«Մեծարգո՛ պարոն Միրզոյան, ընդունեք իմ անկեղծ շնորհավորանքները ՀՀ ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Հայաստանի խորհրդարանն իր մեկդարյա գործունեության ընթացքում մշտապես եղել է ինչպես Մայր հայրենիքում պետականության ամրապնդման հիմնական ինստիտուտներից մեկը, այնպես էլ համահայկական կարեւորության հարցերի քննարկման եւ համազգային նպատակների ուղենշման յուրահատուկ կառույց: Վստահ եմ` հանրային քաղաքական ակտիվ ներգրավվածությունը եւ խորհրդարանական աշխատանքի փորձը նպաստելու են ԱԺ նախագահի բարձր պաշտոնում Ձեր գործունեության հաջողությանը` ի շահ հայրենիքի անվտանգության ու կայունության եւ Հայաստանի ժողովրդի բարեկեցության ապահովման:
Երկու հայկական խորհրդարանների միջեւ ձեւավորված առանձնահատուկ բարեկամությունն ու ջերմ հարաբերությունները հուսալի հիմք են փոխգործակցության շարունակականություն եւ նոր որակ արձանագրելու համար: Համոզված եմ` մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ կպահպանենք ձեւավորված ավանդույթները եւ ավելի բեղմնավոր ու ներդաշնակ կդարձնենք առկա համագործակցությունը:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի անունից մեկ անգամ եւս շնորհավորելով Ձեզ` մաղթում եմ քաջ առողջություն եւ հաջողություններ պատասխանատու պետական պաշտոնում»,-նշված է շնորհավորական ուղերձում:
Հունվարի 14-ին գաղտնի քվեարկության արդյունքում 131 կողմ, 0 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ՀՀ ԱԺ նախագահ է ընտրվել Արարատ Միրզոյանը: Կենսագրություն Ծնվել է 1979թ. նոյեմբերի 23-ին Երեւանում: 2000թ. ավարտել է ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի արվեստի բաժինը: 2002թ.՝ նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: Պատմաբան: 20...

“Distinguished Mr Mirzoyan, please accept my sincere congratulations on being elected RA NA President. During its one-century activity the Parliament of Armenia has permanently been one of the main institutes of strengthening of statehood in the Motherland, as well as a peculiar structure of guideline for the debate of the issues of pan-Armenian importance and national goals. I am sure that the public political active involvement and the experience of the parliamentary work will promote the success of your activity in the high position of the NA President for the benefit of the security and stability of the Motherland and provision of the welfare of Armenia’s people.
The special friendship and the warm relations formed between the two Armenian parliaments serve as a reliable basis for recording continuity of cooperation and new quality. I am sure that due to joint efforts we’ll keep the formed traditions and make the existing cooperation more fruitful and harmonious.
On behalf of the National Assembly of Artsakh Republic, once again congratulating you I wish you good health and successes in the responsible state position,” the congratulatory address reads.
On January 14, as a result of secret ballot, Ararat Mirzoyan was elected RA NA President with 131 for and 0 against votes.BiographyHe was born on November 23, 1979 in Yerevan.2000 - graduated from the Department of Art of the Faculty of History of the YSU 2002 - Master’s Degree of the same Faculty. ...