Հունվարի 29-ին «Ազգային Արժեք» մշակույթի համահայկական հիմնադրամի եւ Ազգային Ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի համատեղ նախաձեռնությամբ ՀՀ արդարադատության նախարարության «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում անցկացվել է մշակութային միջոցառում:
Միջոցառմանը ներկա են եղել «Ազգային արժեք» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աշոտ Թադեւոսյանը, հիմնադրամի տնօրեն Նարե Թադեւոսյանը, Ազգային Ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Անի Սամսոնյանը, հանձնաժողովի անդամներ Թագուհի Ղազարյանը, Արթուր Հովհաննիսյանը, Կ. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի տնօրեն Մարիաննա Մխիթարյանը եւ բանաստեղծ Գոռ Հարությունյանը:
Նախքան միջոցառման մեկնարկը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Աշոտ Թադեւոսյանը եւ Անի Սամսոնյանը՝ նշելով, որ օրվա գլխավոր նպատակը հոգեւոր, մշակութային բավարարվածություն, ժպիտ նվիրելն է անազատության մեջ գտնվողներին՝ փոխելով նրանց կյանքի թեկուզ մեկ օրը: Աշոտ Թադեւոսյանը հայտարարել է նաեւ Հայաստանի Հանրապետության անկախության օրվան նվիրված «Ես սիրում եմ իմ երկիրը» խորագրով մրցույթի մասին, որն իրականացվելու է բոլոր քրեակատարողական հիմնարկներում, եւ լավագույն աշխատանքները ներկայացրած հեղինակներն արժանանալու են դրամական պարգեւատրումների:  Միջոցառումը սկսվել է Աբովյան քաղաքի դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, ռեժիսոր Արմեն Սարգսյանի բեմադրած՝ «ԱԻՆ-911, լսում եմ ձեզ» մոնո-ներկայացմամբ՝ դերասանուհի Լիանա Ավետիսյանի խաղով: Այնուհետ բանաստեղծ Գոռ Հարությունյանը հանդիսատեսին ներկայացրել է իր ստեղծագործություններից:
Միջոցառման ողջ ընթացքում արվեստագետ Աշոտ Թադեւոսյանը նկարել է դատապարտյալների ճեպանկարները եւ հանձնել նրանց որպես նվեր, իսկ դատապարտյալները, մասնակցելով մրցույթին, յուրաքանչյուրը փորձել է յուրովի թղթին հանձնել նկարչի դիմանկարն այնպես, ինչպես տեսնում եւ կարողանում էր:
Հատկանշական է, որ մրցույթին մասնակցել են նաեւ օտարերկյա դատապարտյալներ: Լավագույն նկարների հեղինակներն անձամբ Աշոտ Թադեւոսյանի կողմից ստացել են նկարչական պարագաներ, իսկ պատգամավորները նրանց պարգեւատրել են մրցանակներով: Մասնակից դատապարտյալներից Արմենակ Դավթյանին էլ առանձին մրցանակ է շնորհվել նկարիչ Աշոտ Թադեւոսյանի՝ տվյալ օրն արվեստով հագեցած դարձնելու մասին լավագույն լուսաբանման համար: Միջոցառման ավարտին դատապարտյալները կազմակերպիչներին հանձնել են իրենց ձեռքով պատրաստված կավե աշխատանքները՝ հայտնելով երախտիքի խոսքեր նման բացառիկ եւ գեղեցիկ օր նվիրելու համար:

On January 29, a cultural event was held in Armavir Criminal-Executive Institution of the RA Ministry of Justice on the joint initiative of the National Value Culture All-Armenian Fund and the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly.
The Chairman of the Board of Trustees of the National Value Culture All-Armenian Foundation Ashot Tadevosyan, the Foundation Director Nare Tadevosyan, the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Ani Samsonyan, the Committee members Taguhi Ghazaryan, Artur Hovhannisyan, the Director of K. Stanislavsky Russian Drama Theatre Marianna Mkhitaryan and poet Gor Harutyunyan.
Before the start of the event Ashot Tadevosyan and Ani Samsonyan have made welcoming remarks, noting that the main goal of the day is giving spiritual, cultural satisfaction, smile to those being in prison, changing at least one day of their life. Ashot Tadevosyan also announced about the competition with the heading I Love My Country which will be carried out in all Criminal-Executive Institutions, and the authors presenting their best works will be given monetary awards. The event began with the mono performance MES, 911, How Can I Help You? staged by the Artistic Director of Drama Theatre of Abovyan City Armen Sargsyan and played by Liana Avetisyan. Afterwards poet Gor Harutyunyan presented some of his works.
During the whole event the artist Ashot Tadevosyan painted the pencil sketches of the convicted and presented them as a gift, and the convicted took part in the competition and painted the painter’s portrait as they saw and could.
It is remarkable that the foreign convicted also took part in it. The authors of the best paintings received painting items personally from Ashot Tadevosyan and prizes from the MPs. Armenak Davtyan was given a prize for the best coverage of the day. At the end of the event the convicted handed to the organizers their clay works, expressing words of gratitude for giving them such an exceptional and beautiful day.