ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Մերի Գալստյանի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 8-ին կազմակերպվել էր հանրային քննարկում՝ «Էկոլոգիական տեղեկատվության մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ:
Քննարկմանը մասնակցել են Շրջակա միջավայրի նախարարության եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ ու ոլորտի փորձագետներ:
Մերի Գալստյանը մատնանշել է այն կարեւոր հիմնարար սկզբունքները, որոնք ամրագրվել են նախագծում, մասնավորապես՝ էկոլոգիական տեղեկատվություն ստանալու իրավունքի ապահովման հիմքը, էկոլոգիական տեղեկատվության իրավունքի սուբյեկտների իրավահարաբերությունների հստակեցումը, ոլորտի թափանցիկության եւ հրապարակայնության առավել բարենպաստ պայմանները:
Մասնակիցներն անդրադարձել են էկոլոգիական տեղեկատվության հասանելիության ներկա իրավիճակին, տրամադրման ու տարածման իրավական, կազմակերպչական, սոցիալ-տնտեսական հիմքերին եւ նախագծով առաջարկվող կարգավորումներին:
Պատգամավորն ընդգծել է, որ նմանատիպ քննարկումները կլինեն շարունակական եւ նախագծի շուրջ բոլոր դիտարկումները կքննարկվեն ու հաշվի կառնվեն մշակման գործընթացում:
Նշվել է, որ «Էկոլոգիական տեղեկատվության մասին» օրենքի նախագիծը մշակվում է ՄԱԶԾ-ԳԷՀ «Գլոբալ բնապահպանական օգուտների ստեղծում շահագրգիռ կողմերի էկոլոգիական կրթության եւ իրազեկության բարձրացման միջոցով» ծրագրի եւ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ:

8 ноября Постоянной комиссией НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы под председательством члена комиссии М.Галстян организованы общественные дебаты по проекту закона “Об экологической информации”.
В обсуждении приняли участие представители Министерства окружающей среды РА, общественных организаций и эксперты сферы.
По повестке выступила М.Галстян, обстоятельно представившая цели и задачи реализации проекта.
Участники обратились к сегодняшнему состоянию доступности экологической информации, организационно-правовой и социально-экономической основам ее предоставления и распространения, а также к предлагаемому проектом урегулированию.
Депутаты подчеркнули, что подобные   дебаты будут регулярными, все наблюдения и предложения по проекту будут обсуждены и учтены в процессе разработки.
Отмечено, что проект закона “Об экологической информации” разрабатывается программой “Создание глобальных экологических выгод посредством повышения экологического образования и информированности заинтересованных сторон” совместно с Постоянной комиссией НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы .