Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Սերբիայի վարչապետի հետ
Մարտի 9-11-ը Սերբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 10-ին հանդիպել է Սերբիայի վարչապետ Անա Բրնաբիչի հետ:
Ողջունելով Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը` Սերբիայի վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին բարեկամության եւ Հայաստանի կողմից աջակցության համար: Անա Բրնաբիչը մեծ հետաքրքրություն է հայտնել` զարգացնելու երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները տնտեսական, կրթական, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Նա նշել է, որ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում կարեւոր էր վիզաների ռեժիմի երկկողմ չեղարկումը եւ մոտ օրերս Հայաստանում Սերբիայի դեսպանության արդեն պաշտոնական բացումը:
Արարատ Միրզոյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ընդգծել է, որ երկու երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ հարաբերությունները իրապես բարեկամական են եւ կա դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ, ինչի ուղղությամբ համատեղ ջանքեր է պետք գործադրել: Խորհրդարանի ղեկավարը կարծիք է հայտնել, որ ի հավելումն վիզաների ռեժիմի չեղարկման` անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել` երկու երկրների միջեւ ուղիղ օդային կապ հաստատելու համար, ինչը թույլ կտա ակտիվացնել երկու ժողովուրդների միջեւ շփումը:
Անդրադարձ կատարելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշմանը` ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ այն առաջին հերթին այնտեղ բնակվող հայերի ֆիզիկական անվտանգության ապահովման մասին է:
Կողմերը, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ են կատարել նաեւ ռազմական արդյունաբերության ոլորտում հնարավոր համագործակցությանը:
Ավելի ուշ Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սերբիայի ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդ պատրիարք Իրինեյի հետ:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Ծովինար Վարդանյանը, Սոնա Ղազարյանը, Նարեկ Զեյնալյանը մարտի 11-ին նախաձեռնել էին «Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ աշխատանքային քննարկում, որին մասնակցել են ներկայացուցիչներ Աշխատանքի եւ սոցիա...
Սերբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 11-ին հանդիպել է Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչին:   Սերբիայի նախագահը ողջունել է Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը Բելգրադում եւ վստահություն հ...

Делегация во главе с А.Мирзояном встретилась с премьер-министром Сербии
10 марта делегация,   возглавляемая Председателем НС А.Мирзояном, в рамках официального визита 9-11 марта в Сербию   встретилась с премьер-министром Сербии А.Брнабич.
Приветствуя   делегацию во главе с Председателем НС,   премьер-министр Сербии поблагодарила коллег за дружбу и поддержку Сербии Арменией. А.Брнабич проявила заинтересованность в развитии между двумя странами сотрудничества в сферах   экономики, образования, высоких технологий. Она отметила, что в контексте развития двусторонних отношений важны взаимная отмена визового режима и на днях официальное открытие посольства Сербии в РА.
А.Мирзоян, поблагодарив за теплый прием, подчеркнул, что отношения между двумя странами и народами действительно дружественные, налицо большой неиспользованный потенциал, для реализации которого следует приложить совместные усилия. Глава парламента заметил, что в дополнение к отмене визового режима необходимо предпринять шаги к установлению прямого воздушного сообщения между Арменией и Сербией, позволяющего активизировать контакты между двумя народами.
Обратившись к позиции армянской стороны по Нагорно-Карабахской проблеме, Председатель НС подчеркнул, что это в первую очередь обеспечение физической безопасности проживающих там армян.
Стороны, в числе прочих вопросов, коснулись также возможного сотрудничества в сфере военной промышленности.
Позднее А.Мирзоян встретился с предводителем Сербской Православной церкви Патриархом Иринеем.
11 марта депутаты фракции “Мой шаг” Ц.Варданян, С.Казарян и Н.Зейналян инициировали рабочее обсуждение по внесению изменений и дополнений в Трудовой кодекс РА, в котором участвовали представители Министерства труда и социальных вопросов РА, международных и общественных организаций, эксперты, юристы....
11 марта делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном в рамках официального визита встретилась с Президентом Сербии  Александром Вучичем. Президент Сербии приветствовал в Белграде делегацию, возглавляемую спикером парламента Армении,  и выразил уверенность, что визит даст новый импуль...