Մեկնարկել է «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» քառամյա ծրագիրը
ՀՀ Ազգային ժողովին աջակցելու նպատակով միջազգային հանրությունը մեկտեղում է ջանքերը՝ բարձրացնելու այս կառույցի ընդհանուր արդյունավետությունը որպես քաղաքականություն մշակող հաստատություն, ամրապնդելու անհրաժեշտ կարողությունները սեփական մանդատի կենսագործման ու Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ-ներ) իրականացումը մոնիթորինգի ենթարկելու համար՝ կառավարման ժամանակակից ու նորարարական գործիքների ու մեխանիզմների կիրառման միջոցով:
Սեպտեմբերի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը, Հայաստանում Շվեդիայի դեսպանության գործերի հավատարմատար Բիրյեր Կարլսոնը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը եւ Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինը պաշտոնապես հայտարարել են Ազգային ժողովին օժանդակության՝ «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» քառամյա ծրագրի մեկնարկը, որն իրականացվելու է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակի կողմից:
Ծրագրի նպատակն է ուժեղացնել Հայաստանի օրենսդիր մարմինը, որպեսզի վերջինս իրականացնի օրենքների մշակման, վերահսկողության եւ ներկայացուցչականության ապահովման իր առանցքային գործառույթները՝ պետական կառավարման համակարգում իր նոր ու հիմնավորապես ընդլայնված դերի շրջանակում՝ կենտրոնանալով խորհրդարանական աշխատանքների որակի, թափանցիկության ու ներառականության մակարդակների բարձրացման վրա՝ համահունչ ԿԶՆ-ներին եւ ոչ ոքի չանտեսելու գլոբալ «Օրակարգ 2030»-ին:
Իր ողջույնի խոսքում, ընդգծելով ծրագրի կարեւորությունը, ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հատկապես շեշտել է. «ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների զարգացմանն ուղղված «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» ծրագիրը լուրջ նպաստ է՝ Ազգային ժողովի դերի բարձրացմանը եւ Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների ճանապարհին խորհրդարանի աշխատանքներն առավել արդյունավետ դարձնելուն միտված մեր ծրագրերում: Շնորհակալ ենք մեր միջազգային գործընկերներին կարեւոր այս բարեփոխումներում անմիջական ներգրավվածության եւ աջակցության համար»:
Ծրագրի բացման շնորհանդեսին Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը նշել է. «Ուրախ եմ, որ Միացյալ Թագավորության կառավարությունն աջակցում է այս նախաձեռնությանը՝ ֆինանսավորելով այն իր «Լավ կառավարման հիմնադրամի» միջոցով: Այս հիմնադրամի նպատակներից մեկն էլ կայացող ժողովրդավարական ինստիտուտներին աջակցելն է՝ Հայաստանում, ինչպես եւ Միացյալ Թագավորությունում, խորհրդարանը ժողովրդավարության ինստիտուցիոնալ հիմնասյունն է»:
«Շվեդիան հպարտ է գործընկեր լինել այս կարեւոր նախագծում: Մենք  ընդլայնում ենք մեր աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին, ներառյալ ժողովրդավարության ամրապնդմանը, որի մեջ խորհրդարանը հատուկ դերակատարում ունի»,- ասել է Հայաստանում Շվեդիայի դեսպանության գործերի հավատարմատար Բիրյեր Կարլսոնը:
«Այսօր ավելի, քան երբեւէ, ժողովրդավարության խթանումը գտնվում է Ազգային ժողովի մանդատի առանցքում» Այս գործառույթն իրականացնելու համար խորհրդարանը կզինվի կառավարման նորարարական գործիքներով՝ դիմագրավելու բարդ ու համալիր մարտահրավերներին, բարձրացնելու հաշվետվողականությունը, արմատավորելու ապացուցահեն քաղաքականությունների մշակման գործելակերպը, որը թույլ կտա ներգրավել հանրությանը, այդ թվում՝ քաղաքացիական հասարակությանը, եւ նրանց կընձեռնի հնարավորություններ՝ իրենց նպաստը բերելու օրենսդրական գործընթացներին»,- նշել է Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դմիտրի Մարիյասինը:
Ծրագիրն իրականացվելու է ազգային եւ միջազգային շահագրգիռ գործընկերների հետ սերտ համագործակցության ու համակարգման միջոցով՝ ապահովելու լիարժեք սիներգիաներ խորհրդարանին օժանդակություն ցուցաբերող ընթացիկ ու առաջիկա ծրագրերի հետ, որոնք աջակցություն են ստանում Միացյալ Թագավորության, Եվրոպական միության, Գերմանիայի, ԱՄՆ ՄԶԳ-ի եւ այլ դոնորների կողմից:

Стартовала четырехлетняя программа “Современный парламент – для современной Армении”
Для содействия Национальному Собранию РА международное сообщество объединяет усилия с целью повышения общей эффективности данной структуры как разрабатывающего политику института, исполнения собственного мандата в укреплении необходимых возможностей и мониторинга при реализации целей стабильного развития –с применением современных и инновационных инструментов и механизмов управления.
18 сентября Председатель НС А.Мирзоян, Чрезвычайный и Полномочный посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Джудит Фарнуорт, Поверенный в делах Посольства Швеции в РА Бирьер Карлсон, Постоянный координатор ООН в Армении Шомби Шарп и Постоянный представитель Программы развития ООН в Армении Д.Марьясин официально объявили о старте четырехлетней программы содействия НС РА “Современный парламент – для современной Армении”, которая должна быть осуществлена Армянским офисом Программы развития ООН.
Цель программы – усилить   законодательный орган Армении для реализации его ключевых функций разработки законов, обеспечения надзора и представительства, в рамках своей новой и основательно расширившейся роли в системе государственного управления, сосредоточившись на повышении качества, уровня прозрачности и инклюзивности   парламентской работы – созвучно целям стабильного развития и глобальной “Повестки 2030”.
В приветственном слове, подчеркнув важность программы, Председатель НС А.Мирзоян особо подчеркнул: “Направленная на развитие возможностей НС РА программа “Современный парламент – для современной Армении” – серьезный вклад в повышение роли НС и в наши программы по еще большему повышению эффективности работ парламента в русле проводимых в Армении реформ. Признательны нашим международным партнерам за непосредственное участие и содействие этим важным реформам”.
На открытии программы “Современный парламент – для современной Армении” выступили посол Соединенного Королевства Джудит Фарнуорт, Поверенный в делах Посольства Швеции в РА Бирьер Карлсон, Постоянный представитель Программы развития ООН в Армении Д.Марьясин, отметившие роль и значение международной инициативы для НС РА.
Программа будет осуществлена в тесном сотрудничестве и координации с национальными и международными заинтересованными партнерами – для обеспечения полноценной синергии с текущими и намечаемыми программами помощи парламенту, поддерживаемыми Соединенным Королевством, Евросоюзом, USAID и другими донорами.