Փետրվարի 18-ին պաշտոնական այցով Դանիայի Թագավորության մայրաքաղաք Կոպենհագենում գտնվող ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Դանիայի խորհրդարանի խոսնակ Հենրիկ Դամ Քրիստենսենի (Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցություն) հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ խորհրդարանի առաջին փոխխոսնակ Կարեն Էլլեմանը (Լիբերալ կուսակցություն) եւ փոխխոսնակ Յենս Ռոդեն (Դանիայի Սոցիալ-Լիբերալ կուսակցություն):
Դանիական կողմի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է անկախությունից ի վեր ՀՀ անցած ճանապարհը եւ Թավշյա հեղափոխությունից ու 2018 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո տեղի ունեցած փոփոխությունները: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի կողմից որդեգրած ժողովրդավարական փոփոխությունների օրակարգին, հատկապես դատաիրավական ոլորտում: Քննարկվել է Ընտրական օրենսգրքի եւ Կուսակցությունների մասին օրենքի բարեփոխումների շուրջ եվրոպական տարբեր կառույցների հետ համագործակցության շրջանակը: Դանիայի խորհրդարանի խոսնակը պատրաստակամություն է հայտնել սատարելու Հայաստանի Ազգային ժողովին՝ ժողովրդավարական ձեռքբերումները բոլոր բնագավառներում կոնսոլիդացնելու գործում:
Արարատ Միրզոյանը հատուկ ընդգծել է, որ սա ՀՀ Ազգային ժողովի առաջին պաշտոնական այցն է Դանիայի Թագավորություն՝ խորհրդարանի խոսնակի մակարդակով եւ հույս հայտնել, որ նոր հնարավորություններ կբացվեն երկու օրենսդիր մարմինների միջեւ փորձի փոխանակման եւ միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում սերտ փոխգործակցության համար: Ափսոսանք հայտնելով, որ դանիական խորհրդարանում գոյություն չունի բարեկամական խմբեր ձեւավորելու ավանդույթ, կողմերը հույս են հայտնել, որ փոխշահավետ համագործակցության արդյունավետ հարթակ կարող են հանդիսանալ խորհրդարանական համապատասխան հանձնաժողովների միջեւ համատեղ հանդիպումների եվ քննարկումների կազմակերպումը, փոխադարձ այցերը եւ մշտական շփումը տարբեր խորհրդարանական խմբակցությունների միջեւ:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն իր երախտիքի խոսքն է հայտնել Դանիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եվ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը վավերացնելու եւ ներպետական ընթացակարգերն ավարտելու մասին Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարությանը պաշտոնապես տեղեկացնելու համար: Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ դանիական կողմը կաջակցի Հայաստանի իշխանություններին ԵՄ-ի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկին:
Դանիայի խորհրդարանի խոսնակի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներքաղաքական օրակարգի հարցեր, այդ թվում՝ ապրիլի 5-ին կայանալիք հանրաքվեի եւ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ընթացող գործընթացները, խոսել Սահմանադրության փոփոխության անհրաժեշտության վերաբերյալ՝ որպես Հայաստանում ընթացող դատաիրավական, տնտեսական բարեփոխումների հաջողության հասնելու գրավական:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների լայն շրջանակին, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը: Ազգային ժողովի նախագահի ղեկավարած պատվիրակության անդամները ներկայացրել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության էությունը եւ Հայաստանի մոտեցումները բացառապես խաղաղ ճանապարհով դրա հանգուցալուծման ուղղությամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:

On February 18, the Speaker of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan being in the capital of the Kingdom of Denmark Copenhagen on an official visit met with the Speaker of the Danish Parliament Henrik Dam Kristensen (Social-Democratic Party). The First Deputy Speaker of the Parliament Karen Ellemann and the Third Deputy Speaker Jens Rohde (Social-Liberal Party of Denmark) also took part in the meeting.
At the request of the Danish side Ararat Mirzoyan presented the RA passed path since the independence and changes happened after the Velvet revolution and 2018 snap parliamentary elections. The agenda of the democratic changes adopted by Armenia, especially in the judicial-legal sphere was touched upon. The framework of cooperation with European different structures over the reforms of the Electoral Code and the law on Parties was discussed. The Speaker of the Danish Parliament expressed readiness to support the National Assembly of Armenia in consolidating the democratic achievements in all spheres.
Ararat Mirzoyan has especially underlined that this is the first official visit of the delegation of the RA National Assembly to the Kingdom of Denmark at the level of the Parliament Speaker and expressed hope that new opportunities would be opened for the exchange of experience between the two legislative bodies and close cooperation in the international parliamentary organizations. Expressing regret that there is no tradition of forming Friendship Groups in the Danish Parliament, the parties have expressed hope that the organization of joint meetings and discussions between the parliamentary relevant committees, the mutual visits and the permanent contact between different parliamentary factions can be an effective platform of mutually beneficial cooperation.
The Speaker of the RA National Assembly expressed his gratitude to his colleague for ratifying the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and officially informing the General Secretariat of the Council of Europe on completing the inner-state procedures. Ararat Mirzoyan expressed hope that the Danish side would support the authorities of Armenia for the launch of the dialogue over the liberalization of the entry visa with the EU.
At the request of the Speaker of the Danish Parliament Ararat Mirzoyan presented items of the inner-political agenda of Armenia, including the ongoing processes over the referendum to be held on April 5 and the Constitutional Court, talked about the necessity of the Constitional amendment as a pledge of reaching success in the ongoing judicial-legal, economic reforms in Armenia.
The large-scale of regional security problems, including the Nagorno Karabakh conflict were referred to. The members of the delegation led by the Speaker of the National Assembly presented the essence of Nagorno Karabakh conflict and the approaches of Armenia in its solution exclusively through peaceful means within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.