ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 13-ին շարունակել է արտահերթ նիստի աշխատանքը:
«Երեկ ԱՄՆ Սենատում տեղի ունեցած պատմական քվեարկությամբ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները ճանաչեց եւ դատապարտեց 20-րդ դարի ամենասոսկալի իրադարձություններից մեկի, ողջ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործության` իրենց հայրենիքում 1,5 մլն հայերի բնաջնջումը Օսմանյան կայսրության կողմից: Ես ձեր բոլորի անունից` երեք խմբակցությունների անունից, ցանկանում եմ ողջունել ԱՄՆ Սենատի, ինչպես նաեւ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի բոլոր գործընկերներին` համապատասխանաբար թիվ 150 եւ 296 բանաձեւերի միաձայն ընդունման կապակցությամբ եւ փաստել, որ այս կարեւոր քվեարկությամբ Միացյալ Նահանգները միացան Ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ուղղված համաշխարհային շարժմանը: Այս առիթով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հատկապես սենատորներ Մենենդեսին եւ Քրուզին, ինչպես նաեւ, դրանից առաջ, կոնգրեսական Շիֆին, եւ հայազգի բոլոր մյուս բարեկամներին` Կոնգրեսի երկու պալատներում այս օրինագծերի նախաձեռնության եւ պաշտպանության համար: Ուզում եմ նաեւ առանձին երախտիքի խոսքեր հղել Ամերիկայում Հայ դատի գրասենյակին եւ Ամերիկայում հայկական ասամբլեայի բոլոր ընկերներին, ովքեր տարիներ շարունակ ջանքեր չեն խնայել այս կարեւոր արձանագրմանը հասնելու համար: Որպես ՀՀ ԱԺ նախագահ` ուզում եմ ընդգծել նաեւ մեր հանձնառությունը՝ ջանքեր չխնայել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ արդարացի հատուցման համար: Մենք՝ որպես ցեղասպանություն տեսած ժողովրդի ժառանգներ, հանձնառու ենք առաջամարտիկը լինել մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխմանը, որպեսզի այլեւս երբեք մարդկության պատմության մեջ նման ամոթալի էջեր չգրանցվեն»:
Պատգամավորները երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկել են ՀՀ կառավարության հեղինակած «Զորամասերի եւ զինվորական հաստատությունների կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը, «Ոստիկանության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» եւ «Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերը:
Նախաձեռնություններն առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո չեն փոփոխվել, քանի որ առաջարկներ չեն եղել:
Քվեարկությունների արդյունքում վերոնշյալ հարցերն ընդունվել են:
ՀՀ ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում դեկտեմբերի 13-ին խորհրդարան են այցելել մայրաքաղաքի թիվ 171 հիմնական դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները։ Նրանք ԱԺ նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւել են արտահերթ նիստի աշխատանքներին, եղել են գրադարանում,  թանգարանում ծանոթացել օրենսդիր մարմնի պատմությանը։ ԱԺ պատգամա...

On December 13, the RA National Assembly continued the work of the extraordinary sitting.
“Yesterday by the historical voting held in the U.S. Senate, the United States of America recognized and condemned one of the most atrocious events of the 20th century, the crime directed to the entire mankind – the annihilation of 1.5mln Armenians in their Motherland by the Ottoman Empire. On behalf of all of you, the three Factions, I would like to greet all my colleagues of the U.S. Senate, as well as the House of Representatives of the Congress, in relation to the unanimous adoption of Resolutions N 150 and 296 and documented that by this important voting the United States joined the world movement aimed at the prevention of genocides. On this occasion I would like to express my thankfulness especially to Senators Menendez and Cruz, as well as before them Congressman Schiff, and all other friends of Armenian origin for the initiative and defense of these bills in the two Chambers of the Congress. I would like to separately express my gratitude to the Armenian Cause (ANCA) /Hye Dat Office and all the friends of the Armenian Assembly of America, who through many years made all efforts for reaching this important recording. As the RA NA President, I would like to underline also our commitment to not saving efforts for the Armenian Genocide recognition and fair compensation. We, as inheritors of the people, who have seen genocide, are committed to be the forerunner for the prevention of crimes aimed against the mankind in order such shaeful pages should not be registered in the history of mankind.”
The MPs debated in the second reading and for completely passing the package of bills on Making Addenda to the RA Law on the Status of Military Units and Military Institutions and on Making Addenda to the RA Law on Military Service and the Serviceman’s Status, on Making Addenda and Amendment to the law on Police and on the RA Administrative-Territorial Division authored by the RA Government.
The initiatives being passed in the first reading had not been amended, as there were no recommendations.
As a result of voting, the abovementioned issues were accepted.
On December 13, within the RA NA Open Lesson programme the pupils and the teachers of N 171 Basic School of the capital visited the parliament. They observed the works of the extraordinary sitting from the box of the NA Session Hall, were in the library and got familiarized with the history of the l...