ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահի հանդիպումները խորհրդարանում
ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանը մարտի 12-ին հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի, ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանի, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանի հետ:
Հաշվի առնելով Հայ դատի գրասենյակի փորձը եւ հմտությունը՝ հայ խորհրդարանականներն ընդգծել են մեր երկրի համար կարեւոր նշանակություն ունեցող հարցերի վերաբերյալ կառույցի հետ սերտ համագործակցությունը:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին՝ զրուցակիցները կարեւորել են դրա հնարավորինս արագ վավերացումը ԵՄ անդամ պետությունների խորհրդարանների կողմից:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ միջազգային խորհրդարանական հարթակներում հայկական պատվիրակությունների գործունեությանը, առաջիկայում տեղի ունենալիք Եվրախորհրդարանի ընտրություններին:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, անդամներ Տարոն Սիմոնյանը, Անի Սամսոնյանը եւ Աննա Կոստանյանը նույնպես հանդիպել են ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահի հետ:
Էդմոն Մարուքյանը կարեւորել է գրասենյակի հետ ակտիվ համագործակցությունը՝ նշելով, որ կառույցն իր ամենօրյա աշխատանքներով մշտապես աջակցում է հայաստանյան պատվիրակություններին:
Կողմերը վերահաստատել են առկա գործակցության խորացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ քննարկել հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Նույն օրը Գասպար Կարապետյանի հետ հանդիպել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա  Զոհրաբյանը :
Մշտական հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է մեր երկրի օրակարգին առնչվող այն հարցերը, որոնց վերաբերյալ թե՛ ԵԽԽՎ-ում, թե՛ Եվրոպական խորհրդարանում պետք է ակտիվ աշխատանք տարվի: Նաիրա  Զոհրաբյանը նշել է, որ այդ կառույցներում առկա որոշ հարցերի վերաբերյալ անհրաժեշտ է ԱԺ-ի, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության եւ Սփյուռքի կառույցների համատեղ օպերատիվ աշխատանքը եւ արձագանքը:
Կողմերն անդրադարձել են ՀՀ Ազգային ժողովում ներկայացված քաղաքական ուժերի եւ Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակի միջեւ ակտիվ կապերին եւ շփումներին:
Ըստ Նաիրա Զոհրաբյանի՝ անհրաժեշտ է փոփոխություն կատարել ԱԺ-ի միջազգային պատվիրակությունների եւ Սփյուռքի կառույցների համատեղ աշխատանքում, ներդնել նոր եւ ճկուն մեխանիզմներ՝ ներգրավվելով հայկական լայն լոբբիստական շրջանակներ՝ ՀՀ արտաքին օրակարգի գերակա խնդիրները միջազգային հարթակներում առավել արդյունավետ ներկայացնելու եւ պաշտպանելու համար:
Հանդիպումներին ներկա է եղել նաեւ ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Հեղինե Էվինյանը:

Встречи председателя Европейского комитета Ай Дата АРФД в парламенте
12 марта председатель   Европейского комитета Ай Дата АРФД Г.Карапетян встретился с председателем Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубиняном, председателем Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егояном, председателем Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта М.Айрапетяном.
Парламентарии, с учетом опыта и навыков офиса Ай Дата, подчеркнули важность тесного сотрудничества со структурой в вопросах, имеющих для Армении ключевое значение.
Коснувшись Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, собеседники особо выделили по возможности скорейшую ратификацию документа парламентариями государств-членов ЕС.
В ходе встречи затронуты также деятельность армянских делегаций на международных парламентских площадках, предстоящие выборы в Европарламент.
Руководитель фракции “Просвещенная Армения” Э.Марукян, члены Т.Симонян, А.Самсонян, А.Костанян также встретились с председателем   Европейского комитета Ай Дата АРФД.
Э.Марукян подчеркнул важность активного сотрудничества с офисом,   отметив, что структура своей повседневной работой всегда содействует делегациям РА.
Стороны подтвердили необходимость углубления налаженного взаимодействия, а также обсудили вопросы дальнейшего сотрудничества.
В тот же день Г.Карапетян   встретился с председателем Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Н.Зограбян.
Председатель комиссии представила те вопросы повестки дня Армении, по которым как в ПАСЕ, так и в Европарламенте должна вестись активная работа. Она отметила, что в указанных структурах по некоторым вопросам необходима совместная оперативная работа НС, МИД РА и диаспорных структур.
Стороны обратились к оживлению связей и контактов между представленными в парламенте политическими силами и офисом Ай Дата.
По Н.Зограбян, необходимо внести изменения в совместную работу международных делегаций НС и диаспорных структур, внедрить новые и гибкие механизмы, вовлекая армянские широкие лоббистские круги – для более эффективного представления и защиты приоритетных вопросов внешнеполитической повестки РА на международных платформах.
На встрече присутствовала также исполнительный директор Европейского комитета Ай Дата АРФД Э.Эвинян.