ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Մերի Գալստյանն ապրիլի 12-ին հանդիպել է Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի գլոբալիզացիայի եւ մարդու իրավունքների բաժնի ղեկավար Մադդալենա Նեգլիայի, Արեւելյան Եվրոպայի երկրների գծով պատասխանատու Իլյա Նուզովի, Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտի տնօրեն Արտակ Կիրակոսյանի եւ խորհրդական Մայա Բարխուդարյանի հետ:
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիան եւ Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտը նախաձեռնել են համատեղ ծրագիր, որի նպատակն է իրականացնել հետազոտություն «Բիզնեսի եւ մարդու իրավունքների միջազգային չափորոշիչների կիրառումը Հայաստանում»՝ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելով հանքարդյունաբերության ոլորտի ազդեցություններին:
Քննարկվել են հանքարդյունաբերական գործունեության եւ մարդու իրավունքների փոխկապակցվածությանը, մաքուր շրջակա միջավայրում ապրելու իրավունքին, մարդու առողջության վրա ազդեցության գնահատմանը վերաբերող եւ մի շարք այլ հարցեր: Կարեւորվել են ոլորտում արդարադատության մատչելիության ապահովման, ազդակիր համայնքների բնակչության պատշաճ իրազեկման, տնտեսական եկամուտների արդարացի եւ հավասարաչափ բաշխման, ծախս-օգուտ գնահատման մեխանիզմները: Մասնակիցներն անդրադարձել են օրենսդրական դաշտում նշված հարցերի կարգավորումներին:
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի ներկայացուցիչն անդրադարձել է երկկողմ համագործակցության հնարավոր ուղիներին: Նշվել է, որ իրականացվող հետազոտության շրջանակում կազմակերպվելու են նմանատիպ հանդիպումներ նաեւ մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների, պետական մարմինների, հասարակական կազմակերպությունների հետ՝ արտացոլելու դաշտում տիրող առկա իրավիճակը եւ համապատասխան շահագրգիռ կողմերի առջեւ ծառացած մարտահրավերները:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովն ու ԳՄՀԸ (GIZ) «Հանրային ֆինանսների կառավարում Հարավային Կովկասում» ծրագիրը համատեղ ապրիլի 11-ին Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանում կազմակերպել էին քննարկում «Հայկական ֆինանսական երկխոսություն. խորհրդարանական բյուջետային վերահսկողության ըն...
ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Տաթեւիկ Հայրապետյանը ելույթ է ունեցել «Քաղաքական առաջնորդների դերն ու պատասխանատվությունը ատելության խոսքի եւ անհանդուրժողականության դեմ պայքարում» զեկույցի շրջանակում: «Հարգելի տիկին նախագահ, գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք, նախեւառաջ թույլ տվեք շնորհակալութ...
Վլադիմիր Վարդանյանի ելույթը ԵԽԽՎ նիստում
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը ելույթ է ունեցել «Քաղաքական առաջնորդների դերն ու պատասխանատվությունը ատելության խոսքի եւ անհանդուրժողականության դեմ պայքարում» զեկույցի շրջանակներում՝ նշելով. «Հարգարժան տիկին Նախագահ, հարգելի գործընկերներ, տիկնայք եւ պարոնայք, ատելության վերբա...

12 апреля член Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы М.Галстян встретилась с руководителем отдела глобализации и прав человека Международной федерации по правам человека М.Неглиа, ответственным по странам Восточной Европы И.Нуговым, директором Института гражданского общества А.Киракосяном и советником М.Бархударян.
Международная федерация по правам человека и Институт гражданского общества инициировали совместную программу, цель которой – проведение исследования “Применение международных критериев бизнеса и прав человека в Армении”, особое внимание уделяя воздействию горнодобывающей промышленности.
Обсуждены вопросы взаимосвязанности горнорудной деятельности и прав человека, возможности жить в чистой окружающей среде, оценки влияния на здоровье человека и ряд других проблем. Подчеркнута важность обеспечения доступности правосудия в сфере, справедливого и равного распределения экономических прибылей и др. Участники обратились к урегулированию указанных вопросов в законодательном поле.
Представитель Международной федерации по правам человека коснулся возможных путей двустороннего сотрудничества. Отмечено, что в рамках проводимого исследования будут организованы подобные встречи также с представителями частного сектора, государственных учреждений, общественных организаций – для отражения существующего в поле положения и вставших перед соответствующими заинтересованными сторонами вызовов.
11 апреля Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам совместно с программой GIZ “Управление общественными финансами на Южном Кавказе” в Доме-музее Е.Чаренца провела дебаты на тему “Армянский финансовый диалог: текущие акценты парламентского бюджетного контроля”.  В обсуж...
В своем выступлении на заседании ПАСЕ  член делегации НС РА в ПАСЕ Т.Айрапетян в рамках доклада “Роль и ответственность политических лидеров в борьбе против разжигания ненависти и нетерпимости” сказала:“Уважаемые г-жа Председатель, коллеги, дамы и господа, хотела бы обратиться со своим словом н...
В своем выступлении на заседании ПАСЕ  член делегации НС РА в ПАСЕ В.Варданян в рамках доклада “Роль и ответственность политических лидеров в борьбе против разжигания ненависти и нетерпимости” сказал:“Уважаемая г-жа Председатель, уважаемые коллеги, дамы и господа,вербальное проявление ненависти...