ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խմբի ղեկավար Հռիփսիմե Գրիգորյանն ու խմբի անդամներ Էդմոն Մարուքյանն ու Կարինե Պողոսյանը հոկտեմբերի 28-ին հանդիպել են Երեւանում Շվեդիայի դեսպանության նորանշանակ խորհրդական-դեսպանորդ, գործերի հավատարմատար Բիրյեր Կարլսոնի հետ:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը, շնորհավորելով դեսպանորդին առաքելության ստանձնման կապակցությամբ, ընդգծել է երկու երկրների սերտ համագործակցությունը միջխորհրդարանական մակարդակում, կարեւորել պատգամավորական բարեկամական խմբերի ավանդը երկկողմ կապերի զարգացման գործում:
Այս համատեքստում Հռիփսիմե Գրիգորյանն ընդգծել է Շվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի նախագահ Անդրեաս Նորլենի այցը Հայաստան, ինչպես նաեւ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Շվեդիա, որոնց ընթացքում տեղի ունեցած հանդիպումները նոր էջ են բացել հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերություններում:
«Մեր երկրների օրակարգում քիչ չեն հանընկնող թեմաները եւ առաջնահերթությունները, ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Շվեդիայի համար: Դրանք են` օրենքի գերակայությունը, դատական իշխանության անկախությունը, կանանց իրավահավասարությունն ու իրավազորումը, համաչափ տնտեսական զարգացումը եւ այդ բոլորի հիմքում ընկած՝ կրթությունը: Մենք բավականին աշխատանք ունենք անելու այս ուղղությամբ եւ ուրախ եմ փաստել, որ այս աշխատանքները սկսված են»,-նշել է Հռիփսիմե Գրիգորյանը:
Բիրյեր Կարլսոնը, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար, նշել է, որ Շվեդիան արժեւորում է Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը եւ այս համատեքստում կարեւորել «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» քառամյա ծրագիրը, որի գործընկերներից է Շվեդիան:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են գիտակրթական, մշակութային եւ առեւտրատնտեսական ոլորտներում համագործակցությանը՝ անդրադարձել Արեւելյան գործընկերության շրջանակում Հայաստանի դերին:

28 октября руководитель парламентской группы дружбы Армения – Швеция Р.Григорян, члены группы Э.Марукян и К.Погосян встретились с новоназначенным советником-посланником, поверенным в делах посольства Швеции в Ереване Бирьером Карлссоном.
Руководитель группы дружбы, поздравив посланника с назначением, подчеркнула важность тесного сотрудничества РА и Швеции на межпарламентском уровне, вклада групп дружбы в развитие двусторонних связей.
В этом контексте   Р.Григорян подчеркнула визит в Армению председателя Риксдага Королевства Швеция   Андреаса Норлениора, а также визит в Швецию делегации во главе с Председателем НС А.Мирзояном, которые открыли новую страницу в   армяно-шведских двусторонних отношениях.
“В повестке как Армении, так и Швеции немало совпадающих тем и приоритетов – верховенство закона, независимость судебной власти, гендерное равноправие, сбалансированное экономическое развитие, а в основе всего этого – образование.   У нас довольно много работы в этом направлении и рада отметить, что они начаты”, - заметила Р.Григорян.
Бирьер Карлссон, поблагодарив за встречу, отметил, что Швеция ценит расширение сотрудничества с Арменией в различных сферах, и в этом контексте подчеркнул важность четырехлетней программы “Современный парламент – современной Армении”, партнером которой является и Швеция.
Собеседники обратились к сотрудничеству в научно-образовательной, культурной и торгово-экономической сферах, отметили роль Армении в рамках Восточного партнерства.