Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ Միրոսլավ Լայչակի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մարտի 13-ին ընդունել է Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին եւ եվրոպական գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Միրոսլավ Լայչակի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արարատ Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ ԵԱՀԿ-ն Միրոսլավ Լայչակի գլխավորությամբ կշարունակի միջազգային անվտանգությանը, օրենքի գերակայությանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված ջանքերը՝ հայտնելով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատրաստակամությունն աջակցելու այս օրակարգին: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ու ԵԱՀԿ ԽՎ առաքելություններին 2018 թ. դեկտեմբերին մեր երկրում կայացած խորհրդարանական ընտրություններում դիտորդության իրականացման եւ տրված անաչառ գնահատականների համար՝ մեջբերելով ԵԱՀԿ դիտորդական կարճաժամկետ առաքելության հատուկ համակարգող եւ ղեկավար, սլովակ պատգամավոր Պիտեր Օսուսկինի հնչեցրած գնահատականն ընտրությունների վերաբերյալ, ով դրանք մասնավորապես որակել էր որպես «հայկական հրաշք»:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության` որպես միջազգայնորեն ընդունված միակ ձեւաչափի ջանքերը հիմնախնդրի կարգավորման գործում: Խորհրդարանի ղեկավարն առանձնահատուկ ընդգծել է բանակցային գործընթացում Արցախի ներկայացուցիչների մասնակցության անհրաժեշտությունը:
Միրոսլավ Լայչակը նշել է, որ որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահ՝ ստանձնում է հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում ջանքեր գործադրելու հանձնառությունը՝ հավելելով, որ պետք է աշխատանք տանել նաեւ փոխվստահության մթնոլորտի ամրապնդման ուղղությամբ, ակտիվացնել շփումները հասարակության տարբեր շերտերի միջեւ: Այս համատեքստում նա կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ որպես հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին նպաստող գործոն:
Ազգային ժողովի նախագահը նշել է՝ խնդրի կարգավորումը երկկողմանի գործընթաց է եւ խաղաղության հաստատման հարցում կարեւոր է երկրների իշխանությունների ու ժողովուրդների կամքը: Նրա խոսքով` Հայաստանը խաղաղությանը միտված իր ջանքերին ի պատասխան համանման մոտեցում ակնկալում է նաեւ ադրբեջանական կողմից: Որպես Հայաստանի Հանրապետության օրենսդիր մարմնի ղեկավար՝ Արարատ Միրզոյանն իր դրական վերաբերմունքն է արտահայտել խորհրդարանական դիվանագիտության հարթակը՝ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման համատեքստում առավել արդյունավետ օգտագործելու վերաբերյալ:
Ազգային ժողովի նախագահի կարծիքով՝ պետք է շարունակաբար ավելացնել եւ՛ Մինսկի խմբի համանախագահների, եւ՛ փորձագետների այցերն Արցախ՝ տեղում խնդիրներին ծանոթանալու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ընտրական բարեփոխումների գործընթացին, միջազգային խորհրդարանական հարթակներում օրենսդիրների հաճախակի շփումներին ու փորձի փոխանակմանը:
Անդրադառնալով հայ-սլովակական երկկողմ հարաբերություններին՝ կողմերն ընդգծել են դրանց խորացման մեծ ներուժը, ինչին մեծապես կնպաստի նաեւ Հայաստանում Սլովակիայի դեսպանության սպասվող հիմնումը:

А.Мирзоян принял делегацию во главе с действующим председателем ОБСЕ
13 марта Председатель НС А.Мирзоян принял делегацию во главе с министром по иностранным и европейским делам Словацкой Республики, действующим председателем ОБСЕ Мирославом Лайчаком.
Приветствуя гостей, А.Мирзоян выразил уверенность, что ОБСЕ во главе с Мирославом Лайчаком продолжит усилия по обеспечению международной безопасности, верховенства закона и защиты прав человека, заверив, что РА готова содействовать этой повестке. Глава законодательного органа выразил признательность миссиям БДИПЧ/ОБСЕ и ПА ОБСЕ за мониторинг и объективные оценки на внеочередных парламентских выборах в декабре 2018 г., приведя оценку специального координатора и руководителя краткосрочной наблюдательной миссии ОБСЕ, словацкого депутата Питера Осуски, охарактеризовавшего выборы   как “армянское чудо”.
Обратившись к урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта, А.Мирзоян подчеркнул, что Армения всемерно осознает важность усилий сопредседательства Минской группы ОБСЕ – как единственного международно признанного формата в урегулировании проблемы. Глава парламента особо подчеркнул необходимость участия представителей Арцаха в переговорном процессе.
Мирослав Лайчак отметил, что как действующий председатель ОБСЕ взял обязательство приложить усилия для мирного урегулирования конфликта, добавив, что следует также вести работу по укреплению атмосферы взаимного доверия, активизировать контакты между различными слоями общества. В этом контексте он подчеркнул роль парламентской дипломатии – как фактора, содействующего мирному урегулированию конфликта.
Председатель НС отметил, что урегулирование проблемы – двусторонний процесс и в установлении мира важна воля властей и народов стран. По его словам, в ответ на свои мирные усилия Армения также ожидает подобного подхода азербайджанской стороны. Как глава законодательного органа РА А.Мирзоян выразил свое позитивное отношение к более эффективному использованию платформы парламентской дипломатии в контексте мирного урегулирования конфликтов.
По мнению спикера НС, и сопредседателям, и экспертам Минской группы следует чаще посещать Арцах – для ознакомления с проблемами на месте.
В ходе встречи стороны обратились к процессу избирательных реформ, необходимости более частых контактов и обмена опытом законодателей на международных парламентских площадках.
Коснувшись армяно-словацких двусторонних отношений, стороны подчеркнули большой потенциал в их углублении, чему всемерно будет способствовать также ожидаемое открытие посольства Словакии в Армении.