ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի արտագնա նիստին մասնակցելու նպատակով Բիշքեկում գտնվող Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 19-ին հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության խորհրդարանի Մաժիլիսի նախագահ Նուրլան Նիգմատուլինի հետ:
Ողջունելով գործընկերոջը՝ Արարատ Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր է նոր լիցք հաղորդել հայ-ղազախական միջխորհրդարանական համագործակցությանը:
Ազգային ժողովի նախագահը գոհունակությամբ նշել է, որ երկու երկրների միջեւ հետեւողականորեն զարգանում է քաղաքական երկխոսությունը, ակտիվանում են միջպետական շփումները:
Կողմերն արձանագրել են ակտիվ փոխգործակցության պատրաստակամությունը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում եւ շեշտել փոխադարձ շահագրգռվածությունը երկկողմ տնտեսական համագործակցության հետագա արդյունավետ զարգացման հարցում:
Ըստ Արարատ Միրզոյանի՝ խորհրդարանական բաղադրիչն իր ուրույն դերն ունի հայ-ղազախական հարաբերություններում՝ նշանավորելով միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի դերը: Այս առումով օրենսդիր մարմնի ղեկավարը գոհունակությամբ նշել է, որ մոտ օրերս Նուր-Սուլթանում կկայանա Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբերի անդրանիկ նիստը:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը մեծապես կարեւորել է նաեւ համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում:
Ղազախստանի խորհրդարանի Մաժիլիսի նախագահ Նուրլան Նիգմատուլինը, շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը:
Երկուստեք բարձր է գնահատվել Ղազախստանի հայ համայնքի դերը երկրի քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ հասարակական կյանքում: Մաժիլիսի նախագահը ներկայացրել է իր պատվիրակության կազմում ընդգրկված հայազգի պատգամավոր Նարինե Միքայելյանին, ով Մաժիլիսի օրենսդրության եւ դատաիրավական ռեֆորմների հանձնաժողովի անդամ է: Շեշտվել է, որ Ղազախստանի 11 քաղաքներում գործում են հայերի մշակութային միություններ:
Նուրլան Նիգմատուլինը շնորհակալություն է հայտնել այս տարվա սեպտեմբերի 24-25-ին Նուր-Սուլթանում կայանալիք Եվրասիական երկրների խոսնակների համաժողովին մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար: Ի պատասխան Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը մեծապես կարեւորում է այդ հարթակը եւ տեղեկացրել, որ հայկական կողմն առաջարկելու է հաջորդ նիստն անցկացնել Երեւանում:
Նուրլան Նիգմատուլինը հրավիրել է Արարատ Միրզոյանին պաշտոնական այց կատարել Ղազախստան՝ երկխոսությունը շարունակելու նպատակով:
Հանդիպման ավարտին Մաժիլիսի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Արարատ Միրզոյանին 2019թ. հունիսի 9-ին միջխորհրդարանական կազմակերպությունների դիտորդական առաքելությունների կազմում ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ ընդգրկելու համար:
Մայիսի 20-ին Բիշքեկում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի արտագնա նիստին: Պատվիրակության կազմում էին ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանը եւ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյա...
ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի արտագնա նիստին մասնակցելու նպատակով Բիշքեկում գտնվող Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ: Գոհունակությամբ արձանագրելով հանդիպման փաստը` կողմերը կարեւորել են նման ձեւաչափեր...

19 мая Председатель НС А.Мирзоян, участвующий в Бишкеке в выездном заседании Совета ПА ОДКБ, встретился с Председателем Мажилиса Парламента Республики Казахстан Н.Нигматулиным.
Приветствуя коллегу, А.Мирзоян выразил уверенность, что совместными усилиями можно придать новый импульс армяно-казахскому межпарламентскому сотрудничеству.
Председатель НС с удовлетворением отметил, что между двумя странами последовательно развивается политический диалог,  активизируются межгосударственные контакты.
Стороны констатировали готовность к активному взаимодействию в рамках ЕАЭС и подчеркнули обоюдную заинтересованность в дальнейшем эффективном развитии экономического сотрудничества.
По Мирзояну, парламентский компонент играет особую роль в армяно-казахских отношениях, в частности в межпарламентских группах дружбы. В этом плане руководитель законодательного органа с удовлетворением отметил, что вскоре в Нур-Султане состоится первое заседание депутатских групп дружбы Армения – Казахстан.
Председатель НС А.Мирзоян также подчеркнул важность тесного сотрудничества в международных парламентских организациях.
Председатель Мажилиса Н.Нигматулин, поздравив А.Мирзояна с избранием Председателем НС, выразил готовность содействовать развитию двусторонних отношений.
Обоюдно высоко оценена роль армянской общины Казахстана в общественно-политической, экономической и культурной жизни страны. Г-н Нигматулин представил в составе своей делегации члена Комиссии по законодательным и судебно-правовым реформам Мажилиса депутата-армянку Н.Микаелян. Отмечено, что в 11 городах Казахстана действуют культурные союзы армян.
Н.Нигматулин поблагодарил армянскую сторону за принятие приглашения на форум спикеров стран ЕАЭС, намеченный на 24-25 сентября с.г. в Нур-Султане. В ответ А.Мирзоян, подчеркнув осознание Национальным Собранием РА важности данной площадки, сообщил, что армянская сторона предложит проведение следующего заседания в Ереване.
Г-н Нигматулин пригласил А.Мирзояна с официальным визитом в Казахстан – для продолжения диалога.
В завершение встречи Председатель Мажилиса поблагодарил А.Мирзояна за включение депутатов НС РА в состав наблюдательных миссий межпарламентских организаций 9 июня 2019 г.
20 мая делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном приняла участие в выездном заседании Совета ПА ОДКБ в Бишкеке. В составе делегации – вице-спикер НС А.Симонян и председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян.  До начала заседания глав парламентов П...
Председатель НС А.Мирзоян, находящийся в Бишкеке для участия в выездном  заседании Совета ПА ОДКБ, встретился с Председателем Госдумы ФС РФ В.Володиным.  Стороны с удовлетворением отметили важность встреч в подобном формате, а также необходимость неформальных контактов глав двух парламенто...