«Չեխիան Եվրամիությունում Հայաստանի ամենակարեւոր գործընկերներից է». Արարատ Միրզոյան
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 6-ին ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Սենատի փոխնախագահ Միլան Շտեխի գլխավորած պատվիրակությանը, որում ընդգրկված են Գյուղական տարածքների զարգացման հանձնաժողովի անդամներ:
«Չեխիան Եվրամիությունում Հայաստանի ամենակարեւոր գործընկերներից մեկն է»,-ողջունելով հյուրերին` նշել է Արարատ Միրզոյանը` հավելելով, որ հայկական կողմը տրամադրված է առավել զարգացնել եղած սերտ հարաբերությունները: Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության, երկկողմ միջխորհրդարանական կապերի դերը` շնորհակալություն հայտնելով  Միլան Շտեխին այս գործում ունեցած զգալի ավանդի համար: Նրա խոսքով` ապագայում եւս ակնկալվում է ակտիվ համագործակցութուն թե՛ միջխորհրդարանական, հատկապես պատգամավորական բարեկամական խմբերի, թե՛ միջազգային  կառույցների հարթակներում:
Արժեւորելով Չեխիայի խորհրդարանի կողմից Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը` օրենսդիր մարմնի ղեկավարն ընդգծել է, որ Եվրամիության հետ համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով Հայաստանի քաղաքական առաջնահերթություններից է: Ըստ նրա` ակնկալվում է բոլոր շահագրգիռ կողմերի ակտիվ աջակցությունը նաեւ Համաձայնագրի իրականացման գործում:
Հյուրերի խնդրանքով Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է այն գործընթացներն ու զարգացումները, որոնք տեղի են ունեցել թավշյա հեղափոխության շրջանում եւ դրան հաջորդած ժամանակահատվածում, անդրադարձել ժողովրդավարության ամրապնդմանը, տնտեսության զարգացմանը, դատական եւ ընտրական համակարգի բարեփոխումներին ուղղված քայլերին:
Խոսելով Հայաստանի համար զգայուն հարցերից` խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում լուծելու հայկական կողմի հանձնառությունը` կարեւորելով նաեւ արտաքին հանրության աջակցությունը միջազգային մանդատ ունեցող այս միակ կառույցի գործունեությանը:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել Չեխիայի Պատգամավորների պալատին` Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող որոշման ընդունման համար` հույս հայտնելով, որ առաջիկայում այն կընդունվի նաեւ Սենատի կողմից:
«Ես վստահ եմ՝ այն, ինչ տեղի է ունեցել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում, ցեղասպանություն է»,-իր խոսքում նշել է Միլան Շտեխը` հավաստիացնելով, որ ջանքեր է գործադրելու` այդ փաստը Չեխիայի Սենատի կողմից եւս ընդունելու ուղղությամբ:
Սենատի փոխնախագահն ընդգծել է, որ իր երկիրը բոլոր մակարդակներում սատարում է ԵԱՀԿ ՄԽ ջանքերը` հավելելով` ԼՂ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Կարեւորելով միջխորհրդարանական կապերի հետագա ակտիվացումը` չեխ հյուրը ներկայացրել է իրենց պատվիրակության այցի գլխավոր նպատակը` ծանոթանալ Հայաստանի տարածաշրջանների կարողություններին, մայրաքաղաքի եւ համայնքների տնտեսական հնարավորությունների համաչափ զարգացման ուղղությամբ տարվող քաղաքականությանը, ներդրումներ կատարելու հեռանկարներին:
«Առկա են բոլոր հնարավորությունները նոր թափ հաղորդելու հայ չեխական գործակցությանը թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական ուղղություններով»,- նշել է Սենատի փոխնախագահը:
Կարեւորելով համանման այցերը` Միլան Շտեխն Արարատ Միրզոյանին հրավիրել է այցելել Չեխիայի Հանրապետություն:

А.Мирзоян: “Чехия - одна из важнейших партнеров Армении в ЕС”
6 мая Председатель НС А.Мирзоян принял делегацию во главе с вице-спикером Сената Парламента Чешской Республики Миланом Штехом, в которой члены Комиссии по сельскому региональному развитию.
“Чехия - одна из важнейших партнеров Армении в ЕС”, - приветствуя гостей, отметил А.Мирзоян, добавив, что армянская сторона настроена на еще большее развитие существующих тесных отношений. В этом контексте Председатель НС подчеркнул роль парламентской дипломатии, двусторонних межпарламентских связей, поблагодарив Милана Штеха за значительный вклад в этом деле. По его словам, и в будущем ожидается активное сотрудничество как на межпарламентских площадках, особенно депутатских групп дружбы, так и в международных структурах.
Оценивая ратификацию Чехией Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, глава законодательного органа подчеркнул, что сотрудничество с Евросоюзом по всем направлениям – один из политических приоритетов Армении. По А.Мирзояну, ожидается активное содействие всех заинтересованных сторон также в реализации Соглашения.
По просьбе гостей А.Мирзоян представил процессы и развития в ходе бархатной революции и в последующий период, обратился к шагам по укреплению демократии, развитию экономики, реформам в судебной и избирательной системах.
Коснувшись чувствительных для Армении вопросов, руководитель парламента подчеркнул обязательство армянской стороны решать Нагорно-Карабахский конфликт исключительно мирным переговорным путем, в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ, отметив также важность содействия внешнего сообщества деятельности этой единственной имеющей международный мандат структуры.
Глава законодательного органа выразил признательность Палате депутатов Чехии за принятие решения об осуждении Геноцида армян, в надежде, что в будущем вердикт будет принят также Сенатом.
“Я уверен: произошедшее в Османской империи в 1915 году, - геноцид”, - отметил Милан Штех, заверив, что приложит усилия для принятия этого факта также Сенатом Чехии.
Вице-спикер Сената подчеркнул, что его страна на всех уровнях поддерживала усилия МГ ОБСЕ, добавив: НК-проблема должна быть решена исключительно мирным путем.
Особо выделив дальнейшую активизацию межпарламентских связей, чешский гость представил основную цель визита делегации – ознакомление с возможностями регионов Армении, проводимой политикой по равномерному развитию экономических возможностей столицы и общин, перспективами вложения инвестиций.
“Есть все возможности дать новый импульс армяно-чешскому сотрудничеству как в политическом, так и в экономическом направлениях”, - отметил вице-спикер Сената.