Հոկտեմբերի 18-20-ը ՀՀ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը (GIZ) ԳՄԸՀ «Հանրային ֆինանսների կառավարումը Հարավային Կովկասում» ծրագրի հետ համատեղ Ծաղկաձորում կազմակերպել էր «Ազգային ժողովի ոլորտային մշտական հանձնաժողովների եւ ԱԺ հաշվեքննության ու աուդիտի հարցերի ենթահանձնաժողովի դերը խորհրդարանի եւ Հաշվեքննիչ պալատի փոխհարաբերություններում» խորագրով աշխատաժողով: Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների պատգամավորներ, փորձագետներ, Հաշվեքննիչ պալատի անդամներ եւ ներկայացուցիչներ, պատգամավորների օգնականներ, ԳՄՀԸ խորհրդականներ:
Աշխատաժողովին զեկույցներով հանդես են եկել ԱԺ հաշվեքննության եւ աուդիտի հարցերի ենթահանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Ուլիխանյանը, ՀՊ անդամ Դավիթ Չիբուխչյանը, Հաշվեքննիչ պալատի մեթոդաբանության, վերլուծության եւ միջազգային կապերի վարչության պետ Կարեն Առուստամյանը եւ ԳՄԸՀ հրավիրված փորձագետ Գնել Խաչատրյանը:
Աշխատաժողովի ընթացքում վերլուծվել, քննարկվել են խոհրդարան-հաշվեքննիչ պալատ փոխգործակցության ձեւաչափի ու բովանդակության կատարելագործման ուղիները:
Քննարկումների ընթացքում կարեւորվել են ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում ընթացիկ եզրակացությունների ուսումնասիրումը, կարեւոր հարցերի շրջանակի որոշումը, հանձնաժողովների անդամներին անհրաժեշտ խորհրդատվության տրամադրումը, համատեղ նիստերի արդյունքում հնչած առաջարկների վերլուծումն ու ամփոփումը:
Արժեւորվել են ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ընթացքին հետեւելու համար հաշվեքննության եւ աուդիտի ոլորտի վերաբերյալ գիտելիքների որոշակի ծավալին եւ համապատասխան կարողությունների զարգացմանն առնչվող հարցերը:
Ազգային ժողովի եւ Հաշվեքննիչ պալատի միջեւ խորհրդատվությունները կշարունակվեն ԱԺ հաշվեքննության եւ աուդիտի հարցերի ենթահանձնաժողովի շրջանակներում:

18-20 октября Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам совместно с программой  GIZ “Управление общественными финансами на Южном Кавказе” организовали в Цахкадзоре  семинар под девизом “Роль профильных постоянных комиссий НС и подкомиссии НС по вопросам аудита во взаимоотношениях парламента и Аудиторской палаты”.  В мероприятии участвовали депутаты постоянных комиссий НС, эксперты, члены и представители Аудиторской палаты (АП), помощники депутатов, консультанты GIZ.
На семинаре с докладами выступили председатель   подкомиссии НС по вопросам аудита Т.Улиханян, член АП Д.Чибухчян, начальник Управления методологии, анализа и международных связей АП К.Арустамян и приглашенный эксперт GIZ Г.Хачатрян.
В ходе семинара проанализированы, обсуждены пути совершенствования формата и содержания взаимодействия парламент – АП.
В дебатах подчеркнута важность   изучения в постоянных комиссиях текущих заключений, определения круга главных вопросов, предоставления членам комиссий необходимой консультации, анализа и обобщения прозвучавших в итоге совместных заседаний предложений.
Подняты вопросы повышения объемов знаний и развития соответствующих возможностей в сфере аудита для прослеживания хода достигнутых договоренностей.