Փետրվարի 18-ին պաշտոնական այցով Դանիայի Թագավորության մայրաքաղաք Կոպենհագենում գտնվող ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Դանիայի խորհրդարանի խոսնակ Հենրիկ Դամ Քրիստենսենի (Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցություն) հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ խորհրդարանի առաջին փոխխոսնակ Կարեն Էլլեմանը (Լիբերալ կուսակցություն) եւ փոխխոսնակ Յենս Ռոդեն (Դանիայի Սոցիալ-Լիբերալ կուսակցություն):
Դանիական կողմի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է անկախությունից ի վեր ՀՀ անցած ճանապարհը եւ Թավշյա հեղափոխությունից ու 2018 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո տեղի ունեցած փոփոխությունները: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի կողմից որդեգրած ժողովրդավարական փոփոխությունների օրակարգին, հատկապես դատաիրավական ոլորտում: Քննարկվել է Ընտրական օրենսգրքի եւ Կուսակցությունների մասին օրենքի բարեփոխումների շուրջ եվրոպական տարբեր կառույցների հետ համագործակցության շրջանակը: Դանիայի խորհրդարանի խոսնակը պատրաստակամություն է հայտնել սատարելու Հայաստանի Ազգային ժողովին՝ ժողովրդավարական ձեռքբերումները բոլոր բնագավառներում կոնսոլիդացնելու գործում:
Արարատ Միրզոյանը հատուկ ընդգծել է, որ սա ՀՀ Ազգային ժողովի առաջին պաշտոնական այցն է Դանիայի Թագավորություն՝ խորհրդարանի խոսնակի մակարդակով եւ հույս հայտնել, որ նոր հնարավորություններ կբացվեն երկու օրենսդիր մարմինների միջեւ փորձի փոխանակման եւ միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում սերտ փոխգործակցության համար: Ափսոսանք հայտնելով, որ դանիական խորհրդարանում գոյություն չունի բարեկամական խմբեր ձեւավորելու ավանդույթ, կողմերը հույս են հայտնել, որ փոխշահավետ համագործակցության արդյունավետ հարթակ կարող են հանդիսանալ խորհրդարանական համապատասխան հանձնաժողովների միջեւ համատեղ հանդիպումների եվ քննարկումների կազմակերպումը, փոխադարձ այցերը եւ մշտական շփումը տարբեր խորհրդարանական խմբակցությունների միջեւ:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն իր երախտիքի խոսքն է հայտնել Դանիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եվ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը վավերացնելու եւ ներպետական ընթացակարգերն ավարտելու մասին Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարությանը պաշտոնապես տեղեկացնելու համար: Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ դանիական կողմը կաջակցի Հայաստանի իշխանություններին ԵՄ-ի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկին:
Դանիայի խորհրդարանի խոսնակի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներքաղաքական օրակարգի հարցեր, այդ թվում՝ ապրիլի 5-ին կայանալիք հանրաքվեի եւ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ընթացող գործընթացները, խոսել Սահմանադրության փոփոխության անհրաժեշտության վերաբերյալ՝ որպես Հայաստանում ընթացող դատաիրավական, տնտեսական բարեփոխումների հաջողության հասնելու գրավական:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների լայն շրջանակին, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը: Ազգային ժողովի նախագահի ղեկավարած պատվիրակության անդամները ներկայացրել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության էությունը եւ Հայաստանի մոտեցումները բացառապես խաղաղ ճանապարհով դրա հանգուցալուծման ուղղությամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:

Встреча Председателя НС А.Мирзояна со спикером Фолькетинга Дании Хенриком Дам Кристенсеном
18  февраля находящийся с официальным визитом в столице Королевства Дании Копенгагене   Председатель НС А.Мирзоян встретился со спикером парламента Дании Хенриком Дам Кристенсеном (Социал-демократическая партия). Во встрече участвовали также   первый вице-спикер парламента Карен Эллеман (Либеральная партия) и вице-спикер Йенс Роде (Социал-либеральная партия Дании).
По просьбе датской стороны А.Мирзоян представил пройденный РА с обретения независимости путь,   а также перемены, произошедшие после Бархатной революции и внеочередных парламентских выборов 2018 года. Затронута повестка демократических изменений в Армении, особенно в судебно-правовой сфере. Обсужден круг сотрудничества с различными европейскими структурами по реформам Избирательного кодекса и Закона о партиях. Спикер парламента Дании выразил готовность содействовать НС Армении в деле консолидации во всех сферах демократических достижений.
А.Мирзоян особо подчеркнул первый официальный визит НС РА в Королевство Дании на уровне спикера парламента и выразил надежду, что между обоими законодательными органами откроются новые возможности для обмена опытом   и тесного взаимодействия в международных парламентских организациях. Выразив сожаление, что в датском парламенте нет традиции формирования групп дружбы, стороны выразили надежду, что эффективной платформой взаимовыгодного сотрудничества могут стать организация совместных встреч и обсуждений между соответствующими парламентскими комиссиями, взаимные визиты и регулярные контакты между различными парламентскими фракциями.
Председатель НС выразил признательность парламенту Дании за ратификацию и официальное уведомление Генерального секретариата СЕ о завершении внутригосударственных процедур по Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. А.Мирзоян выразил надежду, что датская сторона посодействует властям Армении по началу диалога о либерализации въездных виз с ЕС.
По просьбе спикера парламента Дании А.Мирзоян представил вопросы внутриполитической повестки Армении, в том числе процессы по предстоящему 5 апреля референдума и вокруг Конституционного суда, коснулся необходимости изменений Конституции – как залога достижения успеха в проводимых в Армении   судебно-правовых и экономических реформах.
Затронут широкий круг проблем региональной безопасности, в том числе Нагорно-Карабахский конфликт. Члены делегации НС представили суть НК-проблемы и подходы Армении к ее развязке исключительно мирным путем – в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.