ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի Սպիտակի աղետալի երկրաշարժի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ այսօր այցելել է Գյումրի:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, կառավարության անդամներ, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, օտարերկրյա հյուրեր Գյումրու Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու բակում ծաղկեպսակներ ու ծաղիկներ են դրել անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել զոհերի հիշատակը: Շիրակի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանը մատուցել է հոգեհանգստի կարգ:
Այնուհետեւ Արա Բաբլոյանն այցելել է Շառլ Ազնավուրի անունը կրող հրապարակ, ծաղիկներ խոնարհել աշխարհահռչակ շանսոնյեի արձանին:
Այցի շրջանակում ԱԺ նախագահը դիտել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության կողմից կազմակերպված ցուցադրական վարժանքը:
Ազգային ժողովի նախագահը մասնակցել է նաեւ «Սաստեքս» ընկերության Գյումրու մասնաճյուղի բացման արարողությանը, շրջել ձեռնարկության տարածքում, ծանոթացել պայմաններին:
Ընկերության տնօրեն Քրիստիան Գելեջին, ներկայացնելով «Սաստեքս»-ի զարգացման հետագա քայլերը, նշել է, որ ընկերությունը փորձ է անում վերականգնել տեքստիլ արդյունաբերական երբեմնի ներուժը: Մասնաճյուղում այժմ աշխատում է 150 հոգի, կարվում է բանվորական հագուստ:

Председатель НС А.Баблоян посетил Гюмри в связи с 30-й годовщиной катастрофического Спитакского землетрясения 7 декабря 1988 г.
Председатель НС, и.о.премьер-министра РА Н. Пашинян, представители дипломатического корпуса, иностранные гости возложили венки и цветы к памятнику во дворе церкви Сурб Аменапркич, почтив молчанием память жертв землетрясения. Предводитель Ширакской епархии Его Преосвященство епископ М.Аджапанян отслужил панихиду.
Затем А.Баблоян посетил площадь Шарля Азнавура, возложил цветы к памятнику выдающегося шансонье.
В рамках поездки Председателя НС в Гюмри состоялись также другие важные встречи.
7 декабря в НС продолжена вторая встреча генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства.   В начале встречи, по предложению генерального секретаря парламента Грузии Г.Миканадзе, присутствующие минутой молчания почтили память жертв катастрофического землетрясения 1988 года....
7 декабря очередное заседание парламента не состоялось. Утром не зарегистрировалось необходимого числа депутатов.      Регистрация депутатов, согласно “Регламенту НС”, продолжалась 4 часа, однако по состоянию на 14:00 часов зарегистрировалось лишь 9 депутатов. По предложению...