Հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Բելգիա բարեկամական խմբի ղեկավար Շիրակ Թորոսյանը, խմբի անդամներ Հովհաննես Իգիթյանը, Ծովինար Վարդանյանը, Տաթեւիկ Հայրապետյանը, Կորյուն Մկրտչյանը, Աննա Կոստանյանը եւ Սոս Ավետիսյանը հանդիպել են Բելգիայի Թագավորության խորհրդարանական պատվիրակության անդամների հետ:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Շիրակ Թորոսյանը կարեւորել է երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ փոխգործակցության զարգացումը:
Բելգիայի Թագավորության խորհրդարանական պատվիրակության անդամները մասնակցել են «Համագործակցություն հանուն արդարության եւ խաղաղության» խորագրով Արցախի բարեկամների համաժողովին, որի նպատակն է ընդլայնել եւ ամրապնդել Արցախի Հանրապետության համագործակցությունն օտարերկրյա պետությունների հետ, նոր ազդակ եւ գործնական բնույթ հաղորդել Արցախի արդեն առկա միջազգային կապերին:
Շիրակ Թորոսյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին Հայաստանի արտաքին քաղաքական երկու կարեւոր ուղղությունների՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հետ կապված առողջ եւ տրամաբանված մոտեցումների համար: Ընդգծելով նման այցերի կարեւորությունը՝ նա նշել է, որ ստացված  տեղեկությունները հասանելի են դարձնում Արցախի ժողովրդի ձայնը Եվրոպայում:
Դիվանագիտական քաղաքական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում կարեւորվել են Հայաստանում Բելգիայի դեսպանատան բացման եւ Բելգիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ստեղծման հարցերը:
Քննարկվել են երկկողմ տնտեսական հարաբերություններին, միջազգային քաղաքականությանը՝ մասնավորապես Թուրքիայի՝ Սիրիա ներխուժմանն առնչվող հարցեր:
Նշվել է, որ  Հայաստանը՝  որպես ԵԱՏՄ անդամ,  կարող է հնարավորություն ընձեռել գործարարներին դուրս գալու ԵԱՏՄ շուկա, ինչը բավականաչափ հետաքրքրել է բելգիացի գործընկերներին:

On October 14, the Head of the RA NA Armenia-Belgium Friendship Group Shirak Torosyan, the Group members Hovhannes Igityan, Tsovinar Vardanyan, Tatevik Hayrapetyan, Koryun Mkrtchyan, Anna Kostanyan and Sos Avetisyan met with the members of the parliamentary delegation of the Kingdom of Belgium.
Welcoming the guests in the parliament Shirak Torosyan highlighted the development of cooperation between the two countries’ legislative bodies.
The members of the parliamentary delegation of the Kingdom of Belgium took part in the Forum of Artsakh Friends entitled Cooperation for Justice and Peace , and its goal was to expand and strengthen the cooperation of Artsakh Republic with foreign states and give new impetus and practical character to the already existing international relations of Artsakh.
Shirak Torosyan thanked his colleagues for healthy and logical approaches related to Armenia’s foreign political two important directions: recognition and condemnation of the Armenian Genocide, as well as Nagorno Karabakh problem. Underlining the importance of similar visits, he has noted that the received information makes accessible the voice of Artsakh people in Europe.
In the context of the development of the diplomatic political relations the issues of the opening of the Embassy of Belgium in Armenia and the creation of Belgium-Armenia Parliamentary Friendship Group were highlighted. The sides discussed the issues concerning the bilateral economic relations, the international policy, particularly the Turkish invasion of Syria.
It has been noted that Armenia as an EEU member, can give an opportunity to the businessmen to go out into the EEU market, which has rather interested the Belgian colleagues.