Կարեւորվել է Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության զարգացումը
ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը մարտի 19-ին հյուրընկալել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպական հանձնաժողովի հարեւանության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրինության արեւելյան հարեւանության հարցերով տնօրեն Լոուրենս Մերեդիթի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Եվրաինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահը Եվրամիության գործընկերներին է ներկայացրել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի  կիրարկման գործընթացի վերաբերյալ մանրամասներ:
Լոուրենս Մերեդիթն իր ղեկավարած գերատեսչության լիազորությունների շրջանակում պատրաստակամություն է հայտնել փորձագիտական աջակցություն ցուցաբերել խորհրդարանին եւ հանձնաժողովին՝  մասնավորապես ԵՄ ինստիտուցիոնալ համագործակցության «Թուինինգ» եւ «Թաիեքս» գործիքների միջոցով  համաձայնագրի  կիրարկումը հնարավորինս  արագ իրականացնելու համար:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ Արեւելաեվրոպական եւ  Արեւմտաբալկանյան երկրների եվրաինտեգրման փորձին ու դրա՝ Հայաստանի համար ուսանելի եւ կիրառելի կողմերին :
Մտքեր են  փոխանակվել   միջխորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող հարցերի շուրջ, կարեւորվել է խորհրդարանական կապերի խորացումն  ու այդ ուղղությամբ կատարվելիք աշխատանքները:
ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կիրարկման համատեքստում Արման Եղոյանն անդրադարձել է Հայաստանի անհետաձգելի առաջնահերթություններին՝ կարեւորելով Եվրամիության աջակցությունը՝ մասնավորապես  ենթակառուցվածքների, ճանապարհաշինության,  ջրամբարաշինության  եւ  Էներգետիկայի ոլորտների զարգացմանը: Անդրադարձ է կատարվել վերջերս Եվրամիության կողմից մշակված եւ արեւելյան գործընկերության բոլոր 6 երկրները ներառող ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրին. քննարկվել են ծրագրի հայաստանյան մասի իրականացման հեռանկարներն ու մանրամասները:

Подчеркнута важность сотрудничества Армения – ЕС
19 марта  Постоянная комиссия НС по вопросам европейской интеграции встретилась с делегацией во главе с директором по делам Восточного соседства Генерального директората Еврокомиссии по вопросам переговоров о соседстве и расширении Лоуренсом Мередитом. Во встрече принял участие глава делегации ЕС в Армении, посол П.Свитальский.
Обсужден ряд вопросов сотрудничества Армения – ЕС. Председатель профильной комиссии представил партнерам ЕС подробности процесса применения Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.
Лоуренс Мередит выразил готовность оказать в рамках полномочий возглавляемого им ведомства экспертную помощь парламенту и комиссии, в частности посредством институционального сотрудничества ЕС “Тюнинг” и “Таиэкс” по возможности ускорить реализацию Соглашения.
Стороны обратились к полезному   и поучительному для Армении опыту евроинтеграции Восточноевропейских и Западнобалканских стран.
Состоялся обмен мнениями по вопросам межпарламентского сотрудничества, подчеркнута важность углубления парламентских связей и намечаемых работ в этом направлении.
В контексте применения Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС А.Егоян коснулся неотложных приоритетов Армении, особо выделив содействие ЕС, в частности, в развитии инфраструктур, дорожного строительства, сооружении водохранилищ и энергетической сфере. Затронута разработанная недавно ЕС и включающая все 6 стран Восточного партнерства программа развития инфраструктур – обсуждены перспективы и детали реализации программы по части Армении.