Պաշտոնական այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 28-ին հանդիպել է Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Ալբերտի Կազելատիին:
Արարատ Միրզոյանը, ողջունելով Սենատի նախագահին, չափազանց կարեւորել է հայ-իտալական միջխորհրդարանական շփումները եւ համոզմունք հայտնել, որ այս այցով հիմք է դրվում առավել ակտիվ համագործակցությանը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ մեր երկու երկրներում գործող խորհրդարանական համակարգը շատ ավելի մեծ հնարավորություններ ու ներուժ է պարունակում եւ այն անհրաժեշտ է իրագործել լիարժեքորեն: Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են, որ վերջին ժամանակաշրջանում ակտիվացել են շփումները բարեկամական խմբերի միջեւ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առավել սերտ համագործակցել նաեւ ԵԱՀԿ ԽՎ եւ ԵԽԽՎ պատվիրակությունների մակարդակով:
ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Սենատի կողմից 2019 թ. սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման համար: Երկուստեք հույս է հայտնվել, որ հնարավորինս մոտ ապագայում այն կվավերացվի նաեւ Իտալիայի պատգամավորների պալատի կողմից: Այս առնչությամբ Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ հայկական կողմն ակնկալում է նաեւ իտալացի գործընկերների աջակցությունը վիզաների ազատականացման երկխոսության գործընթացը մեկնարկելու հարցում:
Մարիա Էլիզաբետա Կազելատին գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների միջեւ բարձրաստիճան շփումների աշխուժացման կապակցությամբ` հատուկ ընդգծելով Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Իտալիայի Սենատի պատգամավորների միջեւ հաճախակի դարձած հանդիպումներն ու քննարկումները՝ ներառյալ հանձնաժողովների մակարդակով:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին` Կազելատին նշել է, որ Իտալիան շարունակում է հավատարիմ մնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հավասարակշռված դիրքորոշմանը: Պատասխանելով Արարատ Միրզոյանի այն դիտարկմանը, որ իտալական խորհրդարանի հարթակը երբեմն օգտագործվում է ԼՂ հիմնահարցում խաղաղ գործընթացին չնպաստող շահարկումներ անելու համար, Մարիա Էլիզաբետա Կազելատին նշել է, որ Իտալիայի խորհրդարանի մոտեցումները համահունչ են պետության պաշտոնական դիրքորոշմանը:

28 октября находящийся с официальным визитом в Итальянской Республике Председатель НС А.Мирзоян встретился с председателем Сената Италии Марией Элизабеттой Альберти-Казеллати .
А.Мирзоян, приветствуя председателя Сената, оценил важность армяно-итальянских межпарламентских контактов и выразил уверенность, что настоящим визитом закладывается основа более тесного сотрудничества как в двустороннем, так и многостороннем форматах. Спикер НС отметил, что действующая в обеих странах парламентская система предоставляет более широкие возможности и содержит больший потенциал, которые следует использовать полноценно. Стороны с удовлетворением констатировали в последнее время активность контактов групп дружбы. Достигнута также договоренность о более тесном сотрудничестве на уровне делегаций в ПА ОБСЕ и ПАСЕ.
Председатель НС выразил признательность Сенату за ратификацию 25 сентября 2019 г. Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. Обоюдно выражена надежда, что в ближайшее время документ будет ратифицирован также Палатой депутатов Италии.   А.Мирзоян в связи с этим заметил, что армянская сторона ожидает также содействия итальянских коллег о начале процесса диалога по либерализации виз.
Мария Элизабетта Альберти-Казеллати выразила удовлетворение оживлением высоких контактов между двумя странами, особо выделив ставшие частыми встречи и обсуждения между депутатами НС РА и Сената Италии, в том числе на уровне комиссий.
Коснувшись Нагорно-Карабахской проблемы, г-жа Альберти-Казеллати отметила, что Италия продолжает оставаться приверженной взвешенной позиции сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Отвечая на наблюдение А.Мирзояна, что порою площадка итальянского парламента используется в НК-вопросе для не содействующих мирному процессу домыслов, председатель Сената отметила, что подходы парламента Италии созвучны официальной позиции государства.
На встрече отмечена необходимость активизации экономических и культурных связей между двумя странами.