Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի, Շուշիի ազատագրման եւ Արցախի պաշտպանության բանակի ստեղծման տարեդարձի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Ազգային Ժողովի պատվիրակությունը` ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորությամբ, մայիսի 8-ին կմեկնի Ստեփանակերտ:   ...
Խորհրդարանում մեծարել են Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից վետերանների
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ալեքսեյ Սանդիկովի նախաձեռնությամբ մայիսի 8-ին խորհրդարան են այցելել Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից մի խումբ վետերաններ: Ֆաշիզմի դեմ պատերազմում իրենց մեծ ներդրումն ունեցած նախկին մարտիկները շրջել են խորհրդարանում, ծանոթացել խորհրդարանական անցուդարձին, հետե...
ՀՀ Ազգային ժողովը մայիսի 8-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը՝ քվեարկություններով ընդունելով նախորդ օրը քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները: Մինչ հարցերի քննարկմանն անցնելը, պատգամավոր, ԵԿՄ վարչության նախագահ Սասուն Միքայելյանի  առաջարկով  պատգամավորները շնորհավորել են քաղաքա...

Delegation led by RA NA President Ararat Mirzoyan is To Leave for Artsakh
On May 8, the delegation of the National Assembly led by the NA President Ararat Mirzoyan is to leave for Stepanakert to take part in the events of the anniversary of the Victory in the Great Patriotic War, Liberation of Shushi and the Creation of the Artsakh Defense Army....
Veterans Participated in Great Patriotic War are Paid Tribute in Parliament
On May 8, on the initiative of the deputy of the RA NA My Step Faction Aleksey Sandikov a group of veterans participated in the Great Patriotic War visited the parliament.The former military who had their great contribution to the war, took a tour in the parliament, got acquainted with the parliamen...
On May 8, the RA National Assembly continued the work of the regular sittings and passed by voting the legislative initiatives debated on the previous day.Before passing to the debate of the items by the proposal of the MP, the Chairman of the Yerkrapah Volunteers’ Union Board Sasun Mikayelyan, the ...