ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների խորհրդարանների ղեկավարների համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 24-ին Ստրասբուրգում հանդիպել է Սլովենիայի խորհրդարանի ստորին պալատի խոսնակ Դեժան Ժիդանի հետ: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ մեծապես կարեւորում է Սլովենիայի խորհրդարանի խոսնակի հետ հանդիպումը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում, որը կարեւոր հարթակ է հանդիսանում երկկողմ միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացման եւ համագործակցության ընդլայնման համար: Աժ նախագահը արժեւորել է նաեւ Սլովենիայի հետ համագործակցության խորացումն ու ընդլայնումը՝ նշելով, որ ՀՀ Ազգային ժողովը կարեւորում է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը  միջպետական հարաբերությունների համատեքստում:
Այս առումով Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանում արդեն իսկ գործում է Հայաստան-Սլովենիա միջխորհրդարանական բարեկամական խումբը, որը Սլովենիայի խորհրդարանում դեռեւս ձեւավորված չէ: Սրան ի պատասխան՝ Դեժան Ժիդանը նշել է, որ Սլովենիայի խորհրդարանում արդեն իսկ սկսել են բարեկամության խմբի ձեւավորման աշխատանքները:
Զրուցակիցները խոսել են Սլովենիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հնարավորինս սեղմ ժամկետներում վավերացման մասին, որը ամուր իրավական հիմք է հանդիսանում Եվրամիության եւ ԵՄ անդամ պետությունների հետ փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացման առումով: Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջը հորդորել է հնարավորինս շուտ վավերացնել այն, ինչին ի պատասխան Սլովենիայի խորհրդարանի նախագահը հավաստիացրել է, որ կառավարությունից ստանալուն պես այն կվավերացվի շատ կարճ ժամկետում:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ Եվրամիության հետ վիզայի ազատականացման երկխոսության շուտափույթ մեկնարկը ՀՀ-ի համար հատուկ կարեւորություն է ներկայացնում:

24 октября Председатель НС А.Мирзоян встретился с председателем нижней палаты парламента Словении Дежаном Жиданом – в   рамках конференции спикеров парламентов стран-членов СЕ в Страсбурге. А.Мирзоян отметил важность встречи со спикером парламента Словении в рамках ПАСЕ, которая является весомой платформой для активизации двусторонних межпарламентских связей и расширения сотрудничества. Председатель НС также оценил углубление и расширение сотрудничества со Словенией, отметив, что НС РА осознает роль парламентской дипломатии в контексте межгосударственных отношений.
В этой связи А.Мирзоян отметил, что в парламенте РА уже действует межпарламентская группа дружбы Армения – Словения,   которая все еще не сформирована в словенском парламенте. В ответ Дежан Жидан заметил, что в парламенте Словении уже ведется работа по созданию аналогичной группы дружбы.
Собеседники коснулись ратификации в сжатые сроки парламентом Словении Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, являющегося прочной правовой базой для развития взаимовыгодных отношений с Евросоюзом и государствами-членами СЕ. А.Мирзоян призвал своего коллегу по возможности ускорить ратификацию документа – в ответ спикер словенского парламента заверил, что соглашение после получения из правительства будет ратифицировано в кратчайший срок.
Председатель НС заметил, что скорейшее начало диалога по либерализации виз с Евросоюзом имеет особое значение для РА.