ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 13-ին շարունակել է արտահերթ նիստի աշխատանքը:
«Երեկ ԱՄՆ Սենատում տեղի ունեցած պատմական քվեարկությամբ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները ճանաչեց եւ դատապարտեց 20-րդ դարի ամենասոսկալի իրադարձություններից մեկի, ողջ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործության` իրենց հայրենիքում 1,5 մլն հայերի բնաջնջումը Օսմանյան կայսրության կողմից: Ես ձեր բոլորի անունից` երեք խմբակցությունների անունից, ցանկանում եմ ողջունել ԱՄՆ Սենատի, ինչպես նաեւ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի բոլոր գործընկերներին` համապատասխանաբար թիվ 150 եւ 296 բանաձեւերի միաձայն ընդունման կապակցությամբ եւ փաստել, որ այս կարեւոր քվեարկությամբ Միացյալ Նահանգները միացան Ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ուղղված համաշխարհային շարժմանը: Այս առիթով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հատկապես սենատորներ Մենենդեսին եւ Քրուզին, ինչպես նաեւ, դրանից առաջ, կոնգրեսական Շիֆին, եւ հայազգի բոլոր մյուս բարեկամներին` Կոնգրեսի երկու պալատներում այս օրինագծերի նախաձեռնության եւ պաշտպանության համար: Ուզում եմ նաեւ առանձին երախտիքի խոսքեր հղել Ամերիկայում Հայ դատի գրասենյակին եւ Ամերիկայում հայկական ասամբլեայի բոլոր ընկերներին, ովքեր տարիներ շարունակ ջանքեր չեն խնայել այս կարեւոր արձանագրմանը հասնելու համար: Որպես ՀՀ ԱԺ նախագահ` ուզում եմ ընդգծել նաեւ մեր հանձնառությունը՝ ջանքեր չխնայել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ արդարացի հատուցման համար: Մենք՝ որպես ցեղասպանություն տեսած ժողովրդի ժառանգներ, հանձնառու ենք առաջամարտիկը լինել մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխմանը, որպեսզի այլեւս երբեք մարդկության պատմության մեջ նման ամոթալի էջեր չգրանցվեն»:
Պատգամավորները երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկել են ՀՀ կառավարության հեղինակած «Զորամասերի եւ զինվորական հաստատությունների կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը, «Ոստիկանության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» եւ «Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագծերը:
Նախաձեռնություններն առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո չեն փոփոխվել, քանի որ առաջարկներ չեն եղել:
Քվեարկությունների արդյունքում վերոնշյալ հարցերն ընդունվել են:
ՀՀ ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում դեկտեմբերի 13-ին խորհրդարան են այցելել մայրաքաղաքի թիվ 171 հիմնական դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները։ Նրանք ԱԺ նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւել են արտահերթ նիստի աշխատանքներին, եղել են գրադարանում,  թանգարանում ծանոթացել օրենսդիր մարմնի պատմությանը։ ԱԺ պատգամա...

13 декабря НС продолжило работу внеочередного заседания.
“Вчера   историческим голосованием в Сенате США Соединенные Штаты Америки признали и осудили одно из самых ужасающих событий ХХ века, преступление против всего человечества – истребление Османской империей 1,5 миллионов армян на своей родине. От имени всех вас, трех фракций НС, хотел бы приветствовать всех партнеров в Сенате, а также в Палате представителей Конгресса США за единогласное принятие соответственно резолюций 150 и   296 и отметить, что этим важным голосованием Соединенные Штаты примкнули к всемирному движению по предотвращению геноцидов. В этом аспекте особо хотел бы поблагодарить сенаторов Менендеса и Круза, а также, до этого, сенатора Шиффа и всех других друзей армянского происхождения – за инициирование и защиту этих законопроектов в обеих палатах Конгресса. Отдельно хотел бы также выразить слова признательности офису Ай Дата и всем товарищам Армянской Ассамблеи Америки, которые годами не жалели усилий для достижения этой важной цели. Как Председатель НС хотел бы подчеркнуть также наше обязательство не жалеть усилий для признания и справедливой компенсации Геноцида армян. Мы, как потомки видевшего геноцид народа, обязуемся быть в авангарде борцов за предотвращение преступлений против человечества, чтобы отныне никогда в истории человечества не было подобных позорных страниц”, - подчеркнул А.Мирзоян.
Депутаты во втором чтении и полностью голосованием приняли предложенные правительством пакеты проектов о внесении изменений и дополнений в законы РА “O статусе воинских частей и военных учреждений”, “О статусе воинской службы и военнослужащего”, “О банкротстве”, “О полиции”, “Об административно-территориальном делении РА”.
13 декабря в рамках программы “Открытый урок” парламент посетили учащиеся и учителя ереванской основной школы N171. Они проследили за работой очередного заседания НС, побывали в библиотеке, ознакомились с музеем истории законодательного органа.  Депутат НС М.Галстян представила гостям структуру...