Մարտի 27-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը եւ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Լիլիան Մորի Պասքիեն երկկողմ հանդիպումից հետո հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:    Խորհրդարանի նախագահն իր խոսքում նշել է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկել են ԵԽԽՎ-ի հետ համագործակցության ոլորտները: Ազգային ժողովի նախագահի խոսքով՝ կարեւորվել են փոխգործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի եւ նրա ինստիտուտների՝ ԵԽԽՎ-ի, մարդու իրավունքների հանձնակատարների, Վենետիկի հանձնաժողովի հետ եւ մյուս բոլոր կառույցների դերակատարումը՝  մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացներին աջակցելու համար:
«Վերահաստատել ենք այն իրողությունը, որ անցյալ տարի ապրիլ-մայիս ամիսների ոչ բռնի, հեղափոխությունից հետո Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացներն այլեւս անշրջելի են: Արժեւորել ենք մեր երկրում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացների, ինչպես նաեւ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչների, ԵԽԽՎ մոնիթորինգի համազեկուցողների հնչեցրած բարձր գնահատականները»,-ասել է օրենսդիր մարմնի ղեկավարը: Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայոց  ցեղասպանությանը, մարդու իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանությանը վերաբերող  հարցերի:
ԵԽԽՎ նախագահ Լիլիան Մորի Պասքիեն, ողջունելով ներկաներին, շնորհակալություն է հայտնել  Հայաստանի ԱԺ նախագահին ընդունելության եւ քննարկումների համար:
Լիլիան Մորի Պասքիեն տեղեկացրել է, որ  եւս մեկ անգամ վերահաստատվել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը սատարում է Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարացման  գործընթացներին եւ պատրաստակամ է դրա  հետագա աջակցմանը: Նա նշել է, որ հանդիպման ժամանակ արծարծվել են  որոշակի խնդիրներ, որոնց առջեւ կանգնած է Եվրոպան եւ որոնք պետք է լուծվեն: «Ընդհանուր առմամբ դրանք են բռնությունը, ատելությունը, կանանց եւ տղամարդկանց միջեւ իրավահավասարությունը, պայքարը պոպուլիզմի, ազգայնականության դեմ: Սրանք  մարտահրավերներ են Եվրոպայի համար,  եւ մենք պետք է  միահամուռ ջանքերով պայքարենք նման երեւույթների դեմ, որպեսզի ունենանք ավելի ապահով, ավելի հուսալի եւ խաղաղ մայրցամաք»,- նշել է Լիլիան Մորի Պասքիեն:
ԵԽԽՎ նախագահ Լիլիան Մորի Պասքիեն ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի ուղեկցությամբ մարտի 27-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Բարձրաստիճան հյուրը ծաղիկներ է խոնարհել անմար կրակի մոտ, հարգել Հայոց ցեղասպանության Սուրբ նահատակների հիշատակը: Լիլիան Մո...

On March 27, the RA NA President Ararat Mirzoyan and the President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Liliane Maury Pasquier made a joint statement after the bilateral meeting. In his speech the President of the parliament noted that they discussed the spheres of cooperation with PACE during the meeting. According to the President of the National Assembly, the cooperation with the Council of Europe and its institutes, PACE, the Human Rights Commissioners, the Venice Commission and the role of other all structures for supporting the processes of the democratic reforms in our country were highlighted.
“We have reaffirmed the reality that after the non violent, revolution of April-May of the last year the democratic processes in Armenia are irreversible. We have evaluated the high assessments voiced by the representatives of the Council of Europe and PACE monitoring co-rapporteurs on democratic processes, as well as extraordinary parliamentary elections occurring in our country,” the Head of the legislative body said. Ararat Mirzoyan informed that they also touched upon issues on the Armenian Genocide, protection of human rights and freedoms.
Welcoming the attendees PACE President Liliane Maury Pasquier thanked the NA President of Armenia for the reception and discussions.
Liliane Maury Pasquier has informed that it has been once again reaffirmed that the Council of Europe backs the democratisation processes occurring in Armenia, and it is ready for further support. She has noted that at the meeting certain problems are referred to what Europe faces and which shall be solved. “In general, they are violence, hate, legal equality between women and men, fight against populism and nationalism. They are challenges for Europe, and we should fight with united efforts against such phenomena in order to have safer, more reliable and peaceful continent,” Liliane Maury Pasquier noted.
On March 27, PACE President Liliane Maury Pasquier, accompanied by the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Ruben Rubinyan, visited Tsitsernakaberd Memorial Complex.The high ranking guest laid flowers at the eternal fire and honoured the memory of the Armenian Genocide Hol...