ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Մերի Գալստյանն ապրիլի 12-ին հանդիպել է Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի գլոբալիզացիայի եւ մարդու իրավունքների բաժնի ղեկավար Մադդալենա Նեգլիայի, Արեւելյան Եվրոպայի երկրների գծով պատասխանատու Իլյա Նուզովի, Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի տնօրեն Արտակ Կիրակոսյանի եւ խորհրդական Մայա Բարխուդարյանի հետ:
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիան եւ Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտը նախաձեռնել են համատեղ ծրագիր, որի նպատակն է իրականացնել հետազոտություն «Բիզնեսի եւ մարդու իրավունքների միջազգային չափորոշիչների կիրառումը Հայաստանում»՝ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելով հանքարդյունաբերության ոլորտի ազդեցություններին:
Քննարկվել են հանքարդյունաբերական գործունեության եւ մարդու իրավունքների փոխկապակցվածությանը, մաքուր շրջակա միջավայրում ապրելու իրավունքին, մարդու առողջության վրա ազդեցության գնահատմանը վերաբերող եւ մի շարք այլ հարցեր: Կարեւորվել են ոլորտում արդարադատության մատչելիության ապահովման, ազդակիր համայնքների բնակչության պատշաճ իրազեկման, տնտեսական եկամուտների արդարացի եւ հավասարաչափ բաշխման, ծախս-օգուտ գնահատման մեխանիզմները: Մասնակիցներն անդրադարձել են օրենսդրական դաշտում նշված հարցերի կարգավորումներին:
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի ներկայացուցիչն անդրադարձել է երկկողմ համագործակցության հնարավոր ուղիներին: Նշվել է, որ իրականացվող հետազոտության շրջանակում կազմակերպվելու են նմանատիպ հանդիպումներ նաեւ մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների, պետական մարմինների, հասարակական կազմակերպությունների հետ՝ արտացոլելու դաշտում տիրող առկա իրավիճակը եւ համապատասխան շահագրգիռ կողմերի առջեւ ծառացած մարտահրավերները:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովն ու ԳՄՀԸ (GIZ) «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագիրը համատեղ ապրիլի 11-ին Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանում կազմակերպել էին քննարկում «Հայկական ֆինանսական երկխոսություն. խորհրդարանական բյուջետային վերահսկողության ըն...
ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Տաթեւիկ Հայրապետյանը ելույթ է ունեցել «Քաղաքական առաջնորդների դերն ու պատասխանատվությունը ատելության խոսքի եւ անհանդուրժողականության դեմ պայքարում» զեկույցի շրջանակում: «Հարգելի տիկին նախագահ, գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք, նախեւառաջ թույլ տվեք շնորհակալութ...
Վլադիմիր Վարդանյանի ելույթը ԵԽԽՎ նիստում
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը ելույթ է ունեցել «Քաղաքական առաջնորդների դերն ու պատասխանատվությունը ատելության խոսքի եւ անհանդուրժողականության դեմ պայքարում» զեկույցի շրջանակներում՝ նշելով. «Հարգարժան տիկին Նախագահ, հարգելի գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք, ատելության վերբա...

On April 12, the Member of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Agriculture and Environment Mary Galstyan met with the Head of Globalisation and Human Rights Desk at International Federation for Human Rights Maddalena Neglia, the Head of the Eastern Europe desk Ilya Nuzov, the Director at Civil Society Institute Artak Kirakosyan and the Consultant at Civil Society Institute Maya Barkhudaryan.
The International Federation for Human Rights and the Civil Society Institute initiated a joint project looking into the implementation in Armenia of the international standards on Business and Human Rights with a particular focus on the mining industry impacts.
Issues on cooperation of the mining industry and human rights, the right to living in clean environment, the assessment of the impact in human health and a number of issues were discussed. The mechanisms of providing justice accessibility in the sphere, the decent awareness of the affected communities’ population, the fair and equal distribution or the economic revenues and expenditure-profit were highlighted. The participants touched upon the regulations of the issues mentioned in the legislative field.
The Head of Globalisation and Human Rights Desk at International Federation for Human Rights referred to the possible ways of bilateral cooperation. It was noted that within the undergoing study similar meetings would be organized also with the representatives of the private sector, state bodies, NGOs to reflect the situation existing in the field and the challenges facing the relevant concerned bodies.
On April 11, the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs and the Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH (German Federal Enterprise for International Cooperation) Public Finance Management in the South Caucasus programme jointly organized a discu...
The member of the Armenian Delegation to PACE Tatevik Hayrapetyan delivered a speech within the framework of the report The Political Leaders’ Role and Responsibility To Combat Hate Speech and Intolerance. “Dear Madam President, Dear Colleagues, Ladies and Gentlemen, First of all, let me thank the r...
Vladimir Vardanyan\\\'s Speech at PACE Session
The member of the Armenian Delegation to PACE Vladimir Vardanyan delivered a speech within the framework of the report The Political Leaders’ Role and Responsibility To Combat Hate Speech and Intolerance, noting:“Honourable Madame President, Dear Colleagues, Ladies and Gentlemen,The verbal expressio...