Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 6-ին ընդունել է Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ու Յուն-Գընին:
Ողջունելով դեսպանին Ազգային ժողովում` խորհրդարանի ղեկավարը գոհունակությամբ նշել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո երկու երկրների միջեւ ձեւավորվել են բարեկամական կապեր, ինչը պետք է իր զարգացումն ունենա:
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է համատեղ իրականացված բազմաթիվ ծրագրերին, մասնավորապես այն տեխնիկական վերազինման աջակցությանը, որ Կորեայի Հանրապետությունն իրականացրել է մեր երկրի տարբեր պետական գերատեսչություններում, այդ թվում` Ազգային ժողովում:
Նա դրական է գնահատել հաստատված հայ-կորեական միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը` կարեւորելով փորձի փոխանակումը, փոխադարձ այցերն ու պատգամավորական բարեկամական խմբերի աշխատանքը:
Ազգային ժողովի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ հայ-կորեական հարաբերությունների ընդլայնմանը մեծապես կնպաստի Երեւանում Կորեայի Հանրապետության դեսպանատան բացումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Ու Յուն-Գընը շնորհավորել է Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունների ու ժողովրդավարական գործընթացների կապակցությամբ` ընդգծելով, որ իր երկիրը պատրաստակամ է այսուհետ եւս զարգացնելու հարաբերությունները տնտեսական, մշակութային, հումանիտար եւ այլ ուղղություներով:
Նա վստահեցրել է, որ աջակցության ծրագրերը, այդ թվում` ուղղված ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների հզորացմանը, հետայսու եւս շարունակական կլինեն: Առաջիկայում քննարկման առարկա կլինեն Հայաստան-Կորեա գործակցության կոնկրետ ուղղությունները:
Կողմերն անդրադարձել են միջազգային զարգացումներին` կարեւորելով փոխգործակցությունը նաեւ արտաքին քաղաքականության` երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում: Արարատ Միրզոյանը ողջունել է այն երկխոսությունը, որ ծավալվել է Հյուսիսային եւ Հարավային Կորեաների միջեւ: Նա նաեւ վերահաստատել է Եվրասիական երկրների խորհրդարանների ղեկավարների խորհրդակցությունը Երեւանում անցկացնելու պատրաստակամությունը:
Անդրադառնալով Ներդրումների խրախուսման եւ պաշտպանության երկկողմ համաձայնագրին` խորհրդարանի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ դրա վավերացումն օրենսդիր մարմնի օրակարգում է: Երկուստեք արձանագրվել է, որ համաձայնագիրը նոր խթան կհանդիսանա Հայաստան-Կորեա հարաբերությունների հետագա ընդլայնմանը:

Ararat Mirzoyan Receives Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Republic of Korea to Armenia
On May 6, the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Korea to Armenia Woo Yoon-keun.
Welcoming the Ambassador in the National Assembly, the Head of the parliament noted with satisfaction that since the establishment of diplomatic relations friendly relations had been formed between the two countries, which should be developed later.
Ararat Mirzoyan touched upon the implemented numerous projects, particularly the technical assistance that the Republic of Korea had implemented in different state institutions of our country, including the National Assembly.
He positively assessed the established Armenian-Korean inter-parliamentary cooperation, highlighting the exchange of experience, the mutual visits and the work of the Parliamentary Friendship Groups.
The President of the National Assembly expressed confidence that the expansion of the Armenian-Korean relations would greatly promote the opening of the Embassy of the Republic of Korea in Yerevan.
Thanking the NA President for the warm reception Woo Yoon-keun has congratulated him on the political changes and democratic processes happened in Armenia, underlining that his country is ready from now on to develop the relations in the economic, cultural, humanitarian and other directions.
He assured that the assistance projects, including the one to the capability strengthening of the RA National Assembly, would be continuous later on. In the near future the concrete directions of Armenia-Korea cooperation would be a matter of discussion.
The sides touched upon the international developments, emphasizing the cooperation also in the issues of foreign policy of bilateral interest. Ararat Mirzoyan welcomed the dialogue that was developed between the North and South Korea. He also reaffirmed the readiness of holding the consultation of the heads of the Eurasian countries’ parliaments in Yerevan.
With regards to the Investment Encouragement and Defense Bilateral Agreement, the Head of the parliament has ensured that its ratification is on the agenda of the legislative body. Both sides stated that the Agreement would be a new impetus for the further expansion of Armenia-Korea relations.