Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Շեն Յուեյուեի գլխավորած պատվիրակությանը
Խորհրդարանի ղեկավար Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 4-ին ընդունել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական Ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի Մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Շեն Յուեյուեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում` Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել հայ-չինական հարաբերությունների ներկա մակարդակը` նշելով, որ Չինաստանը Հայաստանի կարեւորագույն գորրծընկերներից է եւ փոխգործակցությունն ամենատարբեր ոլորտներում ունի կայուն զարգացող բնույթ:
«Մեր երկիրը Չինաստանի հետ հարաբերությունները դիտարկում է որպես արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից մեկը»,-նշել է խորհրդարանի ղեկավարը: Այս համատեքստում նա ընդգծել է միջխորհրդարանական կապերի, պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեության, փոխադարձ այցերի դերը: Արարատ Միրզոյանն արժեւորել է միջազգային հարթակներում երկկողմ գործակցությունը, որտեղ Հայաստանի եւ ՉԺՀ պատվիրակները հաճախ փոխհամաձայնեցված գործունեություն են ծավալում:
Ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հայկական կողմի մոտեցումը` խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել հարցի առնչությամբ Չինաստանի որդեգրած հավասարակշիռ դիրքորոշումը եւ խնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված աջակցությունը: Ըստ նրա` Հայաստանն իր հերթին սատարել եւ շարունակելու է աջակիցը լինել «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը, անդրադառնալով ՉԺՀ կողմից ձեռնարկած միջազգային եւ տարածաշրջանային ծրագրերին, մասնավորապես «Մետաքսի մեծ ճանապարհ» եւ «Մեկ գոտի` մեկ ճանապարհ» նախաձեռնություններին, նշել է, որ Հայաստանը ողջունել եւ պատրաստ է իր գործուն մասնակցությունն ունենալ տարվող աշխատանքներում:
Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Չինաստանի ժողովրդին ՉԺՀ կազմավորման 70-ամյակի եւ Դեն Սյոփինի հանրահռչակած բարեփոխումների ու ազատականացման քաղաքականության մեկնարկի 40-ամյա տարեդարձի կապակցությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Շեն Յուեյուեն շնորհավորել է Արարատ Միրզոյանին ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ` փոխանցելով նաեւ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Ժողովրդական Ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի գործընկերների բարեմաղթանքները:
Մշտական կոմիտեի նախագահի տեղակալի խոսքով` Հայաստանը Չինաստանի կարեւոր գործընկերն է ԱՊՀ տարածաշրջանում եւ իր երկիրը պատրաստակամ է խորացնելու փոխգործակցությունը թե միջազգային քաղաքական հարթակներում, թե տնտեսական ու մարդասիրական բնագավառներում: «Մեր երկկողմ հարաբերությունները զարգանում են կայուն եւ առաջընթաց բնույթ ունեն»,-ասել է Շեն Յուեյուեն:
Երկկողմ կապերի ընդլայնման առումով նա եւս ընդգծել է միջխորհրդարանական համագործակցության կարեւորությունը` նշելով, որ դեռեւս աշխատանք կա հայ-չինական հարաբերությունների խորացմանը եւ գործնական կապերի խթանմանը նպաստող իրավական դաշտի կատարելագործման առումով:
Կողմերը քննարկել են հայ-չինական փոխգործակցության լայն շրջանակ. անդրադարձել խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացմանը, տնտեսական ու ներդրումային ծրագրերի ընդլայնմանը, հումանիտար ոլորտում կապերի ամրապնդմանը: Այս համատեքստում մեծապես արժեւորվել են այն կրթական ու մշակութային ծրագրերը, որոնք չինական կողմն իրականացնում է Հայաստանում, պատրաստակամություն է հայտնվել առավել մեծացնելու շրջանակը:
Երկուստեք արձանագրվել է նաեւ շինարարության եւ զբոսաշրջության ոլորտներում առկա ներուժը: Վերջինիս առումով կարեւորվել է ուղիղ օդային հաղորդակցության ապահովման եւ մուտքի վիզաների ազատականացման գործընթացը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ ոլորտային կառույցները քայլեր ձեռնարկեն քննարկված հարցերի գործնական իրականացման համար:

А.Мирзоян принял делегацию во главе с Шен Юеюэ
4 апреля Председатель НС А.Мирзоян принял делегацию Постоянного комитета Всекитайского Собрания Народных Представителей (ВСНП) КНР во главе с Шен Юеюэ.
Приветствуя гостей в НС, А.Мирзоян высоко оценил нынешний уровень армяно-китайских отношений, отметив, что Китай – один  из важных партнеров Армении, и взаимодействие в самых различных сферах имеет стабильно развивающийся характер.
“Наша страна рассматривает отношения с Китаем как один из политических приоритетов”, - отметил глава парламента. В этом контексте он подчеркнул роль межпарламентских связей, деятельности депутатских групп дружбы, взаимных визитов. А.Мирзоян оценил двустороннее взаимодействие на международных площадках, где делегаты Армении и КНР зачастую развертывают взаимосогласованную деятельность.  Представляя подход армянской стороны к урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы, глава парламента высоко оценил взвешенную позицию Китая и содействие мирному урегулированию вопроса. По А.Мирзояну, Армения в свою очередь поддерживает и впредь будет поддерживать принцип “Единого Китая”.
Глава законодательного органа, обратившись к международным и региональным программам КНР, в частности инициативам “Великий Шелковый путь” и “Один пояс – один путь”, отметил, что Армения приветствует их и готова принять действенное участие в проводимых работах.
А.Мирзоян поздравил китайский народ с 70-летием образования КНР и 40-й годовщиной провозглашенной Ден Сяопином политикой реформ и либерализации.
Поблагодарив за прием, Шен Юеюэ поздравила А.Мирзояна с избранием Председателем НС, передав также добрые пожелания своих коллег по ВСНП.
По словам зампредседателя Постоянного комитета, Армения – важный партнер Китая в регионе СНГ и ее страна готова углублять взаимодействие как на международных политических площадках, так и в экономической и гуманитарной сферах. “Наши двусторонние отношения носят стабильный и прогрессивный характер”, - констатировала   Шен Юеюэ.
В аспекте расширения двусторонних связей она подчеркнула важность межпарламентского сотрудничества, отметив, что для углубления армяно-китайских отношений и стимулирования деловых связей все еще необходима работа по совершенствованию правового поля.
Стороны обсудили широкий круг армяно-китайского сотрудничества, обратились к активизации парламентской дипломатии, расширению экономических и инвестиционных программ, укреплению связей в гуманитарной сфере. В этом контексте всемерно оценены образовательные и культурные программы, осуществляемые Китаем в Армении, выражена готовность еще более расширить их круг.
Обоюдно отмечен также существующий потенциал в сферах строительства и туризма. В русле последнего подчеркнута важность обеспечения прямого воздушного сообщения и процесса либерализации виз. Достигнута договоренность о шагах ведомственных структур по практической реализации обсуждавшихся вопросов.