ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ու պատգամավորներ Արմեն Խաչատրյանը, Գոռ Գեւորգյանը նոյեմբերի 7-ին հանդիպել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի փոխնախագահ Մոհամմադ Ջավադ Ջամալի Նոբանդեգանիի գլխավորած պատվիրակության հետ, որի կազմում էր Իրանի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Ժորժ Աբրահամյանը։
Անդրանիկ Քոչարյանը փաստել է, որ երկու ժողովուրդները դարեր շարունակ համերաշխ  ապրում են կողք կողքի եւ ըստ նրա՝ հայ-իրանական կապերը միշտ պետք է լինեն բարձր մակարդակի վրա։ Նա ընդգծել է, որ վերջին 30 տարվա ընթացքում Իրանը եղել է Հայաստանի կողքին, աջակցություն ցուցաբերել էներգետիկայի եւ մի շարք այլ բնագավառներում։
Մոհամմադ Ջավադ Ջամալի Նոբանդեգանիի խոսքով՝ Իրանի եւ Հայաստանի բարեկամական հարաբերությունները պետք է առավել խորացնել, ընդլայնել տարբեր ոլորտներում համագործակցության շրջանակը: Կարեւոր է համարվել միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը։ Այս համատեքստում՝ հայազգի պատգամավոր Ժորժ Աբրահամյանն ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերի բարձրացումը։
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային խնդիրներին։ Շեշտադրվել է ահաբեկչության դեմ համատեղ պայքարի կարեւորությունը։
ԱԺ պատգամավոր Գոռ Գեւորգյանի հավաստմամբ՝ տարածաշրջանային անվտանգության հարցում Իրանը Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է։

Обсуждены вопросы развития армяно-иранских связей
7 ноября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян и члены комиссии А.Хачатрян, Г.Геворкян встретились с делегацией, возглавляемой заместителем председателя Комиссии по безопасности и внешней политике Меджлиса ИРИ Мохаммадом Джавадом Джамалом Нобандегани, в составе которой также депутат иранского парламента армянского происхождения Ж.Абраамян.
А.Кочарян констатировал, что два народа веками мирно живут рядом, и армяно-иранские связи, по его мнению, всегда должны быть на высоком уровне. Он подчеркнул, что в последние 30 лет Иран был рядом с Арменией, поддерживал в энергетике и ряде других сфер.
По словам Мохаммада Джавада Джамала Нобандегани, Иран и Армения должны еще более углублять дружественные отношения, расширять сотрудничество в различных сферах. Подчеркнута важность развития межпарламентских связей, деятельности парламентских групп дружбы. В этом контексте Ж.Абраамян особо выделил повышение роли парламентской дипломатии.