ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը հոկտեմբերի 25-ին հանդիպել է ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլունի հետ։
Միքայել Մելքումյանն ընդգծել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ, ինչպես նաեւ տնտեսության բնագավառում համագործակցության զարգացումն ու ընդլայնումը։ Նշվել է, որ Չինաստանի հետ առեւտրաշրջանառությունը շուրջ 800 մլն դոլար է, ինչը մոտ 20 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ։
Կարեւոր է համարվել ՉԺՀ-ի հետ եւս ազատ առեւտրի գոտի ունենալը։ «Հարկավոր է ոչ միայն չինական ապրանքներ ներկրել հայկական շուկա, այլեւ ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիաներ, որոնց կիրառումը հնարավորություն կտա զարգացնելու տնտեսական բնագավառը»,-ասել է մշտական հանձնաժողովի նախագահը։ Նա ընդգծել է նաեւ համատեղ ձեռնարկություններ ստեղծելու կարեւորությունը, չինական կողմի նախաձեռնած՝ «Մեկ ճանապարհ, մեկ տնտեսական գոտի» ծրագրին միանալը։ Միքայել Մելքումյանն արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին առաջարկել է համագործակցել իր գլխավորած հանձնաժողովի հետ։
Թիան Էրլունն իր պատրաստակամությունն է հայտնել այդ հարցում։ Նա կարեւորել է Հայաստանի հետ երկկողմ եւ ԵԱՏՄ շրջանակում բազմակողմ համագործակցությունը։ Ընդգծվել է հայ-չինական հարաբերությունների խորացումը տարբեր ոլորտներում եւ համագործակցությունը միջազգային կառույցներում։
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը հոկտեմբերի 25-ին հանդիպել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփի հետ: Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում՝ Վահե Էնֆիաջյանը կարեւորել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի արդյունավետ գործունեությունը բոլոր ոլորտներում: Ազգային ժողովի փոխնախագահը շնորհակալությ...
ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Ավստրիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Վոլֆգանգ Սոբոտկայի հետ: Շնորհավորելով Ավստրիայի նորընտիր խորհրդարանի առաջին նիստի կապակցությամ...
ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 25-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի հետ: Արարատ Միրզոյանը գոհունակություն է հայտնել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների ներկա մա...
Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով կմեկնի Իտալիայի Հանրապետություն
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 26-28-ը պաշտոնական այցով կգտնվի Հռոմում, հոկտեմբերի 29-30-ը՝ Նեապոլում: Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խմբի ղեկավար Մարիա Կարապետյանը, խմբի անդամներ Ծովինար Վարդան...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների խորհրդարանների ղեկավարների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Սլովենիայի խորհրդարանի ստորին պալատի խոսնակ Դեժան Ժիդանի հետ: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ մեծապես կարեւորում է Սլովենիայի խորհրդարանի ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը հանդիպել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգային հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցող Անդրեյ Շիրշելի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգային հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցող Անդրեյ Շիրշելի հետ: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հա...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Լիլիան Մորի Պասքիեի հետ: Շնորհավորելով Եվրոպայի խորհրդի հիմնադրման 70-ամյակի ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ: Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը նշել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը մեծ ուշա...

25 октября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции М.Мелкумян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом КНР в РА Тиеном Эрлоном.
М.Мелкумян подчеркнул важность развития и расширения сотрудничества между парламентами двух стран, а также в сфере экономики. Отмечено, что товарооборот между РА и КНР составил около 800 млн долларов, что на 20% больше по сравнению с прошлым годом.
Подчеркнута важность создания зоны свободной торговли с Китаем. “Необходимо, чтобы на армянский рынок поступали не только китайские товары, но и современные высокие технологии, внедрение которых позволит развивать сферу экономики”, - заметил председатель профильной комиссии. Он особо выделил также создание совместных предприятий, присоединение к инициированной китайской стороной экономической программе “Один пояс – один путь”. Г-н Мелкумян предложил китайскому послу сотрудничать с возглавляемой им комиссией.
Тиен Эрлон выразил готовность к взаимодействию с парламентом. Он подчеркнул важность сотрудничества с Арменией как в двустороннем, так и многостороннем формате – в   рамках ЕАЭС. Отмечена необходимость углубления армяно-китайских отношений в различных сферах и сотрудничества в международных структурах.
25 октября вице-спикер НС В.Энфиаджян встретился с Постоянным координатором ООН в Армении Шомби Шарпом.  Приветствуя гостя, В.Энфиаджян подчеркнул эффективную работу офиса ООН в Армении во всех сферах.Вице-спикер НС поблагодарил Постоянного координатора ООН за содействие четырехлетней программе...
24 октября Председатель НС А.Мирзоян встретился  с Председателем Национального Совета Австрии Вольфгангом Соботкой – в рамках конференции спикеров парламентов государств-членов ПАСЕ в Страсбурге.   Поздравив с первым заседанием новоизбранного парламента Австрии, А.Мирзоян выразил наде...
25 октября Председатель НС А.Мирзоян встретился с Председателем Сената Франции Жераром Ларше – в рамках конференции спикеров парламентов государств-членов СЕ в Страсбурге.А.Мирзоян выразил удовлетворение нынешним уровнем армяно-французских отношений и подчеркнул преемственность регулярного диалога н...
26-28 октября делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном будет находиться с официальным визитом в Риме, 29-30 – в Неаполе.В составе делегации – руководитель парламентской группы дружбы Армения – Италия М.Карапетян, члены группы Ц.Варданян, И.Тоноян, О.Ованнисян, Г.Горгисян и депутат фракции “...
24 октября Председатель НС А.Мирзоян встретился с председателем нижней палаты парламента Словении Дежаном Жиданом – в  рамках конференции спикеров парламентов стран-членов СЕ в Страсбурге. А.Мирзоян отметил важность встречи со спикером парламента Словении в рамках ПАСЕ, которая является весомой...
Председатель НС встретился с содокладчиком Мониторинговой комиссии ПАСЕ по Армении А.Ширшелем
24 октября Председатель НС А.Мирзоян встретился с содокладчиком Мониторинговой комиссии ПАСЕ по Армении А.Ширшелем – в  рамках работы Европейской конференции председателей парламентов государств-членов СЕ в Страсбурге. В ходе встречи обсуждены проводимые в Армении реформы, в частности в сфере ю...
24 октября Председатель НС А.Мирзоян встретился  с Председателем ПАСЕ Лилиан Мари Паскье – в рамках Европейской конференции спикеров парламентов государств-членов Совета Европы (СЕ) в Страсбурге.Поздравив с 70-летием учреждения СЕ, А.Мирзоян отметил, что Армения на пути противостояния вызовам и...
24 октября Председатель НС А.Мирзоян встретился с Генеральным секретарем СЕ Марией Пейчинович-Бурич – в рамках  конференции спикеров государств-членов Совета Европы (СЕ) в Страсбурге.Г-жа Пейчинович-Бурич отметила, что СЕ с большим вниманием и воодушевлением следит за проводимыми в Армении рефо...