which shows that the state of emergency is an adequate response to the situation. Nikol Pashinyan did not consider it right to completely stop the work process in the country. In the case of current crisis, the Prime Minister called for preserving calmness and common sense. Nikol Pashinyan wished health to all patients.