«Բաց դաս» Ազգային ժողովում
ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում դեկտեմբերի 10-ին խորհրդարան են այցելել Երեւանի Տ. Շեւչենկոյի անվան թիվ 42 ավագ դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչները:
Հյուրերի հետ հանդիպել եւ «Բաց դաս» են անցկացրել ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Ստեփանյանը եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Գորգիսյանը:
Աշակերտները մասնավորապես հետաքրքրվել են կրթության ոլորտին վերաբերող առաջիկա ծրագրերով ու գործընթացներով, Հայաստանի արտաքին քաղաքականությամբ:
Պատգամավորները, անդրադառնալով իշխանություն- ընդդիմություն հարաբերություններին, նշել են, որ քաղաքական ուժերը միմյանց լրացնում եւ համագործակցում են հատկապես միջազգային հարթակներում:
Կարեւորելով 12 ամյա կրթության մոդելը` պատգամավորներն ընգդծել են, որ դեռ անելիքներ կան այն ավելի մրցունակ դարձնելու համար:
Անդրադարձ է եղել նաեւ «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին» օրենքի աշխատանքային նախագծի այն դրույթին, որով առաջարկվում է հայոց լեզու, հայ գրականություն եւ հայոց պատմություն առարկաները  բուհերի ոչ մասնագիտական ֆակուլտետներում ուսուցանման համար համարել ոչ պարտադիր:
Խորհրդարանականները հորդորել են դպրոցականներին լավ սովորել, ընտրել ճիշտ մասնագիտություն, քանզի պետությունն ամուր է կրթված սերունդների շնորհիվ:
Այցի շրջանակում հյուրերը շրջել են խորհրդարանի շենքում, հետեւել Ազգային ժողովի հերթական նիստի աշխատանքին, թանգարանում ծանոթացել խորհրդարանի պատմությանը, եղել նաեւ գրադարանում:

On December 11, within the framework of the RA NA Open Doors programme the pupils and the teachers of Yerevan T. Shevchenko N 42 Senior School visited the parliament.
The deputy of the NA My Step Faction Lilit Stepanyan and the deputy of Bright Armenia Faction Gevorg Gorgisyan met with the guests and conducted Open Lesson.
The pupils were particularly interested in the upcoming programmes and processes concerning the education sphere and the foreign policy of Armenia.
Touching upon power-opposition relations the MPs have noted that the political forces cooperate especially on the international platforms.
Highlighting the 12-year education model the MPs have underlined that there are still things to be done for making it more competitive.
They also referred to the provision of the working draft law on Higher Education and Science, which proposes to consider the subjects Armenian Language, Armenian Literature and History of Armenia non compulsory for studying in non-professional higher educational institutions.
The parliamentarians have urged the schoolchildren to study well, choose right profession, as the state is firm due to educated generations.
Within the framework of the visit the guests took a tour to the parliament building, observed the work of the regular sitting of the National Assembly, got familiarized with the history of the parliament and also were in the library.