Բարեկամական խմբի անդամները հյուրընկալել են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանին
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները սեպտեմբերի 6-ին հանդիպել են մեր երկրում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիի հետ:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Լիլիթ Մակունցը կարեւորել է իր ղեկավարած խմբի առաջիկայում նախատեսվող այցն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել աշնանային նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված մի շարք օրենսդրական  նախաձեռնությունների, մասնավորապես դատաիրավական, տնտեսական բարեփոխումներին, ընտրական օրենսգրքին, կուսակցությունների մասին օրենքի նախագծին:
Բարեկամական խմբի ղեկավար Լիլիթ Մակունցը դեսպան Լին Թրեյսիին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում Ամերիկայի կառավարության կողմից իրականացվող բազմաթիվ ծրագրերի համար: Նա հույս է հայտնել, որ առաջիկայում հայ-ամերիկյան խորհրդարանական դիվանագիտական շրջանակներում կխորացվեն երկկողմ հարաբերությունները:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, կարեւորելով հայ-ամերիկյան հարաբերությունները, նշել է, որ հեղափոխությունից հետո ակնկալում է առավել ակտիվ համագործակցություն:
ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին նշել է, որ ուրախ կլինի սերտ կապեր ձեւավորել հայ-ամերիկյան բարեկամության պատգամավորական խմբի եւ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հետ՝ շարունակելու ընդլայնել ու խորացնել մեր երկու երկրների հարաբերությունները:
«Աշխատանքային իրավունք եւ վերահսկողություն» թեմայով «Միջազգային Այցելու» ծրագրին մասնակցելու համար 2019 թվականի սեպտեմբերի 7-28-ը Վաշինգտոն (Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ) կգործուղվի Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աննա Կարապետյանը: ...
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 6-ին սկսել է  «ՀՀ 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի՝ բնապահպանության ոլորտի ծրագրերի  նախնական քննարկումը, ծանոթացել ոչ ֆինանսական ցու...
Հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի  հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը, հանձնաժողովի անդամներ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Սոֆյա Հովսեփյանը, Հարություն Բաբայանը, Աննա Կոստանյանը, Վահագն Թեւոսյանը եւ Լիլիթ Ստեփանյանը սեպտեմբեր...
Տեղի է ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովի խորհրդի նիստը
Սեպտեմբերի 6-ին տեղի է ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովի խորհրդի նիստը, որը վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը: Քննարկվել եւ հաստատվել են Ազգային ժողովի յոթերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի եւ սեպտեմբերի 9-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը: Խորհրդի որոշմամբ սահմանվել է նաեւ սեպտեմբերի 9...
Քննարկվել են տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին եւ կադաստրի կոմիտեին 2020 թվականին նախատեսված ֆինանսական հատկացումներն ու բյուջետային ծրագրերը
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ սեպտեմբերի 6-ի նիստում քննարկել է «ՀՀ 2020թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծով նախատեսված տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի եւկադաստրի կոմիտեի ֆինանսական հատկացումներն ու բյուջետային ծրագրերը: ՀՀ...
Հայաստանի Հանրապետության եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովների միջխորհրդարանական հանձնաժողովի բելառուսական կողմի պատվիրակությունը սեպտեմբերի 6-ին հանձնաժողովի համանախագահ ԲՀ  Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ Բոլեսլավ Պիրշտուկի գլխավորությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի 1915 թվական...

Члены группы дружбы встретились с послом США в РА
6 сентября члены парламентской группы дружбы Армения – США встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом США в РА Лин Трейси.
Руководитель группы дружбы Армения – США Л.Макунц подчеркнула важность намечаемого в США визита возглавляемой ею группы.
В ходе встречи затронут ряд включенных в повестку дня осенней сессии законодательных инициатив, в частности касающихся судебно-правовой сферы, экономических реформ, Избирательного кодекса, законопроекта о партиях.
Л.Макунц поблагодарила Лин Трейси за осуществляемые правительством США в Армении многочисленные программы. Она выразила надежду, что и впредь двусторонние отношения будут углубляться в рамках армяно-американской парламентской дипломатии.
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубинян, особо выделив армяно-американские отношения, отметил, что после революции ожидает более активного сотрудничества.
Посол Лин Трейси заметила, что будет рада формированию более тесных связей с армяно-американской парламентской группой дружбы и внешнеполитической комиссией – с целью дальнейшего расширения и углубления отношений двух стран.
6 сентября Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы приступила к предварительному обсуждению программ и намеченных мероприятий в природоохранной сфере по проекту “О Государственном бюджете РА на 2020 г.”. Согла...
Встреча членов комиссии с Председателем НС Республики Арцах А.Гуляном
6 сентября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта М.Айрапетян и ряд членов комиссии встретились с Председателем НС Республики Арцах А.Гуляном.На встрече присутствовал  также председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки,...
6 сентября состоялось  заседание Совета НС, которое вел Председатель НС А.Мирзоян.Обсуждены и утверждены  проекты повесток дня третьей сессии и созываемых 9 сентября очередных заседаний НС седьмого созыва. Определена также последовательность обсуждения повесточных вопросов созываемых 9 сен...
Обсуждены ассигнования и бюджетные программы ГКЗЭК и Комитета кадастра РА на 2020 г.
6 сентября Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам под председательством Б.Туняна  обсудила ассигнования и бюджетные программы Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) и Комитета кадастра, предусмотренные проектом “О Государственном бюджете РА на 2020 г.”. П...
6 сентября белорусская сторона Межпарламентской комиссии (МПК) по сотрудничеству между НС РА и НС Республики Беларусь во главе с вице-спикером Палаты представителей Б.Пирштуком посетила мемориал Геноцида армян 1915 года в Цицернакаберде. Делегацию сопровождали сопредседатель МПК вице-спикер НС РА В....