Խորհրդարանի ղեկավարն ընդունել է ԱՄՆ ՄԶԳ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով փոխտնօրենի տեղակալ Ալեքսանդր Սոկոլովսկու գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 6-ին ընդունել է  ԱՄՆ ՄԶԳ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով փոխտնօրենի տեղակալ Ալեքսանդր Սոկոլովսկու գլխավորած պատվիրակությանը:
Հյուրերին ներկայացնելով  Հայաստանում արձանագրված հեղափոխական փոփոխությունները` խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացները համագործակցության նոր հեռանկարներ են բացում ինչպես ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության, այնպես էլ գործընկեր մյուս կառույցների հետ: Նա անդրադարձել է այն քայլերին, որոնք մեր երկրում իրականացվում են ժողովրդավարության հետագա ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, օրենքի գերակայության եւ մրցակցային  տնտեսական համակարգի  կայացման ուղղությամբ: Արարատ Միրզոյանը հույս է հայտնել, որ այս բոլոր դրական փոփոխություններն իրենց արձագանքը կգտնեն Մարդու իրավունքների տարեկան զեկույցում, ինչն իր հերթին համագործակցությունն ընդլայնելու նոր հնարավորություններ կստեղծի:
Կողմերը քննարկել են խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցած Հայաստանի օրենսդիր մարմնի վերահսկողական գործառույթների գործիքակազմը, դրանց արդյունավետության բարձրացման ուղիները: Այս համատեքստում ընդգծվել են ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հասարակության դերակատարությունը: Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է այն նախաձեռնությունները, որոնք միտված են կառավարման եւ օրինաստեղծ գործունեությանը վերջիններիս ներառականության հնարավորինս ապահովմանը: «Կարծում եմ, որ Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացները շատ ավելի խորքային ու արագ զարգացում կունենան, եթե ստանան գործընկեր երկրների ու կառույցների աջակցությունը»,-ասել է խորհրդարանի ղեկավարը` նշելով որ ակնկալվում է օժանդակության շեշտակի աճ:
Բարձր գնահատելով Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումները` Ալեքսանդր Սոկոլովսկին վստահեցրել է, որ իրենք եւ ամերիկյան կառույցները պատրաստակամ են աջակցելու մեր երկրին` զարգացման տարբեր ոլորտներում: Նա կարեւորել է խորհրդարանի դերը` որպես ժողովրդավարության  ու բազմակարծության հարթակի:
«ԱՄՆ ՄԶԳ-ն կշարունակի իր համագործակցությունը Ազգային Ժողովի հետ՝ ամրապնդելու այն որպես ժողովրդավարական բարեփոխումների շարժիչ ուժ եւ իր քաղաքացիների կարիքներին արձագանքող կառույց: Միացյալ Նահանգները կամրագրի իր աջակցությունը` մայիսի 7-ին կայանալիք ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական երկխոսության ավարտին մեր երկրների միջեւ կնքված երկկողմանի համաձայնագրերում ստորագրելով մի շարք փոփոխություններ` Հայաստանին տրամադրվող օժանդակությունը 16 միլիոն ԱՄՆ դոլարով ավելացնելու նպատակով»,- նշել է ԱՄՆ ՄԶԳ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով փոխտնօրենը:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի միջոցով Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող  ծրագրերի կարեւորությունը` նշելով, Արցախի բնակչությունը եւս իրավունք ունի լիարժեք կյանքի:
Խորհրդարանի ղեկավարը հյուրերին ներկայացրել է նաեւ Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջնահերթությունները:

Глава парламента принял делегацию во главе с заместителем вице-директора по делам Eвропы и Евразии USAID А.Соколовски
6 мая Председатель НС А.Мирзоян принял делегацию во главе с заместителем вице-директора по делам Европы и Евразии USAID (Deputy Assistant Administrator of Europe and Eurasia at USAID) А.Соколовски.
Представляя гостям революционные перемены в Армении, спикер НС отметил, что текущие демократические процессы в РА открывают новые перспективы сотрудничества как с USAID , так и с другими партнерскими структурами. Он обратился к шагам по дальнейшему укреплению в стране демократии, защиты прав человека, борьбы с коррупцией, верховенства закона и становления конкурентной экономической системы. А.Мирзоян выразил надежду, что все эти позитивные изменения найдут отклик в годовом Докладе по правам человека, что в свою очередь создаст новые возможности расширения сотрудничества.
Стороны обсудили инструментарий надзорных функций законодательного органа перешедшей к парламентской системе правления Армении, пути повышения их эффективности. В этом контексте подчеркнута роль оппозиционных политических сил, а также гражданского общества. А.Мирзоян представил инициативы, направленные на обеспечение привлечения последних в управление и законодательную деятельность. “Полагаю,  демократические процессы в Армении будут развиваться гораздо глубже и быстрее, если получат поддержку партнерских стран и структур”, - сказал спикер НС, отметив, что ожидается значительный рост помощи.
Высоко оценив реформы в Армении, А.Соколовски заверил, что американские структуры готовы содействовать РА в развитии различных сфер. Он подчеркнул роль парламента – как платформы демократии и плюрализма мнений.
USAID продолжит сотрудничество с НС – для усиления структуры, являющейся движущей силой демократических реформ и реагирующей на нужды своих граждан. Соединенные Штаты закрепят свою поддержку в завершение проводимого 7 мая стратегического диалога США – Армения подписанием ряда поправок в заключенных между нашими странами   двусторонних соглашениях, с целью увеличения предоставляемой Армении помощи на 16 млн долларов”, - отметил   заместитель вице-директора по делам Европы и Евразии USAID .
А.Мирзоян подчеркнул важность реализуемых в Нагорном Карабахе программ USAID, отметив, что население Арцаха также имеет право на полноценную жизнь.