ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանն ու ԱԺ պատգամավորները հոկտեմբերի 3-ին հանդիպել են Երեւանում գտնվող Եվրոպական հանձնաժողովի հարեւանության եւ ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության Հայաստանի հետ գործընկերության բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսի գլխավորած պատվիրակության եւ Հայաստանում ԵՄ ներկայացուցչության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինի հետ:
Արման Եղոյանը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում,  պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել նորանշանակ ԵՄ ներկայացուցչության ղեկավարին մեր երկրում իր կարեւոր առաքելությունն իրականացնելու գործում:
Անդրեա Վիկտորինին,  կարեւոր համարելով ԵՄ-Հայաստան գործակցությունը, նշել է, որ երկուստեք հարաբերություններն արագ եւ նպատակային են զարգանում:
Վասիլիս Մարագոսը ներկայացրել է Եվրոպական Միության հետ համագործակցության ճանապարհային քարտեզը, անդրադարձել մի շարք ծրագրերի, նշել դրանց իրականացման ուղիներն ու ֆինանսական հատկացումները: Կարեւորվել են կրթության, էներգետիկայի, փոքր ու միջին ձեռնակատիրության, գյուղատնտեսության, քաղաքացիական հասարակության, էլեկտրոնային կառավարման, արդարադատության ոլորտներում որոշակի ծրագրերի իրականացումը: Նշվել են նաեւ արտոնյալ վարկային պայմաններով մասնավոր փոքր ձեռնակատիրություն կազմակերպելու խնդիրները:
Վասիլիս Մարագոսը տեղեկացրել է, որ եվրոպական կողմը պատրաստ է աջակցելու կրթության բնագավառում բարեփոխումներին: Նրա հավաստմամբ` ցանկացած համագործակցության հիմքը քաղաքական երկխոսությունն է, ինչը շարունակական է: Բանախոսը փաստել է, որ ապագա բարեփոխումներին եւս աջակից կլինեն:
Գալիք տարի Հայաստան կժամանի մասնագետների մի խումբ, որը տարբեր բնագավառներում կցուցաբերի փորձագիտական օժանդակություն: Համակարգված, հստակ ծրագրեր կիրականացվեն նաեւ մարզերում:

3 октября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян и депутаты НС   встретились с находящейся в Ереване делегацией во главе с руководителем отдела по партнерству с Арменией генерального директората Еврокомиссии по переговорам о соседстве и расширении Василисом Марагосом и главой представительства ЕС в РА Андреа Викторин.
А.Егоян, приветствуя гостей в НС, выразил готовность содействовать новоназначенному главе представительства ЕС в реализации ее важной миссии в РА.
Андреа Викторин, отметив важность взаимодействия ЕС – РА, подчеркнула, что двусторонние отношения развиваются успешно и целенаправленно.
Василис Марагос представил дорожную карту сотрудничества с ЕС, обратился к ряду программ, наметив пути и ассигнования для их реализации. Подчеркнута важность осуществления планов в сферах энергетики, малого и среднего предпринимательства, сельского хозяйства, гражданского общества, электронного управления, юстиции. Отмечены также задачи организации частного малого бизнеса на льготных кредитных условиях.
Г-н Марагос сообщил, что европейская сторона готова содействовать реформам в сфере образования. Он заверил, что базой любого сотрудничества является последовательный политический диалог, и добавил, что ЕС поддержит также предстоящие реформы.
В будущем году Армению посетит группа специалистов, которая окажет экспертную помощь в различных сферах. Скоординированные, четкие программы будут реализованы также в областях страны.