որպես Ազգային ժողովի նախագահ՝ ուրախ եմ ողջունել ձեզ այսքան կարեւոր թեմայի՝ կրթության ոլորտի բարեփոխումների ու ռազմավարական մարտահրավերների մասին քննարկում ծավալելու համար:
Դեռեւս մ.թ.ա. 5-րդ դարում Դիոգենեսը իրավացիորեն ասել էր՝ յուրաքանչյուր պետության հիմքը նրա երիտասարդների կրթությունն է: Թերեւս թույլ տամ ինձ մի փոքր խմբագրել այս միտքը: Յուրաքանչյուր պետության հիմքը նրա քաղաքացիների կրթությունն է: Ու հենց կրթությունն է, որ պիտի կերտի իրական քաղաքացիներ: Հենց կրթությունն է, որ պիտի հանդիսանա Հայաստանի Հանրապետության զարգացման օրակարգի շարժիչը, ինչը թույլ կտա ոչ միայն համաքայլ լինել համաշխարհային զարգացումների հետ, այլեւ ապագայում նաեւ մեկ քայլ առաջ անցնել:
Կրթության ոլորտում բարեփոխումների մասին խոսելիս՝ կարծում եմ պետք է անկեղծ լինել միմյանց հետ, ամրագրել  խնդիրները եւ մարտահրավերները, ֆիքսել տարիներ շարունակ սիստեմատիկ կերպով ձեւախեղված մեր կրթության համակարգի արատները եւ առաջ շարժվելուց առաջ ամրագրել մի շարք սկզբունքներ՝ առանց որոնց համընդհանուր ներդրման անիմաստ կլինի խոսել Հայաստանի Հանրապետությունում կրթության ոլորտի բարեփոխումների մասին:
Հայաստանում այլեւս երբեք կրթական համակարգը չպիտի ծառայի կուսակցական եւ օրվա իշխանությունների շահերին ու այդ շահերի սպասարկմանը:
Հայաստանի կրթական համակարգում երբեք չպիտի ճնշվի ազատ ինքնամտածողությունը:
Հայաստանի կրթական համակարգում պիտի մերժվի կոռուպցիայի ցանկացած դրսեւորում՝ նեպոտիզմից մինչեւ կաշառք:
Հայաստանի կրթական համակարգում կրթություն տրամադրողները շարունակականորեն պիտի արդիականացնեն եւ՛ իրենց գիտելիքները եւ՛ մեթոդաբանությունը ու դրանք համապատասխանեցնեն ժամանակի պահանջներին:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մեր դարում, երբ շուտով կարող են վերանալ բազմաթիվ մասնագիտություններ, իսկ մյուսները կարող են կանգնել ժամանակի հետ համընթաց քայլելու լուրջ մարտահրավերների առաջ, մենք կարիք ունենք վերանայելու այն գիտելիքը, որը տրամադրում ենք կրթական համակարգի շահառուներին, որպեսզի նրանք մրցունակ լինեն շուկայում ոչ միայն այսօր, վաղը, այլեւ հինգ եւ տասը տարի հետո: Պատահական չէ, որ կրթության մեր տեսլականում մեծ դեր է հատկացված հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ բնական գիտությունների զարգացմանը, որոնք իրապես համարվում են 21-րդ դարի մասնագիտություններ:
Մեր օրերում գիտելիքները, իհարկե, անհրաժեշտ են, բայց ոչ բավարար: Գիտելիքներին զուգահեռ հավասարապես կարեւոր է զարգացնել սովորողների հմտությունները: Ժամանակակից կրթությունն այլեւս անհնար է պատկերացնել առանց քննադատական մտածողության հմտությունների, ինչի ներդրումը մեր կրթական համակարգում պիտի դառնա մեր առաջնահերթություններից մեկը:
Եվ իհարկե արժեքները, արժեքներ, որոնք կարեւորագույնն են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի կրթելու գործում: Ազգային արժեքների հետ մեկտեղ կրթական համակարգը պիտի լինի ազատության, հավասարության, մարդու հիմնարար իրավունքների ջատագովը: Թերեւս թույլ տվեք փոքրիկ ուղղում մտցնել հենց նոր արտահայտածս մտքում. ազատությունը, հավասարությունը, ժողովրդավարությունը հանդիսանում են հենց մեր ազգային արժեքների մի մասը: Ուզում եմ հավաստիացնել, որ այս արժեքներից յուրաքանչյուրի խրախուսումը որեւէ կերպ չի հակասում մյուսի խրախուսմանը, եւ անիմաստ են փորձերը՝ քաղաքական նեղ շահերից ելնելով դրանք հակադրության մեջ դնել միմյանց հետ:
Ելույթիս ավարտին ուզում եմ հնչեցնել կրթության մասին թերեւս ամենադիպուկ երբեւէ հնչած խոսքերը՝ սովորել, սովորել, սովորել, որովհետեւ հենց կրթությունն է աշխարհը փոխելու եւ զարգացնելու ամենահզոր զենքը»:

As President of the National Assembly I am glad to greet you for the discussion on such important theme – the reforms of the education sphere and the strategic challenges.
In the 5th century B.C., Diogenes genuinely said that the foundation of every state is the education of its youth. Perhaps, let me edit a little this idea. The foundation of every state is the education of its citizens. And the very education is to shape real citizens. The very education is that it shall be the engine of the development agenda of the Republic of Armenia, which will let not only come along with the world developments, but also go forward in the future.
Speaking about the reforms in the sphere of education I think that we shall be sincere with each other, affirm the problems and the challenges, fix the defects of our education system systematically deformed for many years and before going forward affirm a number of principles, and without universal contribution it will be senseless to speak about the reforms of the education sphere in the Republic of Armenia.
In Armenia the educational system should never ever serve to the interests of any party and current authorities and serving to those interests.
In the educational system of Armenia the free self-way of thinking should not be oppressed.
In the educational system of Armenia any manifestation of corruption - from nepotism to bribery – should be denied.
In the educational system of Armenia those providing education should continuously modernize their knowledge and methodology and comply them with the requirements of time.
In our century of information technologies, when soon numerous professions can disappear, and the others can face serious challenges of walking along with time, we need reviewing the knowledge which we provide the beneficiaries of the educational system in order they will not be competitive in the market not only today, tomorrow, but also after five and ten years. It is not accidental that in our vision of education great role is given to the development of especially information technologies and natural sciences, which are really considered professions of the 21st century.
In our days the knowledge, certainly, is necessary but not sufficient. In parallel with knowledge it is equally important to develop the students’ skills. The modern education is impossible to imagine without skills of critical way of thinking, the contribution of which should become one of the priorities of our educational system.
And, of course, the values, which are considered to be the most important ones in educating a citizen of the Republic of Armenia. The educational system together with national values should be the propagator of freedom, equality and human fundamental rights. Perhaps, let me make a little correction in the very new expressed idea: freedom, equality, democracy serve as a part of our very national values. I would like to assure you that the encouragement of every mentioned values does not oppose in any way the encouragement of the other one, and the efforts are senseless: putting them in contradiction stemming from the political narrow interests.
At the end of my speech I would like to voice perhaps the well-aimed words ever heard about the education: learn, learn and learn because the very education is the most powerful weapon for changing and developing the world.”