Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 6-ին ընդունել է Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ու Յուն-Գընին:
Ողջունելով դեսպանին Ազգային ժողովում` խորհրդարանի ղեկավարը գոհունակությամբ նշել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո երկու երկրների միջեւ ձեւավորվել են բարեկամական կապեր, ինչը պետք է իր զարգացումն ունենա:
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է համատեղ իրականացված բազմաթիվ ծրագրերին, մասնավորապես այն տեխնիկական վերազինման աջակցությանը, որ Կորեայի Հանրապետությունն իրականացրել է մեր երկրի տարբեր պետական գերատեսչություններում, այդ թվում` Ազգային ժողովում:
Նա դրական է գնահատել հաստատված հայ-կորեական միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը` կարեւորելով փորձի փոխանակումը, փոխադարձ այցերն ու պատգամավորական բարեկամական խմբերի աշխատանքը:
Ազգային ժողովի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ հայ-կորեական հարաբերությունների ընդլայնմանը մեծապես կնպաստի Երեւանում Կորեայի Հանրապետության դեսպանատան բացումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Ու Յուն-Գընը շնորհավորել է Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունների ու ժողովրդավարական գործընթացների կապակցությամբ` ընդգծելով, որ իր երկիրը պատրաստակամ է այսուհետ եւս զարգացնելու հարաբերությունները տնտեսական, մշակութային, հումանիտար եւ այլ ուղղություներով:
Նա վստահեցրել է, որ աջակցության ծրագրերը, այդ թվում` ուղղված ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների հզորացմանը, հետայսու եւս շարունակական կլինեն: Առաջիկայում քննարկման առարկա կլինեն Հայաստան-Կորեա գործակցության կոնկրետ ուղղությունները:
Կողմերն անդրադարձել են միջազգային զարգացումներին` կարեւորելով փոխգործակցությունը նաեւ արտաքին քաղաքականության` երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում: Արարատ Միրզոյանը ողջունել է այն երկխոսությունը, որ ծավալվել է Հյուսիսային եւ Հարավային Կորեաների միջեւ: Նա նաեւ վերահաստատել է Եվրասիական երկրների խորհրդարանների ղեկավարների խորհրդակցությունը Երեւանում անցկացնելու պատրաստակամությունը:
Անդրադառնալով Ներդրումների խրախուսման եւ պաշտպանության երկկողմ համաձայնագրին` խորհրդարանի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ դրա վավերացումն օրենսդիր մարմնի օրակարգում է: Երկուստեք արձանագրվել է, որ համաձայնագիրը նոր խթան կհանդիսանա Հայաստան-Կորեա հարաբերությունների հետագա ընդլայնմանը:

А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Корея в Армении
6 мая Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Корея в Армении У Юн-Гына.
Приветствуя посла в НС, глава парламента с удовлетворением отметил, что с установлением дипломатических отношений между двумя странами установились дружественные связи, которые должны развиваться.
А.Мирзоян обратился к реализованным многочисленным совместным программам, в частности к техническому переоснащению Республикой Корея различных государственных ведомств Армении, в том числе и НС.
Он позитивно оценил налаженное армяно-корейское межпарламентское взаимодействие, подчеркнув важность обмена опытом, взаимных визитов и работы депутатских групп дружбы.
Председатель НС выразил уверенность, что расширению армяно-корейских отношений в значительной степени посодействует открытие посольства Республики Корея в Ереване.
Поблагодарив за теплый прием, У Юн-Гын поздравил с политическими переменами и демократическими процессами в Армении, подчеркнув, что его страна готова и впредь развивать отношения в экономическом, культурном, гуманитарном и других направлениях.
Он заверил, что программы помощи, в том числе в развитии потенциала НС, и дальше будут продолжаться. Вскоре предметом обсуждения станут конкретные векторы взаимодействия Армения – Корея.
Стороны обратились к международным развитиям, подчеркнув взаимодействие также во внешней политике – по вопросам, представляющим двусторонний интерес. А.Мирзоян приветствовал диалог, развернувшийся   между Северной и Южной Кореями. Он подтвердил также готовность к проведению в Ереване совещания глав парламентов Евразийских стран.
Коснувшись двустороннего Соглашения о поощрении и защите инвестиций, глава парламента заверил, что его ратификация в повестке дня законодательного органа. Взаимно констатировано, что Соглашение придаст новый импульс дальнейшему расширению отношений Армения – Корея.