ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Իգիթյանը մարտի 1-ին հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Անտոն Ֆրիզենի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը:
Զրուցակիցները խոսել են հայ-գերմանական բարեկամական ջերմ եւ բարձր մակարդակի հարաբերություններից, ինչպես նաեւ կարեւորել միջխորհրդարանական երկարատեւ հարաբերությունների կայունությունը: Հովհաննես Իգիթյանն արժեւորել է Գերմանիայի դերակատարությունը մեր երկրի ժողովրդավարական, իրավական եւ տնտեսական բարեփոխումների հարցում. խորհրդարանականները համոզմունք են հայտնել, որ այն կշարունակվի նոր թափով:
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանում դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդար եւ թափանցիկ անցկացմանը, ինչպես նաեւ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ Հովհաննես Իգիթյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը` կարեւորելով Արցախի մասնակցությունը բանակցություններին: Հանձնաժողովի փոխնախագահի խոսքով` հակամարտության վերջնական լուծումը պետք է ընդունելի լինի Արցախի ժողովրդի համար: Կողմերը կարեւորել են խնդրի բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորումը:
Բունդեսթագի պատգամավոր Անտոն Ֆրիզենը համոզմունք է հայտնել, որ նորընտիր Ազգային ժողովում եւս խորհրդարանական բարեկամական խմբերն ակտիվ կաշխատեն եւ կնպաստեն փոխշահավետ համագործակցության խորացմանը տարբեր ոլորտներում:
Հովհաննես Իգիթյանը նաեւ խոսել է Հայաստանում տեղի ունեցող տնտեսական հեղափոխությունից` այս հարցում կարեւորելով գերմանական փորձի ուսումնասիրումը եւ կիրառումը` մասնավորապես փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության բնագավառում:

1 марта заместитель председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям О.Игитян встретился с депутатом Бундестага Германии Антоном Фризеном. На встрече присутствовал также Чрезвычайный и Полномочный посол ФРГ в РА Бернхард Матиас Кислер.
Собеседники отметили высокий уровень армяно-германских дружественных и теплых отношений, подчеркнули стабильность долговременных межпарламентских связей. Г-н Игитян оценил роль Германии в демократических, правовых и экономических реформах в РА. Парламентарии выразили уверенность, что взаимодействие будет продолжено с новой силой.
Стороны обратились к состоявшимся 9 декабря прошлого года справедливым и прозрачным внеочередным парламентским выборам, а также к Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.
О.Игитян представил позицию Армении по НК-конфликту, подчеркнув важность участия Арцаха в переговорах. По его словам, окончательное решение проблемы должно быть приемлемо для народа Арцаха. Стороны особо выделили урегулирование вопроса исключительно мирным путем.
Депутат Бундестага Антон Фризен выразил уверенность, что в новоизбранном НС депутатские группы дружбы будут активно работать и содействовать углублению взаимовыгодного сотрудничества в различных областях.
О.Игитян также коснулся экономической революции в Армении, считая важным в этом вопросе изучение и применение немецкого опыта, в частности в сферах малого и среднего предпринимательства.