Դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը ՄԱԿ ՓԳՀ ներկայացուցչության հետ hամատեղ կազմակերպել են խորհրդարանականների համար նախատեսված «Ապաքաղաքացիության կանխմանն ու կրճատմանն ուղղված քաղաքացիության մասին օրենքների ոլորտում հաջող փորձի օրինակները» ձեռնարկի հայերեն տարբերակի շնորհանդեսը: Ձեռնարկը ներառում է այն երկրների հաջող փորձը, որոնք հաղթահարել են այդ խնդիրը, կարողացել են օրենսդրական կամ որեւէ այլ տարբերակով գտնել դրա լուծումը:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի` փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչ Աննա-Կարին Օստը, շնորհակալություն հայտնելով Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովին շնորհանդեսը կազմակերպելու համար, նշել է, որ բարձր է գնահատում Հայաստանի ջանքերը` ապաքաղաքացիության խնդրի նվազեցմանն ուղղված: Գրասենյակը պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանին աջակցել` օրենսդրության բարեփոխման նպատակով:
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը, կարեւորելով ձեռնարկի անհրաժեշտությունը, նշել է, որ 2019-ի տվյալներով Հայաստանում բնակվող 913 մարդ չունի քաղաքացիություն: «Շատ կարեւոր է, երբ դու կարող ես ասել` ես պատկանում եմ, ես քաղաքացի եմ: Մենք դեռեւս այս դաշտն օրենսդրորեն կարգավորելու խնդիրներ ունենք»,- ընդգծել է Նաիրա Զոհրաբյանը:
Հանձնաժողովի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել թե՛ Կառավարության որոշումներով, թե՛ օրենսդրական կարգավորումներով լուծել բարձրացված խնդիրները:
Խորհրդարանում անցկացվել է նաեւ Գրեգորի Կոնստանտինի «Մարդիկ ոչ մի տեղից» փաստագրական լուսանկարների ցուցադրությունը, որտեղ ներկայացված է աշխարհի քաղաքացիություն չունեցող անձանց համայնքների իրավիճակը:
Դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Խորհրդարանն ընդունել է նախորդ օրը քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները:  ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, ըստ որի՝ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 20-րդ հ...
ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում դեկտեմբերի 5-ին խորհրդարան են այցելել  Հայաստանի  պետական  ֆիլհարմոնիայի աշխատակիցները:  Հյուրերի հետ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Ջուլֆալակյանը: Պատգամավորը ծանոթացրել է իր կենսագրությանը, խոսել սպորտային ձեռքբերումնե...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը դեկտեմբերի 5-ին հանդիպել է Գվատեմալայի Հանրապետության Կոնգրեսի առաջին փոխնախագահ Ֆելիպե Ալեխոս Լորենզանայի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոս Ավետիսյանը եւ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավո...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 5-ին ընդունել է Գվատեմալայի Հանրապետության խորհրդարանի առաջին փոխնախագահ Ֆելիպե Ալեխոս Լորենզանայի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է Գվատեմալայի հետ հարաբերությունների զարգացումը: ...
ՀՀ ԱԺ նախագահի հայտարարությունը քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու մասին
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդի պահանջով 2018 թվականի սեպտեմբերից սկսած տարբեր սուբյեկտների կողմից Երեւան համայնքին տրանսպորտային միջոցների եւ այլ գույքի փոխանցման, ծառայությունների մատուցման պայմա...

On December 5, the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs jointly with the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) Representation organized the launch of the Armenian version of The Examples of Successful Experiences in Sphere of Laws on Citizenship Preventing and Reducing De-Citizenship designed for parliamentarians. The manual includes the successful experiences of the countries that have overcome this problem, have been able to find a solution in the legislative or in any other version.
The UN High Commissioner for Refugees Representative in Armenia Anna-Carin Ost, expressing her gratitude to the Standing Committee of the National Assembly for organizing the presentation, noted that she highly appreciated Armenia's efforts aimed at reducing the issue of de-citizenship. The Office expressed its readiness to assist Armenia in reforming its legislation.
Highlighting the necessity of the manual the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Naira Zohrabyan noted that according to the data of 2019, 913 people living in Armenia have no citizenship. “It is very important when you can say I belong to, I am a citizen. We still have problems to regulate this field legally,” Naira Zohrabyan underlined.
The Committee Chair expressed readiness to solve the issues raised by the Government decisions and legislative regulations.
The exhibition of the documentary photos by Greg Constantine Nowhere People was also presented in the parliament, where the situation of the communities of the persons without citizenship of the world is presented.
On December 5, within the framework of the NA Open Doors programme, the employees of the State Philharmonia of Armenia visited the parliament. The deputy of the RA NA My Step Faction Arsen Julfalakyan met with the guests.The MP introduced them his biography, spoke about sports achievements and ...
On December 5, the Vice President of the RA National Assembly Lena Nazaryan received the delegation led by the First Vice President of the Congress of the Republic of Guatemala Felipe Alejos Lorenzana.The deputy from the NA My Step Faction Sos Avetisyan and the deputy from the NA Bright Armenia Kare...
On December 5, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the delegation led by the First Vice President of the Parliament of the Republic of Guatemala Felipe Alejos Lorenzana.Welcoming the guests, Ararat Mirzoyan has noted that Armenia highlights the development of relations...
RA NA Speaker’s Statement on Creating Investigative Committee
In accordance with Paragraph 1 of Article 20 of the RA Constitutional Law the NA Rules of Procedure by the demand of at least one fourth of the deputies’ total number from September 2018 an Investigative Committee was created by the force of law to transfer the transport means and other property, re...