ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն ընդունել է «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության գլխավոր գործադիր տնօրենին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 31-ին ընդունել է «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության գլխավոր գործադիր տնօրեն Սանջեյ Փրադանին:
Ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ նրա ղեկավարած կազմակերպության արժեքները լիովին համընկնում են մեր արժեքների հետ, եւ Հայաստանը կիսում է այդ արժեքները: «Իրավունքի, օրենքի գերակայությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը սերտորեն կապված են թափանցիկության, հաշվետվողականության հետ, հենց այն սկզբունքներն ու ռազմավարական տեսլականն ենք մենք որդեգրել անցած տարի տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո: Այս իրադարձություններին զուգահեռ Հայաստանում տեղի ունեցավ անցում կառավարման կիսանախագահական համակարգից դեպի խորհրդարանական համակարգ, եւ մենք շատ ուրախ ենք, որ «Բաց կառավարման գործընկերությունը» իր լիազորություններն ընդլայնում է՝ գործադիր ճյուղից բացի փորձելով գործողություններ իրականացնել խորհրդարանական կառավարման ուղղությամբ: Սա իսկապես լիովին համընկնում է մեր մոտեցումների հետ»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:  Նա նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովն արդեն որոշակի քայլեր է իրականացրել այս ուղղությամբ, մասնավորապես, քաղաքացիների առջեւ բացել է խորհրդարանի այգու դռները, այժմ պլանավորում է հիմնել այցելուների կենտրոն, որպեսզի քաղաքացիները կարողանան նաեւ շրջագայություններ անել Ազգային ժողովի տարածքում, ստեղծել ինտերակտիվ վեբպորտալ, հիմնադրել անալիտիկ փորձագիտական կենտրոն եւ բազմաթիվ այլ բաներ:
Սանջեյ Փրադանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարեւոր դերակատարություն ունի «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնությունում եւ նախաձեռնության 79 երկրների շրջանակում՝ որպես ժողովրդավարական տպավորիչ առաջընթաց արձանագրած երկիր: Նա նշել է, որ Թավշյա հեղափոխությունը ՀՀ քաղաքացիների կողմից տրված մեծ ազդակ էր, որն արտահայատում էր երկրում փոփոխություններ իրականացնելու կամքը: Սանջեյ Փրադանը հայտարարել է, որ «Բաց կառավարման գործընկերությունը» պատրաստ է լիովին աջակցել Հայաստանին՝ ժողովրդավարության ճանապարհին: Նա ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին մի շարք առաջարկություններ է ներկայացրել, որոնք կարող են բարձրացնել քաղաքացիների վստահությունը բարեփոխումների նկատմամբ, ինչպես նաեւ պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հակակոռուպցիոն, տնտեսական, դատական բարեփոխումների ընթացքում:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Սանջեյ Փրադանին՝ բարձր գնահատականի եւ աջակցության համար:

Председатель НС принял генерального исполнительного директора инициативы OGP
31 октября Председатель НС А.Мирзоян принял   генерального исполнительного директора инициативы Open Government Partnership (OGP) Санджея Прадана.
Приветствуя гостя, спикер парламента подчеркнул, что ценности возглавляемой им организации полностью совпадают с ценностями Армении. “Верховенство права, закона, борьба с коррупцией тесно связаны с прозрачностью, подотчетностью – именно этим принципам и стратегическому видению мы привержены после революции прошлого года. Наряду с этими событиями в Армении произошел переход от полупрезидентской системы правления к парламентской, и мы рады, что инициатива OGP расширяет свои полномочия, пытаясь помимо исполнительной ветви проявиться также в векторе парламентского управления”, - отметил А.Мирзоян. Он заметил, что Национальным Собранием уже предпринят ряд шагов в этом направлении – открыты перед гражданами ворота парламентского парка, намечается основать Центр посетителей – для обеспечения гражданам возможности совершать прогулки по территории НС, создать интерактивный веб-портал, аналитико-экспертный центр и т.д.
Санджей Прадан подчеркнул важную роль Армении в инициативе OGP и в рамках 79 государств инициативы – как страны, достигшей впечатляющего демократического прогресса. Он отметил, что Бархатная революция явилась мощным сигналом граждан РА, проявивших волю к переменам в стране. Санджей Прадан заявил, что OGP  готова всемерно содействовать Армении на пути к демократии.   Он выдвинул спикеру НС ряд предложений, которые позволят повысить доверие граждан РА к реформам, а также выразил готовность помочь в ходе антикоррупционных, экономических, судебных реформ.