Բաց դասեր՝ ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանի եւ Աննա Կոստանյանի նախաձեռնությամբ
ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում դեկտեմբերի 19-ին խորհրդարան են այցելել Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքի Կոլյա Ծառուկյանի անվան միջնակարգ դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները։
Նրանք նիստերի ԱԺ դահլիճի օթյակից հետեւել են արտահերթ նիստի աշխատանքներին եւ խորհրդարանի յոթերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի հանդիսավոր փակման արարողությանը, եղել են գրադարանում, թանգարանում ծանոթացել օրենսդիր մարմնի պատմությանը։
«Բաց դասը» վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը։ Նա հյուրերին ներկայացրել է խորհրդարանի կառուցվածքը, օրենքների նախագծերի մշակման, քննարկման եւ ընդունման ընթացակարգերը։ ԱԺ փոխնախագահը շեշտադրել է խմբակցությունների եւ մշտական հանձնաժողովների գործունեության կարեւորությունը։
Մասնագիտություն ընտրելու հարցում Վահե Էնֆիաջյանը խորհուրդ է տվել առաջնորդվել սրտի թելադրանքով եւ նվիրվել սեփական աշխատանքին։ «Առանց նվիրումի հաջողության հնարավոր չէ հասնել»,- ասել է պատգամավորն ու հորդորել լավատես լինել եւ արարել բարին։ Գիտելիք ձեռք բերելու եւ երկրի լիարժեք քաղաքացի դառնալու հարցում նա ընդծել է ուսուցիչների առաքելությունը, կարեւոր համարել նրանց անմնացորդ նվիրումը՝ նոր սերնդի կրթման ու դաստիարակման վեհ գործում։
Վահե Էնֆիաջյանը պատասխանել է աշակերտների հարցերին, որոնք առնչվել են օրենսդրի գործունեությանը, միջնակարգ կրթությանը, Մեծամորի ԱԷԿ-ի փակմանն ու այլ ոլորտների խնդիրներին։
Հանդիպման ավարտին ԱԺ փոխխոսնակը շնորհավորել է աշակերտներին ու մանկավարժներին գալիք Ամանորի կապակցությամբ՝ մաղթելով նրանց նպատակների ու երազանքների իրականացում։
Նույն օրը խորհրդարան են այցելել մայրաքաղաքի Աշոտ Նավասարդյանի անվան թիվ  196 դպրոցի չորրորդ դասարանի  աշակերտներն ու ուսուցիչները:
Հյուրերի հետ հանդիպել եւ «Բաց դաս» են անցկացրել ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Աննա Կոստանյանը եւ Գեւորգ Գորգիսյանը:
Օրենսդիրները դպրոցականներին ներկայացրել են խորհրդարանի կառուցվածքն ու գործունեությունը, հորդորել են լավ սովորել եւ չանտեսել ոչ մի առարկա:
Հանդիպման մասնակիցները մասնավորապես հետաքրքրվել են կրթական ոլորտում  ակնկալվող փոփոխություններով:
Այցի շրջանակում հյուրերը շրջել են խորհրդարանի շենքում, հետեւել Ազգային ժողովի արտարեթ նիստի աշխատանքին, թանգարանում ծանոթացել խորհրդարանի պատմությանը, այցելել գրադարան:

“Открытый урок” вице-спикера НС В.Энфиаджяна
19 декабря в рамках программы “Открытые двери” парламент посетили учащиеся и учителя средней школы им. К.Царукяна общины Ариндж Котайкской области.
Они проследили за работой внеочередного заседания парламента, торжественной церемонией закрытия третьей сессии НС, побывали в музее истории законодательного органа.
“Открытый урок” провел вице-спикер НС В.Энфиаджян. Он представил гостям структуру НС, процедуры разработки, обсуждения и принятия проектов законов. Вице-спикер подчеркнул важность деятельности фракций и постоянных комиссий.
В выборе профессии В.Энфиаджян посоветовал руководствоваться велением сердца и посвятить себя избранной сфере. “Без верности делу невозможно достичь успеха”, - заметил депутат, призвав учащихся быть оптимистами и готовыми к добрым делам. Он подчеркнул миссию учителей в воспитании нового поколения, становлении полноценного гражданина страны.
Вице-спикер НС ответил на вопросы учащихся, которые касались деятельности законодателя, среднего образования, закрытия Мецаморской АЭС и других проблем.
В завершение встречи В.Энфиаджян поздравил учащихся и педагогов с предстоящим Новым годом, пожелав им достижения заветных целей и желаний.
В тот же день парламент посетили ученики и учителя 4-го класса ереванской школы N 196 им.А.Навасардяна.
С гостями встретились и провели открытый урок депутаты фракции “Просвещенная Армения” А.Костанян и Г.Горгисян.
Законодатели представили школьникам  структуру и деятельность парламента, призвали их хорошо учиться, с интересом изучать все предметы.
Участники встречи, в частности, интересовались ожидаемыми изменениями в образовательной сфере.
В рамках визита гости ознакомились со зданием парламента, проследили за работой внеочередного заседания, побывали в музее и библиотеке НС.