ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն ընդունել է «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության գլխավոր գործադիր տնօրենին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 31-ին ընդունել է «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնության գլխավոր գործադիր տնօրեն Սանջեյ Փրադանին:
Ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ նրա ղեկավարած կազմակերպության արժեքները լիովին համընկնում են մեր արժեքների հետ, եւ Հայաստանը կիսում է այդ արժեքները: «Իրավունքի, օրենքի գերակայությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը սերտորեն կապված են թափանցիկության, հաշվետվողականության հետ, հենց այն սկզբունքներն ու ռազմավարական տեսլականն ենք մենք որդեգրել անցած տարի տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո: Այս իրադարձություններին զուգահեռ Հայաստանում տեղի ունեցավ անցում կառավարման կիսանախագահական համակարգից դեպի խորհրդարանական համակարգ, եւ մենք շատ ուրախ ենք, որ «Բաց կառավարման գործընկերությունը» իր լիազորություններն ընդլայնում է՝ գործադիր ճյուղից բացի փորձելով գործողություններ իրականացնել խորհրդարանական կառավարման ուղղությամբ: Սա իսկապես լիովին համընկնում է մեր մոտեցումների հետ»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:  Նա նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովն արդեն որոշակի քայլեր է իրականացրել այս ուղղությամբ, մասնավորապես, քաղաքացիների առջեւ բացել է խորհրդարանի այգու դռները, այժմ պլանավորում է հիմնել այցելուների կենտրոն, որպեսզի քաղաքացիները կարողանան նաեւ շրջագայություններ անել Ազգային ժողովի տարածքում, ստեղծել ինտերակտիվ վեբպորտալ, հիմնադրել անալիտիկ փորձագիտական կենտրոն եւ բազմաթիվ այլ բաներ:
Սանջեյ Փրադանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարեւոր դերակատարություն ունի «Բաց կառավարման գործընկերություն» նախաձեռնությունում եւ նախաձեռնության 79 երկրների շրջանակում՝ որպես ժողովրդավարական տպավորիչ առաջընթաց արձանագրած երկիր: Նա նշել է, որ Թավշյա հեղափոխությունը ՀՀ քաղաքացիների կողմից տրված մեծ ազդակ էր, որն արտահայատում էր երկրում փոփոխություններ իրականացնելու կամքը: Սանջեյ Փրադանը հայտարարել է, որ «Բաց կառավարման գործընկերությունը» պատրաստ է լիովին աջակցել Հայաստանին՝ ժողովրդավարության ճանապարհին: Նա ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին մի շարք առաջարկություններ է ներկայացրել, որոնք կարող են բարձրացնել քաղաքացիների վստահությունը բարեփոխումների նկատմամբ, ինչպես նաեւ պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հակակոռուպցիոն, տնտեսական, դատական բարեփոխումների ընթացքում:
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Սանջեյ Փրադանին՝ բարձր գնահատականի եւ աջակցության համար:

On October 31, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received Sanjay Pradhan, the Chief Executive Officer of Open Government Partnership (OGP) Initiative.
Welcoming the guest the NA President has stressed that the values of the organization led by him coincide with our values, and Armenia shares those values. “The priority of the right, the rule of law and the fight against corruption are closely connected with transparency, accountability. We adopted these very principles and strategic vision after the revolution happened last year. In parallel with these events a transition from the semi-presidential government system to parliamentary system took place in Armenia, and we are very glad that the Open Government Partnership extends its authorities trying to carry out actions in the parliamentary government besides executive branch. This indeed fully coincides with our approaches,” Ararat Mirzoyan said. He noted that the RA National Assembly had already taken certain steps in this direction, particularly had opened the doors of the Parliament Park before the citizens. Now, the National Assembly is planning to found Visitors’ Centre in order the citizens could also take a tour to the territory of the parliament, create interactive web-portal, Analytical Expertise Centre and other numerous things.
Sanjay Pradhan has underlined that Armenia has an important role in the Open Government Partnership Initiative and in the framework of 79 countries of the initiative as a country recorded democratic impressive progress. He stated that the Velvet revolution was a great impetus given by the RA citizens which expressed the will of implementing changes in the country. Sanjay Pradhan has announced that the Open Government Partnership is ready to fully support Armenia on the way to democracy. he presented to the President of the RA National Assembly a number of proposals which could raise the citizens’ trust to the reforms, as well as expressed willingness to back during the anti-corruption, economic and judicial reforms.