Քննարկվել են ապահովագրական համակարգին վերաբերող հարցեր
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արտակ Մանուկյանը ՀՀ Կենտրոնական բանկի հետ համատեղ հուլիսի 31-ին անցկացրել է աշխատանքային քննարկում ԱՊՊԱ բնագավառում նորարարական լուծումների եւ արհեստական բանականության կիրառման հիմնախնդիրների վերաբերյալ: Մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, ներկայացուցիչներ ՀՀ Կենտրոնական բանկից, հասարակական կազմակերպություններից եւ ապահովագրական ընկերություններից:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը ներկայացրել է ԱՊՊԱ համակարգի ենթակառուցվածքի զարգացման փուլերը՝ նշելով, որ ԿԲ-ն, Հայաստանի ապահովագրողների բյուրոն եւ թեստավորման, տեսչական ստուգման ու հավաստագրման հարցերով զբաղվող «Բյուրո Վերիտաս» համաշխարհային կազմակերպությունը համատեղ նախատեսել են ստեղծել ազգային հարթակ, որտեղ կենտրոնացվելու է համակարգին առնչվող ողջ տեղեկատվությունը:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վախթանգ Աբրահամյանը, անդրադառնալով ազգային հարթակի գործառույթներին, նշել է, որ որակյալ տեղեկատվության առկայությունը երաշխավորելու է լավագույն արդյունք: Ժամանակի ընթացքում համակարգը համալրվելու է նաեւ թվային շարքերով: Նա կարեւորել է տեղեկատվության անվտանգության խնդիրը՝ այն բնորոշելով որպես նախագծի անկյունաքար:
Հայաստանի ապահովագրողների բյուրոյի գործադիր տնօրեն Վահան Ավետիսյանը ներկայացրել է «ՀՀ-ում ավտովթարների գրանցման սկզբունքները եւ դրանցում արհեստական բանականության կիրառման հնարավորությունները» թեմայով զեկույցը: Անդրադառնալով ապահովագրված ավտոմեքենաների թվաքանակի աճի, ապահովագրական վճարների, գրանցված հատուցումների քանակի եւ գումարի չափի ծավալի դինամիկային՝ նա ընդգծել է, որ մեր երկրում վթարավտանգությունը բավականին բարձր է:
Խոսելով «Մեկ պատուհան» (ASWA) համակարգի գործունեության մասին՝ Վահան Ավետիսյանը նշել է, որ այն ապահովում է ԱՊՊԱ գործընթացների թվային հաշվառումը, ավտոմատացումը, տվյալների ստանդարտացումը եւ ոլորտի մասնակիցների միջեւ արդյունավետ փոխգործակցությունը: 2019 թվականի տարեվերջին համակարգում նախատեսվում է ներդնել հատուցումների կազմակերպման մոդուլ: Ներկայացվել է նաեւ արհեստական բանականության կիրառման հնարավորությունները՝ պատահարում վնասների գնահատման, մեղավորության որոշման գործընթացներում:
«Բյուրո Վերիտաս» կազմակերպության ներկայացուցիչ Օլիվիե Սիկոլինիի ներկայացմամբ՝ տեղի է ունեցել համակարգին վերաբերող մի շարք նախագծերի շնորհանդես:
Մասնակիցները մտքեր են փոխանակել ավտովթարների գրանցմանը, ավտոմեքենաների պարտադիր ապահովագրմանը, ապահովագրական զերծարարություններին վերաբերող հարցերի շուրջ, անդրադարձել օրենսդրական բացթողումներին ու առաջիկա նախաձեռնություններին:
Քննարկվել են ՀՀ ոստիկանության գալիք տարվա բյուջետային ծրագրերն ու ֆինանսական հատկացումները
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ հուլիսի 31-ին քննարկել է 2020 թվականի երկրի գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթով նախատեսված  ոստիկանության համակարգի  բյ...
ԿԲ ներկայացուցիչների հետ աշխատանքային քննարկման ուղիղ հեռարձակում
ՀՀ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչների հետ ժամը 11:00-ին կայանալիք աշխատանքային քննարկման ուղիղ հեռարձակումը՝ կից հղումով: ...

Issues on Insurance System Discussed
On July 31, the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Artak Manukyan jointly with the RA Central Bank held a working discussion on innovation solutions and the problems of the artificial intellect use in the sphere of the CMTPL (Compulsory Third Party Liability Motor Insurance). The RA NA deputies, representatives from the RA Central Bank (CB), the NGOs and the Insurance Companies took part in the discussion.
The Deputy Chair of the RA Central Bank Nerses Yeritsyan presented the phases of the development of the CMTPL system sub-structure, noting that the CB, the Insurance Bureau of Armenia and the Bureau Veritas being involved with testing, inspection checking and certification services world organization jointly designed to create a national platform, where the whole information on the system would be focused.
The Deputy Chair of the RA Central Bank Vakhtang Abrahamyan, touching upon the functions of the national platform noting that the availability of the qualified information would guarantee the best result. In the course of time the system would be filled in also with the digital data. He highlighted the problem of the information security, characterizing it as a cornerstone of the project.
The Executive Director of the Motor Insurers' Bureau of Armenia Vahan Avetisyan presented the report on the theme The Principles of the Car Accident Registration in the RA and the opportunities of the artificial intellect use there.
Speaking about the activity of the Armenian Single Window for Automotive (ASWA) system activity, Vahan Avetisyan has stated that it provides the digital accounting, automation, the standardization of the data of the CMTPL processes and the effective cooperation between the participants. At the end of 2019 a module of the compensation organization is designed to input in the system. The opportunities of the artificial intellect use were also presented in the processes of the assessment of damages in the accident and making decision for the guilt.
According to the representative of the Bureau Veritas Oilivier Ciccolini, a launch of a number of projects concerning the system took place.
The participants exchanged thoughts over the issues of the accident registration, the compulsory motor insurance and the insurance illegalities, touched upon the legal gaps and the upcoming initiatives.
31.07.2019
Budgetary Programmes and Financial Allocations of RA Police for Coming Year Discussed
On July 31, the RA NA Standing Committee on Defense and Security moderated by Andranik Kocharyan discussed the budgetary programmes and the financial allocations of the police system designed by the basic financial document. The Deputy Head of the RA Police Vardan Movsisyan has noted that in consona...