Հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Բելգիա բարեկամական խմբի ղեկավար Շիրակ Թորոսյանը, խմբի անդամներ Հովհաննես Իգիթյանը, Ծովինար Վարդանյանը, Տաթեւիկ Հայրապետյանը, Կորյուն Մկրտչյանը, Աննա Կոստանյանը եւ Սոս Ավետիսյանը հանդիպել են Բելգիայի Թագավորության խորհրդարանական պատվիրակության անդամների հետ:
Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Շիրակ Թորոսյանը կարեւորել է երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ փոխգործակցության զարգացումը:
Բելգիայի Թագավորության խորհրդարանական պատվիրակության անդամները մասնակցել են «Համագործակցություն հանուն արդարության եւ խաղաղության» խորագրով Արցախի բարեկամների համաժողովին, որի նպատակն է ընդլայնել եւ ամրապնդել Արցախի Հանրապետության համագործակցությունն օտարերկրյա պետությունների հետ, նոր ազդակ եւ գործնական բնույթ հաղորդել Արցախի արդեն առկա միջազգային կապերին:
Շիրակ Թորոսյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին Հայաստանի արտաքին քաղաքական երկու կարեւոր ուղղությունների՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հետ կապված առողջ եւ տրամաբանված մոտեցումների համար: Ընդգծելով նման այցերի կարեւորությունը՝ նա նշել է, որ ստացված  տեղեկությունները հասանելի են դարձնում Արցախի ժողովրդի ձայնը Եվրոպայում:
Դիվանագիտական քաղաքական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում կարեւորվել են Հայաստանում Բելգիայի դեսպանատան բացման եւ Բելգիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ստեղծման հարցերը:
Քննարկվել են երկկողմ տնտեսական հարաբերություններին, միջազգային քաղաքականությանը՝ մասնավորապես Թուրքիայի՝ Սիրիա ներխուժմանն առնչվող հարցեր:
Նշվել է, որ  Հայաստանը՝  որպես ԵԱՏՄ անդամ,  կարող է հնարավորություն ընձեռել գործարարներին դուրս գալու ԵԱՏՄ շուկա, ինչը բավականաչափ հետաքրքրել է բելգիացի գործընկերներին:

14 октября руководитель группы дружбы НС Армения – Бельгия Ш.Торосян, члены группы О.Игитян, Ц.Варданян, Т.Айрапетян, К.Мкртчян, А.Костанян и С.Аветисян встретились с парламентской делегацией Королевства Бельгия.
Приветствуя гостей в парламенте, Ш.Торосян подчеркнул важность развития взаимодействия между законодательными органами двух стран.
Члены бельгийской парламентской делегации участвовали в форуме друзей Арцаха под девизом “Сотрудничество во имя справедливости и мира”, цель которого – расширить и укрепить сотрудничество Республики Арцах с иностранными государствами, сообщить новый импульс и деловой характер уже налаженным международным связям Арцаха.
Ш.Торосян поблагодарил коллег за трезвый и логичный подход к двум основным векторам внешней политики Армении – признанию и осуждению Геноцида армян, а также к Нагорно-Карабахской проблеме. Подчеркнув важность подобных визитов, он отметил, что полученные сведения позволяют донести до Европы голос народа Арцаха.
В контексте развития дипломатических политических отношений особо выделены вопросы открытия в РА посольства Бельгии и создания парламентской группы дружбы Бельгия – Армения.
Обсуждены вопросы двусторонних экономических отношений, международной политики, в частности вторжения Турции в Сирию.
Отмечено, что Армения как член ЕАЭС может содействовать выходу бизнесменов на данный рынок, что заинтересовало бельгийских партнеров.