ՀՀ Ազգային ժողովը փետրվարի 6-ին՝ ժամը 13-00-ին, ՀՀ ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնությամբ գումարել է ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստ:
Խորհրդարանն ընդունել է  արտահերթ նիստի անցկացման կարգի եւ տեւողության վերաբերյալ  ԱԺ որոշումները:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ նիստի օրակարգում ընդգրկված է «Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը», որը  ներկայացվել է առաջին ընթերցմամբ քննարկելու համար:
Նշենք, որ սահմանադրական փոփոխություններ նախատեսող նախագիծը հեղինակել են ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության 44 պատգամավորներ:  Հեղինակներն առաջարկում են  1995 թվականի հուլիսի 5-ի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության՝ 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ի փոփոխություններով, 213-րդ հոդվածը, որը վերաբերում է  Սահմանադրական դատարանի անդամների եւ նախագահի պաշտոնավարմանը, շարադրել նոր խմբագրությամբ. «Մինչեւ Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի նախագահի եւ անդամների պաշտոնավարումը դադարում է:  Սահմանադրական դատարանի դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրումները կատարում են հաջորդաբար Կառավարությունը, Հանրապետության նախագահը եւ դատավորների ընդհանուր ժողովը: Սույն հոդվածի 1-ին մասի հիման վրա մինչեւ Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի նախագահի եւ անդամների լիազորությունները համարվում են դադարած, իսկ առաջացած թափուր տեղերը համալրելու ժամկետները եւ այլ մանրամասները սահմանվում են «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքով նախատեսված կարգով: Նշված կարգը նախատեսող սահմանադրական օրենքի փոփոխություններն ընդունվում են եւ ուժի մեջ են մտնում սույն հոդվածի ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երկամսյա ժամկետում»:
Հիմնական զեկուցող Վահագն Հովակիմյանը պարզաբանել է սահմանադրական փոփոխություններ նախաձեռնելու դրդապատճառները՝ դրանցում չափազանց կարեւոր գործոն համարելով Սահմանադրական դատարանի նկատմամբ հանրության ցածր վստահությունը:
Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ Սահմանադրական դատարանը  վստահության վերականգնման եւ որպես անաչառ դատարան հասարակության մեջ ընկալվելու խնդիր ունի, ինչով էլ պայմանավորված են նաեւ վերոնշյալ փոփոխությունները:
Վահագն Հովակիմյանը հայտնել է, որ ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությունն առաջին ընթերցմամբ չի ընդունելու այս նախագիծը, այլ ՀՀ Սահմանադրության 202-րդ  հոդվածի 3-րդ կետով ՀՀ Ազգային ժողովին տրված լիազորությամբ  առաջարկելու է քվեարկության դնել նախագիծը համաժողովրդական հանրաքվեի ներկայացնելու վերաբերյալ ԱԺ որոշման նախագիծ: «Սա ուղղակի, ուղիղ ժողովրդավարության կիրառում է, սա  մեր քաղաքական ուժի համոզմունքն ու հավատամքն է: Մենք հավատում ենքմեր ժողովրդին, եւ  ասելիք ու լսելիք ունենք նրանից»,- ելույթն ամփոփել է   նա:
Հարցի վերաբերյալ ելույթ են ունեցել 4 տասնյակից ավելի պատգամավորներ, տեսակետներ են հայտնել նաեւ խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացրել է Մանե Թանդիլյանը: Ըստ պատգամավորի՝ նմանատիպ կարգավորումները չի կարելի լուծել հանրաքվեի միջոցով, կան օրինական ճանապարհներ եւ դրանց ուղիները, ըստ նրա,մատնանշել են իր խմբակցության անդամները: Մանե Թանդիլյանը նշել է, որ իրենք բացառապես իրավական ճանապարհով կարգավորման կողմնակից են:
ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Միքայել Մելքումյանը: Ըստ պատգամավորի՝ խմբակցության անդամները հանրաքվեի գաղափարին դեմ չեն, նրանք հիացած չեն նաեւ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի գործունեությամբ: Միքայել Մելքումյանի կարծիքով՝ հանրաքվեի համար պետք է լինի քաղաքական ուժերի կոնսենսուս:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության տեսակետը ներկայացրել է Լիլիթ Մակունցը:  «Պետությունն իշխանությունը ստանում է ժողովրդից, իրականացնում է ժողովրդով եւ հանուն ժողովրդի: Ժողովրդավարությունը ենթադրում է, որ ոչ թե պետությունն է գերիշխում հասարակության վրա, այլ՝ հակառակը: Ժողովուրդն է իշխանության միակ աղբյուրն ու տերը»,-ասել է նա: Ըստ Լիլիթ Մակունցի՝ սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծն Ազգային ժողովի կողմից առաջին ընթերցմամբ չընդունվելու դեպքում անհրաժեշտ է երաշխավորել այդ նախագծով կարգավորվող հարցերի լուծմանը ժողովրդի անմիջական մասնակցությունը՝ նախագծերը հանրաքվեի դնելու միջոցով:
Եզրափակիչ ելույթում Վահագն Հովակիմյանն անդրադարձել է պատգամավորների հնչեցրած կարծիքներին:
Արտահերթ ելույթ է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ելույթն ամողջությամբ այստեղ՝
Քվեարկության արդյունքում «Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը» 0 կողմ, 36 դեմ, 88 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ առաջին ընթերցմամբ չի ընդունվել:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցի տեղեկացմամբ՝ համաձայն Սահմանադրության 202 հոդվածի 2-րդ մասի, եթե սահմանադրական փոփոխությունների մասին նախագիծն Ազգային ժողովը չի ընդունում, ապա պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն 3/5-ով ընդունված որոշման, այն կարող է դրվել հանրաքվեի:
Այնուհետեւ խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացվել է «Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին» Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը:
ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացրել է Էդմոն Մարուքյանը: Նրա գնահատմամբ նախագիծն այս տեսքով չի կարող դրվել հանրաքվեի եւ տեղեկացրել է, որ խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու Ազգային ժողովի որոշման նախագծին:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության տեսակետը ներկայացրել է խորհրդարանի փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Նա նշել է, որ խնդրի լուծման ամենաժողովրդավար ձեւը հանրաքվեն է եւ ժողովուրդն է որոշողը:
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը տեղեկացրել է, որ խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու:
ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Միքայել Մելքումյանը նշել է, որ իրենք չեն մասնակցելու քվեարկությանը:
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին» Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը խորհրդարանն ընդունել է 88 կողմ, 16 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
ՀՀ Ազգային ժողովը փետրվարի 6-ին՝ ժամը 11-00-ին, ՀՀ ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնությամբ հրավիրել էր Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված էին երկու օրենսդրական նախաձեռնություններ: Սակայն արտահերթ նիստը չի կայացել, քանի որ, ինչպես տեղեկացրել է  ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, «ԱԺ կ...

On February 10 at 13:00, the RA National Assembly on the RA NA deputies’ initiative convened the RA NA extraordinary sitting.
The parliament passed the NA decisions on the order of holding the extraordinary sitting and its duration.
The NA Speaker Ararat Mirzoyan has informed that the draft law on Constitution Amendments of the Republic of Armenia is included in the sitting agenda which has been presented in the first reading for debating.
Let us note that 44 deputies of the RA NA My Step Faction prepared the draft law on Constitutional Amendments.
The key speaker Vahagn Hovakimyan clarified the motivations of initiating constitutional amendments, considering them as a very important factor the low trust of the public to the Constitutional Court.
According to the substantiation of the draft law, the Constitutional Court has a problem of being perceived as a restoration of trust and as unbiased court in the society, and the abovementioned amendments are also conditioned by that. Vahagn Hovakimyan has informed that the RA NA My Step Faction will not pass this draft law in the first reading, but the NA draft decision on proposing to present the draft law for national referendum by the authority given to the RA National Assembly by Paragraph 3 of Article 202 of the RA Constitution.
More than four dozen MPs delivered speeches, and the representatives of the factions also expressed their viewpoints on the item.
Mane Tandilyan presented the viewpoint of the RA NA Bright Armenia Faction, noting that they were exclusively for the settlement of this item in legal way.
Mikayel Melkumyan delivered a speech on behalf of the RA NA Prosperous Armenia Faction, saying that there should be consensus of political forces for referendum.
Lilit Makunts presented the viewpoint of the RA NA My Step Faction, stating that in case of not passing the draft law on the Constitution Amendments in the first reading by the National Assembly it is necessary to guarantee the people’s direct participation in the solution of the items being regulated by that draft law.
In his final speech Vahagn Hovakimyan touched upon the MPs’ voiced opinions.
The RA Prime Minister Nikol Pashinyan gave an extraordinary speech.
See the full speech here:
As a result of voting, the draft law on Constitutional Amendments of the Republic of Armenia was not passed in the first reading with 0 for, 36 against and 88 abstentions.
According to the Head of the RA NA My Step Faction Lilit Makunts, according to Part 2 of Article 202 of the Constitution, if the National Assembly does not pass the draft law on Constitutional Amendments, then by the decision made by at least 3/5 votes of the total number of the deputies it can be put for referendum.
Afterwards the draft decision of the National Assembly on Putting the Draft Law on Constitutional Amendments for Referendum was presented for debate of the parliament.
Edmon Marukyan presented the viewpoint the RA NA Bright Armenia Faction and informed that the Faction would vote against the draft decision of the National Assembly.
The Deputy Speaker of the Parliament Alen Simonyan has presented the viewpoint of the RA NA My Step Faction and has noted that the most democratic way of the solution of the problem is the referendum and the people are those making decision.
The Head of the RA NA My Step Faction Lilit Makunts informed that the Faction would vote for it.
The Member of the RA NA Prosperous Armenia Faction Mikayel Melkumyan noted that they would not take part in voting.
The parliament passed the draft decision of the National Assembly on Putting the Draft Law on Constitution Amendments for Referendum with 88 for, 15 against and 0 abstention votes.
On February 6, at 11:00 a.m. the RA National Assembly convened an extraordinary sitting of the National Assembly on the RA NA deputies’ initiative, where two legislative initiatives were included in the agenda.However, the extraordinary sitting was not held, as the RA NA Speaker Ararat Mirzoyan has ...