Փետրվարի 21-ին ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ տեղի են ունեցել «Պետական գնումների համակարգի հիմնախնդիրները եւ դրանց լուծման ուղիները» թեմայով խորհրդարանական լսումներ, որին մասնակցել են ներկայացուցիչներ Կառավարությունից, միջազգային կառույցներից, հասարակական կազմակերպություններից, պատգամավորներ, տնտեսագետ-փորձագետներ, գործարարներ:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արտակ Մանուկյանը, կարեւորելով պետական գնումների համակարգի դերը ցանկացած երկրի տնտեսության մեջ, ընդգծել է նման ձեւաչափով հարցի քննարկման անհրաժեշտությունը: Բանախոսն անդրադարձել է պետական գնումների համակարգի նկատմամբ ՓՄՁ-ների հետաքրքրության աճին, բողոքարկման համակարգի կատարելագործմանը, գործունեության թափանցիկությանն ու հաշվետվողականության բարձրացմանը վերաբերող հարցերին:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը զեկույցում անդրադարձել է պետական գնումների համակարգի հիմնախնդիրներին, լուծման ուղիներին, գործադիրի կողմից իրականացվող վերափոխումներին, ինչպես նաեւ հետագա զարգացման ուղղություններին: «Ակնհայտ է, որ գնումների գործընթացը ցանկացած միավորի համար կարեւորագույն նախադրյալ է՝ ստեղծելու այն երաշխիքները, որոնց շնորհիվ կարող ենք դատողություն անել գործունեության արդյունավետության վերաբերյալ»,- ասել է ֆինանսների նախարարը: Նրա խոսքով՝ գնումների համակարգը շուրջ քսան տարվա պատմություն ունի Հայաստանում, գործում է 4 օրենք եւ աշխատանքներում պարբերաբար առաջնորդվում են միջազգային փորձն ու գիտելիքները համադրելով: Բանախոսն անդրադարձել է ընդհանուր, ենթաօրենսդրական  կարգավորումներին, «երաշխիքի ինստիտուտի» գործունեությանը, ինքնարժեք-գին պահանջի առկայության վերացմանը, գնման ընթացակարգերի կազմակերպման ժամկետներին վերաբերող հարցերին, խոսել օրակարգային համարվող էլեկտրոնային գնումների համակարգի նոր ծրագրային ապահովման եւ մշակման անհրաժեշտության մասին:
Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի պրոռեկտոր  Հրաչյա Զաքոյանը կրթական եւ գիտական համակարգում առկա խնդիրների համատեքստում անդրադարձել է «Պետական գնումների մասին» օրենքի սահմանափակումներին, անհրաժեշտ օրենսդրական փոփոխություններին, ենթաօրենսդրական կարգավորումներին:
ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի կարծիքով՝ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման կարեւորագույն բաղկացուցիչը գնումների գործընթացը ճիշտ կազմակերպելն է: Նա նշել է, որ գործող օրենսդրությունը չի բավարարում այն պահանջները, որ նոր Հայաստանը դրել է իր առջեւ՝ հատկապես տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը համընթաց: Սերգեյ Բագրատյանը կարեւորել է ազատ մրցակցության պայմաններում տեղական արտադրողին պաշտպանելու, խրախուսելու հարցը:
«Հանրային քաղաքականության հետազոտությունների ազգային կենտրոն» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Արմենուհի Բուռնազյանի ներկայացմամբ՝ իրականացրած մշտադիտարկումների արդյունքում արձանագրվել է ոչ մրցակցային գնումների թվի աճ: Նա ընդգծել է, որ մեկ անձից կատարվող գնումները ռիսկեր են պարունակում:
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանն անդրադարձել է քննարկվող ոլորտին վերաբերող տեղեկատվության ազատությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին եւ հաշվետվողականությանը:
Մասնակիցների հարցերը վերաբերել են ավիատոմսերի ձեռքբերման ոլորտում նախատեսված փոփոխություններին, գնումների գործընթացի բանակցային փուլին, մրցակցային միջավայրի բարելավմանը, բողոքարկման համակարգին:
Ամփոփիչ խոսքում Ատոմ Ջանջուղազյանն անդրադարձել է ելույթներում բարձրացված խնդիրներին, հարցադրումներին, նշել, որ պատրաստ են լսելու բոլոր դիտարկումները, առաջարկությունները եւ հանգելու հավասարակշռված լուծման:

On February 21, on the initiative of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs parliamentary hearings on the theme Problems of State Purchasing System and Ways of Its Solution, where representatives from the Government, the international structures, the NGOs, the deputies, economist-experts and businessmen took part.
Highlighting the role of the state purchase system in the economy of any country the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Artak Manukyan underlined the necessity of the debate of the issue in such format. The speaker touched upon the growth of interest to the issues on Small and Medium Enterprises towards the state purchasing system, the improvement of the appeal system, the transparency and the rise of accountability of the activities.
In his report the RA Minister of Finance referred to the problems of the state purchasing system, the ways of its solution, the transformations being implemented by the executive body, as well as the directions of further development.
In the context of the problems existing in the educational and scientific system the Deputy Chancellor of the Armenian National Agrarian University Hrachya Zaqoyan reflected upon the restrictions of the law on State Purchases, the necessary legislative amendments and the sub-legislative regulations.
In the opinion of the deputy of the RA NA Prosperous Armenia Faction Sergey Bagratyan, the most important component of the development of economic relations is the right organizing of the purchase process.
According to the Executive Director of the National Centre of the Public Policy Researches NGO Armenuhi Burnazyan, as a result of the implemented monitoring growth of non-competitive purchases has been recorded.
The Chair of the Committee to Protect Freedom of Speech Ashot Melikyan talked about the freedom of information concerning the sphere under debate, the fight against corruption and the accountability.
The participants’ questions related to the changes envisaged in the spheres of getting plane tickets, the negotiation phase of the purchase process, the improvement of the competitive environment and the appeal system.
In his concluding speech Atom Janjughazyan has touched upon the items, questions raised in the speeches, has noted that they are ready to listen to all observations, recommendations and reach to a balanced solution.