ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը հոկտեմբերի 25-ին հանդիպել է ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլունի հետ։
Միքայել Մելքումյանն ընդգծել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ, ինչպես նաեւ տնտեսության բնագավառում համագործակցության զարգացումն ու ընդլայնումը։ Նշվել է, որ Չինաստանի հետ առեւտրաշրջանառությունը շուրջ 800 մլն դոլար է, ինչը մոտ 20 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ։
Կարեւոր է համարվել ՉԺՀ-ի հետ եւս ազատ առեւտրի գոտի ունենալը։ «Հարկավոր է ոչ միայն չինական ապրանքներ ներկրել հայկական շուկա, այլեւ ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիաներ, որոնց կիրառումը հնարավորություն կտա զարգացնելու տնտեսական բնագավառը»,-ասել է մշտական հանձնաժողովի նախագահը։ Նա ընդգծել է նաեւ համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու կարեւորությունը, չինական կողմի նախաձեռնած՝ «Մեկ ճանապարհ, մեկ տնտեսական գոտի» ծրագրին միանալը։ Միքայել Մելքումյանն արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին առաջարկել է համագործակցել իր գլխավորած հանձնաժողովի հետ։
Թիան Էրլունն իր պատրաստակամությունն է հայտնել այդ հարցում։ Նա կարեւորել է Հայաստանի հետ երկկողմ եւ ԵԱՏՄ շրջանակում բազմակողմ համագործակցությունը։ Ընդգծվել է հայ-չինական հարաբերությունների խորացումը տարբեր ոլորտներում եւ համագործակցությունը միջազգային կառույցներում։
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը հոկտեմբերի 25-ին հանդիպել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփի հետ: Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում՝ Վահե Էնֆիաջյանը կարեւորել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի արդյունավետ գործունեությունը բոլոր ոլորտներում: Ազգային ժողովի փոխնախագահը շնորհակալությ...
ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Ավստրիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Վոլֆգանգ Սոբոտկայի հետ: Շնորհավորելով Ավստրիայի նորընտիր խորհրդարանի առաջին նիստի կապակցությամ...
ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 25-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի հետ: Արարատ Միրզոյանը գոհունակություն է հայտնել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ներկա մա...
Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով կմեկնի Իտալիայի Հանրապետություն
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 26-28-ը պաշտոնական այցով կգտնվի Հռոմում, հոկտեմբերի 29-30-ը՝ Նեապոլում: Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խմբի ղեկավար Մարիա Կարապետյանը, խմբի անդամներ Ծովինար Վարդան...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների խորհրդարանների ղեկավարների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Սլովենիայի խորհրդարանի ստորին պալատի խոսնակ Դեժան Ժիդանի հետ: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ մեծապես կարեւորում է Սլովենիայի խորհրդարանի ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը հանդիպել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգային հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցող Անդրեյ Շիրշելի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգային հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցող Անդրեյ Շիրշելի հետ: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հա...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Լիլիան Մորի Պասքիեի հետ: Շնորհավորելով Եվրոպայի խորհրդի հիմնադրման 70-ամյակի ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ: Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը նշել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը մեծ ուշա...

On October 25, the Chair of the RA NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration Mikayel Melkumyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China (PRC) Tian Erlong.
Mikayel Melkumyan underlined the development and the expansion of the cooperation between the two countries’ parliaments, as well as in the sphere of economy. It has been noted that the goods turnover with China is about 800mln USD, which is about 20%more than on the previous year.
It was considered important to have a free trade zone with the PRC. “It is necessary not only import Chinese goods to the Armenian market, but also modern high technologies, and its use will give an opportunity to develop the economic sphere,” the Chair of the Standing Committee said. He also underlined the importance of creating joint ventures and joining the economic project One Belt One Road, initiated by the Chinese side. Mikayel Melkumyan proposed the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to cooperate with the Committee led by him.
Tian Erlong expressed readiness in that issue. He emphasized the bilateral cooperation in bilateral and EEU framework. The deepening of the Armenian-Chinese relations in different sphere and the cooperation in the international structures was stressed.
On October 25, the RA NA Vice President Vahe Enfiajyan met with the UN Resident Coordinator in Armenia Shombi Sharp. Welcoming the guest in the parliament, Vahe Enfiajyan highlighted the effective activity of the UN Office in Armenia in all spheres.The Vice President of the National Assembly thanked...
On October 24, within the framework of the Conference of Presidents of Parliament of the Member States of the Council of Europe the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan met with the President of the National Council of Austria Wolfgang Sobotka.Congratulating his colleague on the occ...
President of RA National Assembly Meets with President of Senate of France Gérard Larcher
On October 25, within the framework of the Conference of Presidents of Parliament of the Member States of the Council of Europe the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan met with the President of the Senate of France Gérard Larcher.Ararat Mirzoyan expressed satisfaction with the curr...
The delegation led by the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan will be on an official visit in Rome on October 26-28, and will be in Naples on October 29-30.The Head of the RA NA Armenia-Italy Friendship Group Maria Karapetyan, the Group members Tsovinar Vardanyan, Iveta Tonoyan, Ho...
Ararat Mirzoyan Meets with President of Lower Chamber of Slovenian Parliament Dejan Židan
On October 24, within the framework of the Conference of Presidents of Parliament of the Member States of the Council of Europe the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan met with the President of the Lower Chamber of the Slovenian Parliament Dejan Židan in Strasbourg, Ararat Mirzoyan...
President of RA National Assembly Meets with Co-Rapporteur of PACE Monitoring Committee on Armenia Andrej Šircelj
On October 24, within the framework of the Conference of Presidents of Parliament of the Member States of the Council of Europe the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan met with the Co-Rapporteur of PACE Monitoring Committee on Armenia Andrej Šircelj.During the meeting the sides tou...
On October 24, within the framework of the Conference of Presidents of Parliament of the Member States of the Council of Europe the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan met with the President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Liliane Maury Pasquier.Congratulatin...
On October 24, within the framework of the Conference of Presidents of Parliament of the Member States of the Council of Europe the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan met with the Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić in Strasbourg.Marij...