Սեպտեմբերի 30-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ խորհրդի նիստը, որը վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի յոթերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ հոկտեմբերի 1-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը: Խորհրդի որոշմամբ սահմանվել են նաեւ հոկտեմբերի 1-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգային հարցերի քննարկման հաջորդականությունը եւ տեւողությունը:
Ազգային ժողովի յոթերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին նախագծում ընդգրկվել է 14, հոկտեմբերի 1-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում` 19 հարց:

On September 30, the sitting of the RA NA Council, presided over by the RA NA President Ararat Mirzoyan, was held.
The draft laws of the agendas of the third session of the seventh convocation of the National Assembly and the regular sittings to be convened on October 1 were debated and approved. The sequence and the duration of the debate of the agenda items of the regular sittings to be convened on October 1 were also established by the decision of the Council.
14 items were included in the draft law agenda of the third session of the seventh convocation of the National Assembly, and 19 items were included in the draft agenda of the regular sittings to be convened on October 1.