ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Մոսկվա աշխատանքային այցի շրջանակում փետրվարի 25-ին հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ:
Դաշնության խորհրդի նախագահը, ողջունելով Ազգային ժողովի պատվիրակությանը, գոհունակություն է հայտնել, որ ԱԺ նախագահն իր առաջին աշխատանքային այցը կատարում է Ռուսաստանի Դաշնություն, ինչն ընդգծում է երկկողմ հարաբերությունների ռազմավարական բնույթը: Այս համատեքստում Վալենտինա Մատվիենկոն նշել է, որ փետրվարի 27-ին Դաշնության խորհրդի լիագումար նիստում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի սպասվող ելույթը բացառիկ բնույթ ունի:
Անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած ժողովրդավարական գործընթացներին՝ Դաշնության խորհրդի նախագահը կարեւորել է դրանց բացառապես խաղաղ բնույթը եւ համապատասխանությունը սահմանադրաիրավական կանոնակարգումներին:
Հայաստանի օրենսդիր մարմնի ղեկավարը, շնորհակալություն հայտնելով տիկին Մատվիենկոյին հրավերի համար, բարձր է գնահատել երկու խորհրդարանների միջեւ տարիներ շարունակ առկա փոխգործակցության մակարդակը եւ հավաստիացրել, որ նոր գումարման Ազգային ժողովը շահագրգռված է ռուսաստանյան գործընկերների հետ կառուցողական երկխոսություն ծավալել ու պատրաստ է առավել խորացմանը՝ օրակարգում ներառելով հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված երկկողմ հետաքրքրություն ունեցող հարցերի շրջանակ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերով համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ արդեն իսկ մեկնարկել են 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի միջխորհրդարանական հանձնաժողովների կազմերի ձեւավորման աշխատանքները եւ հույս հայտնել, որ մոտ ապագայում արդեն հնարավորություն կստեղծվի գումարել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը շուրջ մեկ տարի շարունակ տարբեր պատճառներով հետաձգվել է:
Մտքերի փոխանակման ընթացքում կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահությունը վստահել երկու երկրների խորհրդարանների փոխնախագահներին: Միեւնույն ժամանակ կարեւորվել է երկու օրենսդիր մարմինների գործընկեր հանձնաժողովների մակարդակով հարաբերությունների ամրապնդումը:

Председатель НС А.Мирзоян встретился в Москве с Председателем СФ ФС РФ В.Матвиенко
25 февраля делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном в рамках рабочего визита в Москву  провела встречу с Председателем Совета Федерации Федерального Собрания РФ В.Матвиенко.
Председатель СФ, приветствуя делегацию НС РА, выразила удовлетворение тем, что первый рабочий визит спикер армянского парламента совершает в РФ, что подчеркивает стратегический характер двусторонних отношений. В этом русле В.Матвиенко отметила исключительность факта ожидаемого выступления Председателя НС на пленарном заседании СФ 27 февраля.
Коснувшись демократических процессов в РА, Председатель СФ подчеркнула их исключительно мирный характер и соответствие конституционно-правовым нормам.
Глава законодательного органа Армении, поблагодарив г-жу Матвиенко за приглашение, высоко оценил налаженный за годы уровень взаимодействия между двумя парламентами и заверил, что НС нового созыва заинтересовано в конструктивном диалоге с российскими партнерами, готово к его углублению, включая в повестку круг представляющих двусторонний интерес вопросов по укреплению армяно-российских союзнических отношений.
В ходе встречи обсуждены вопросы сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах. Г-н Мирзоян, отметив начало работ по формированию составов межпарламентских комиссий  НС седьмого созыва, выразил надежду, что в ближайшем будущем появится возможность созвать очередное заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ, почти год откладывавшееся по различным причинам.
Стороны в ходе обмена мнениями выразили готовность доверить сопредседательство в межпарламентской комиссии вице-спикерам парламентов двух стран. В то же время подчеркнута важность упрочения отношений на уровне партнерских комиссий двух законодательных органов.