ՀՀ ԱԺ Ոսկեզօծ դահլիճում ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՕքսԵՋեն հիմնադրամի նախաձեռնությամբ մարտի 8-ին տեղի է ունեցել «Քաղաքացիական հասարակություն-Ազգային ժողով համագործակցության հարթակ՝ հանուն կանանց ու տղամարդկանց հավասար իրավունքների եւ հավասար հնարավորությունների» խորագրով միջոցառումը, որին մասնակցել են պատգամավորներ, միջազգային եւ տեղական հասարակական կազմակերպությունների, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, ոլորտի փորձագետներ:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը: Ելույթն ամբողջությամբ`  այստեղ:
ՕքսԵՋեն հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մարգարիտա Հակոբյանը նշել է, որ միջոցառման նպատակն է ստեղծել համագործակցության հարթակ ԱԺ-ում ներկայացված քաղաքական ուժերի եւ հասարակական կազմակերպությունների միջեւ՝ կանանց եւ տղամարդկանց հավասար իրավունքների ու հավասար հնարավորությունների վերաբերյալ շարունակական երկխոսություն ապահովելու համար: Նա հույս է հայտնել, որ այն կլինի կառուցողական հնարավորություն՝ լուծելու համար ոլորտում առկա խնդիրները: Մարգարիտա Հակոբյանի խոսքով՝ իրենց կազմակերպությունը կարեւորում է հավասար իրավունքների եւ հնարավորությունների ապահովումը մեր երկրում, քաղաքական գործընթացներին կանանց մասնակցությունը համարվում է կազմակերպության առաջնահերթություններից մեկը: Բանախոսն իրենց կազմակերպության կողմից իրականացվող մի շարք ծրագրերի շարքում առանձնացրել է մասնավորապես «Կանանց օրակարգի մշակումը հանուն երկրի զարգացմանը»: Նա նշել է, որ թավշյա հեղափոխությունից հետո այդ ծրագրերի իրականացումը նոր թափ ու կարեւորություն է ստացել: Մարգարիտա Հակոբյանը խոսել է քաղաքական գործընթացներին կանանց ներգրավվածությունը բարձրացնելու կարեւորության մասին, մատնանշել այդ ճանապարհին գոյություն ունեցող խոչընդոտները:
Շվեդիայի Թագավորության խորհրդարանի երկրորդ փոխխոսնակ Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեի խոսքով՝ 2018 թվականին Հայաստանը կարողացավ աշխարհին հզոր ուղերձ հղել՝ եւս մեկ անգամ ամրապնդելով ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքներն ու իրավունքի գերակայությունը, կարողացավ ցույց տալ, որ դրական փոփոխությունն առանց կորուստների հնարավոր է: Նա համոզմունք է հայտնել, որ նորընտիր խորհրդարանը եւ քաղհասարակության ներկայացուցիչները սերտորեն համագործակցելու են ՀՀ քաղաքացիների համար ավելի լավ ապագա ապահովելու նպատակով:
Շվեդիայի խորհրդարանի փոխխոսնակի խոսքով՝ Կանանց միջազգային օրը փորձ է արվում նաեւ բացահայտել եւ մատնանշել այն մարտահրավերները, որոնք ծառացած են կանանց առջեւ ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ ողջ աշխարհում: «Մենք պետք է ստեղծենք քաղաքական դաշինքներ քաղաքական խմբակցությունների ու կուսակցությունների միջեւ, պետք է կարողանանք համագործակցաբար հաղթահարել մարտահրավերները»,-ասել է նա: Ընդգծելով, որ Շվեդիան այս ոլորտում ունի բավականին առաջընթաց՝  Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեն նշել է, որ, այդուհանդերձ, անելիքները դեռեւս  շատ են:
Ողջույնի խոսքում Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթն ընդգծել է, որ այս հարթակը լրացուցիչ հնարավորություն է կանանց ներուժը լիարժեք օգտագործելու համար: Նա նշել է, որ նոր կառավարության հետ ծրագրերի իրականացման, մասնավորապես քաղաքականության ոլորտում կանանց մասնակցությունն ամրապնդելու տեսանկյունից կա արդյունավետ համագործակցություն:
Իրենց ելույթներում ԱԺ պատգամավորներ Գայանե Աբրահամյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը, Մանե Թանդիլյանը, Շաքե Իսայանը, Արփինե Դավթյանը, Մարիա Կարապետյանը, ինչպես նաեւ ՀԿ-ների ներկայացուցիչներն անդրադարձել են քաղաքացիական հասարակություն-Ազգային ժողով համագործակցությանը, կանանց ու տղամարդկանց հավասար իրավունքների եւ հնարավորությունների ապահովման անհրաժեշտությանը: Նրանք խոսել են աշխատանքի շուկայում կանանց իրավունքների պաշտպանության հարցում առկա անհավասարությունից, ներկայացրել ոլորտում իրականացված միջազգային հետազոտությունները: Կարեւորվել է հասարակության մտածելակերպի փոփոխությանն ուղղված քայլերի իրականացումը, կանանց ինքնագնահատականի բարձրացումը: Պետության զարգացման գործում առանձնապես ընդգծվել է կանանց ներգրավվածությունը տարբերոլորտներում: Խոսվել է քաղհասարակության ու պետական ինստիտուտների միջեւ կապի մասին՝ կարեւորելով այդ հարցում արդյունավետ պետական կառավարումը: Նշվել է նաեւ, որ ՏԻՄ-երում կանանց ներկայացվածությունը շատ ցածր է: Ելույթ ունեցողները ողջունել եւ կարեւորել են միջոցառման ավարտին փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը:
«Կանանց դերը քաղաքականության մեջ.  շվեդական փորձի ներկայացում» թեմայի շրջանակում  Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեն ներկայացրել է իր երկրում տարբեր ոլորտներում գենդերային հավասարության խթանման ուղիները: Նա տեղեկացրել է, որ Շվեդիայի խորհրդարանում կանանց թիվն ավելացել է՝ հասնելով 46 տոկոսի:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Լենա Նազարյանը եւ ՕքսԵՋեն հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մարգարիտա Հակոբյանը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որի նպատակն է համատեղել խորհրդարանի ու կանանց հիմնախնդիրներով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների ուժերը հանուն կանանց եւ տղամարդկանց հավասար իրավունքների ու հնարավորությունների ապահովման:
Միջոցառումն իրականացվել է «Հավասար. խթանելով կանանց քաղաքական մասնակցությունն ազգային մակարդակում» ծրագրի շրջանակում՝ Շվեդիայի կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ: Ծրագիրն իրականացնում է ՕքսԵՋեն հիմնադրամը՝ «ՊրոՄեդիա-Գենդեր» ՀԿ-ի հետ համագործակցաբար:

8 марта в Позолоченном зале НС состоялось мероприятие под девизом “Платформа сотрудничества Гражданское общество – НС во имя равных прав и равных возможностей женщин и мужчин”, в котором участвовали депутаты, представители международных и местных общественных организаций, СМИ, эксперты сферы.
Вице-спикер НС Л.Назарян выступила с приветственным словом, которое приводится полностью здесь .
По повестке дня обстоятельно выступили исполнительный директор OxYGen Foundation М.Акопян, второй вице-спикер парламента Королевства Швеция Лотта Йонссон Форнарве, Чрезвычайный и Полномочный посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Джудит Фарнуорт.
Исполнительный директор OxYGen Foundation М.Акопян отметила, что цель мероприятия – создать платформу сотрудничества между представленными в НС политическими силами и общественными организациями для обеспечения непрерывного диалога по равным правам и равным возможностям женщин и мужчин. Она выразил надежду, что это будет конструктивная возможность для решения существующих в сфере проблем. По Акопян, их организация подчеркивает важность обеспечения равных прав и равных возможностей в Армении, участие женщин в политических процессах считается одним из приоритетов организации. Докладчик выделила в ряду реализуемых их организацией, в частности, программу “Разработка женской повестки дня во имя развития страны”. Она отметила, что после бархатной революции  осуществление этих планов получило новый импульс и обрело особую важность. Г-жа Акопян говорила о важности повышения вовлеченности женщин в политические процессы, указала существующие на этом пути препятствия.
По словам второго вице-спикера парламента Королевства Швеция Лотты Йонссон Форнарве, в 2018 г. Армения направила мощный посыл миру, вновь укрепив демократию, права человека и приоритет права, сумела показать, что позитивные перемены возможны без потерь. Она выразила уверенность, что новоизбранный парламент и представители гражданского общества будут тесно   сотрудничать для обеспечения гражданам РА лучшего будущего.
По мнению шведского парламентария, в Международный женский день также предпринимается попытка вскрыть и указать вставшие перед женщинами   вызовы не только в Армении, но и в мире. “Мы должны создать политические альянсы между политическими фракциями и партиями, должны суметь, совместно сотрудничая, преодолеть вызовы”, - отметила Лотта Йонссон Форнарве. Подчеркнув, что   Швеция на этом пути достигла определенного прогресса, она заметила, что, тем не менее, дел еще много.
Чрезвычайный и Полномочный посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Джудит Фарнуорт в своем слове подчеркнула, что данная платформа предоставляет дополнительную возможность для полноценного использования женского потенциала. Она отметила эффективное сотрудничество в реализации программ с новым правительством, в частности с точки зрения расширения участия женщин   в политической сфере.
Актуальные проблемы по заявленной теме мероприятия подняли и осветили депутаты НС Г.Абраамян, А.Давтян, Ш.Исаян, Н.Зограбян, М.Карапетян, М.Тандилян.
В завершение встречи вице-спикер НС РА Л.Назарян и исполнительный директор OxYGen Foundation М.Акопян подписали Меморандум о взаимопонимании, цель которого – совместить силы парламента и   общественных организаций, занимающихся проблемами женщин,  для обеспечения равных прав и равных возможностей женщин и мужчин.
Мероприятие проведено в рамках программы “Равноправие: стимулирование политического участия женщин на национальном уровне” (“Equal : Boosting the Women s Political Participation at National Level ”) – при финансовой поддержке правительства Швеции. Программу реализует OxYGen Foundation в сотрудничестве с общественной организацией ProMedia-Gender.