Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Սերբիայի վարչապետի հետ
Մարտի 9-11-ը Սերբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 10-ին հանդիպել է Սերբիայի վարչապետ Անա Բրնաբիչի հետ:
Ողջունելով Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը` Սերբիայի վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին բարեկամության եւ Հայաստանի կողմից աջակցության համար: Անա Բրնաբիչը մեծ հետաքրքրություն է հայտնել` զարգացնելու երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները տնտեսական, կրթական, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Նա նշել է, որ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում կարեւոր էր վիզաների ռեժիմի երկկողմ չեղարկումը եւ մոտ օրերս Հայաստանում Սերբիայի դեսպանության արդեն պաշտոնական բացումը:
Արարատ Միրզոյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ընդգծել է, որ երկու երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ հարաբերությունները իրապես բարեկամական են եւ կա դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ, ինչի ուղղությամբ համատեղ ջանքեր է պետք գործադրել: Խորհրդարանի ղեկավարը կարծիք է հայտնել, որ ի հավելումն վիզաների ռեժիմի չեղարկման` անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել` երկու երկրների միջեւ ուղիղ օդային կապ հաստատելու համար, ինչը թույլ կտա ակտիվացնել երկու ժողովուրդների միջեւ շփումը:
Անդրադարձ կատարելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշմանը` ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ այն առաջին հերթին այնտեղ բնակվող հայերի ֆիզիկական անվտանգության ապահովման մասին է:
Կողմերը, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ են կատարել նաեւ ռազմական արդյունաբերության ոլորտում հնարավոր համագործակցությանը:
Ավելի ուշ Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սերբիայի ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդ պատրիարք Իրինեյի հետ:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Ծովինար Վարդանյանը, Սոնա Ղազարյանը, Նարեկ Զեյնալյանը մարտի 11-ին նախաձեռնել էին «Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ աշխատանքային քննարկում, որին մասնակցել են ներկայացուցիչներ Աշխատանքի եւ սոցիա...
Սերբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 11-ին հանդիպել է Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչին:   Սերբիայի նախագահը ողջունել է Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը Բելգրադում եւ վստահություն հ...

Delegation Led by Ararat Mirzoyan Meets with Prime Minister of Serbia
On March 10, within the framework of the official to Serbia on March 9-11 the delegation led by the RA NA Speaker Ararat Mirzoyan met with the Prime Minister of Serbia Ana Brnabić.
Welcoming the delegation led by the Head of the Parliament of Armenia the Prime Minister of Serbia thanked the Armenian MPs for the friendship and support by Armenia. Ana Brnabić was greatly interested in developing the relations between the two countries in the economic, educational and high technologies’ spheres. He noted that in the context of the development of bilateral relations the bilateral cancellation of visa regime and already the official opening of the Embassy of Serbia to Armenia in these days were important.
Thanking for warm reception Ararat Mirzoyan has underlined that the relations between the two countries and peoples are really friendly, and there is still unused great potential and joint efforts should be made for it. The Head of the parliament has opined that besides the cancellation of the visa regime it is necessary to undertake steps for establishing direct air link between the two countries, which would allow activating the contact between the two peoples.
Touching upon the position of the Armenian side on Nagorno Karabakh problem, the Speaker of the RA National Assembly has underscored that, first of all, it is ensuring the physical security of the Armenian residing there.
The parties, among other issues, also referred to the possible cooperation in the sphere of the military industry.
Later Ararat Mirzoyan had a meeting with the Head of the Serbian Orthodox Church Patriarch Irinej.
On March 11, the deputies of the RA NA My Step Faction Tsovinar Vardanyan, Sona Ghazaryan and Narek Zeynalyan initiated a working discussion on the draft law on Making Amendments and Addenda in Labor Code, where representatives from the Ministry of Labor and Social Affairs, international and non-gov...
On March 11, within the framework of the official to Serbia the delegation led by the Speaker of the National Assembly Ararat Mirzoyan met with the President of Serbia Aleksandar Vučić. The President of Serbia welcomed the delegation led by the Head of Armenia’s Parliament in Belgrade and ...