Նոյեմբերի 26-ին ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից գործող զբոսաշրջության հարցերի աշխատանքային խմբի ղեկավար, ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը եւ ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, աշխատանքային խմբի անդամ Աննա Կոստանյանը հանդիպել են ,Հայ զբոսավարների գիլդիաե հասարակական կազմակերպության նախագահ Նաիրա Սուքիասյանի եւ անդամներ Մարինե Պատվականյանի ու Լիանա Ավետյանի հետ: Հանդիպումը կայացել է Հռիփսիմե Գրիգորյանին ուղղված ՀԶԳ-ի դիմում-նամակի հիման վրա:
Քննարկման ընթացքում վեր են հանվել հասարակական կազմակերպությանը հուզող խնդիրները: Հյուրերը, մասնավորապես, ներկայացրել են WFTGA (World Federation of Tourist Guides Association) թրեյնինգների կենտրոնի գործունեությունը ապահովող ֆինանսական միջոցների տրամադրումը կասեցնելուն առնչվող խնդիրը: Հարկ է նշել, որ ՀԶԳ-ն 2005թ.-ից WFTGA –ի անդամ է:
Անդրադառնալով խնդրին` պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը նշել է, որ հարցը կներկայացնի  համապատասխան մարմիններին, ինչպես նաեւ անհրաժեշտության դեպքում  կկազմակերպվի քննարկում՝ հարցին լուծում տալու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկված մյուս թեման վերաբերել է զբոսաշրջության մասին օրենքում զբոսավարների գործունեության կարգավորմանն առնչվող հարցերին: Պատգամավորների խնդրանքով զբոսավարները ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումները: Հարցի շուրջ քննարկումները լինելու են շարունակական:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Մանե Թանդիլյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 26-ին հրավիրած նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Բանկային գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։ ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյան նշել է, որ առաջարկ...

On November 26, the Head of the Working Group on Tourism at the RA NA Standing Committee on Economic Affairs, the deputy of the RA NA My Step faction Hripsime Grigoryan and the deputy of the Working Group and the Bright Armenia Anna Kostanyan met with the Armenian Guides Guild (AGG) met with the President of the organization Naira Sukiasyan and the members Marine Patvakanyan and Liana Avetyan. The meeting took place on the basis of the letter-application of the AGG to Hripsime Grigoryan.
During the discussion the problems concerning the NGO were raised. In particular, the guests presented the issue of suspending the funding provided by the WFTGA (World Federation of Tourist Guides Association) Training Center. It should be noted that the AGG has been a member of the WFTGA since 2005.
Referring to the problem, the MP Hripsime Grigoryan noted that the issue would be presented to the relevant bodies, as well as if necessary a discussion would be organized to solve the problem.
The other topic discussed during the meeting was related to the issues related to the regulation of tourist activity to the law on Tourism. At the deputies’ request, the guides presented their positions. Discussions on the issue will be continuous.