ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 28-ին ընդունել է Թուրքմենստանի առողջապահության նախարարության գլխավոր մասնագետների եւ բժշկական առաջատար կենտրոնների ղեկավարների: Պատվիրակությունը Հայաստանում է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (UNICEF) եւ Յոդին համընդհանուր համացանցի աջակցությամբ: Այցի նպատակն է ուսումնասիրել մեր երկրում իրականացվող նորածնային սքրինինգի փորձը, որն արդեն տասներեք տարի է իրականացվում է Հայաստանում:
Արա Բաբլոյանը անդրադարձել է առողջապահության, սոցիալական ապահովության, երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում Հայաստանում ձեւավորված օրենսդրական դաշտին:
Արա Բաբլոյանը հյուրերի խնդրանքով ներկայացրել է նորածնային սքրինինգի ծրագրերը ներդնելու, կյանքի կոչելու հարցում մասնագետների ջանքերը, կատարած աշխատանքն ու արդյունքները:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով` կյանքի ցիկլի վաղ փուլից հաշմանդամության առկայությունը բացահայտելու, անհրաժեշտ միջամտություն ցուցաբերելու դեպքում համալիր ծառայությունների ու միջոցառումների օգնությամբ միանգամայն իրատեսական է ապահովել երեխայի հետագա ամբողջական ներգրավվածությունը հասարակական կյանքին:
Ըստ Ազգային ժողովի նախագահի` լավագույն արդյունքներ կարելի է ունենալ, եթե առկա է սոցիալական, առողջապահական եւ կրթական ոլորտների միջգերատեսչական համագործակցություն` համայնքային մարմինների ակտիվ մասնակցությամբ:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ մոդելի կիրառման կարեւոր առանձնահատկություններից է զարգացման խնդիրներ կամ հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար պետության կողմից վերականգնողական ծառայություններ, կրթություն ստանալու հնարավորություն եւ լիարժեք խնամք ապահովելը:
Թուրքմենստանից ժամանած հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել Արա Բաբլոյանին ջերմ ընդունելության եւ իրենց հետաքրքրրող թեմաներին հանգամանալի անդրադառնալու համար: Նրանք նշել են, որ Հայաստանում իրականացված արդյունավետ փորձը հնարավորինս կկիրառեն իրենց երկրում:
Պատվիրակության անդամները պատրաստակամություն են հայտնել հետագա համագործակցության ու համատեղ ծրագրերի իրականացման հարցում:
«Սիրելի գործընկերներ, սիրելի բարեկամներ, վերջին օրերին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում զարգացող որոշ իրադարձություններ չէին կարող ինձ անտարբեր թողնել: Այդ իրադարձությունները ստիպեցին ինձ կրկին դիմել բոլորիդ ավագ ընկերոջ իրավունքով: Հայաստանի Հանրապետության շուրջ 30-ամյա...

On November 28, the RA NA President Ara Babloyan received the Chief Specialists of the Ministry of Health and Medical Industry of Turkmenistan and the Heads of the Medical Leading Centres. The delegation is in Armenia by the support of the UNICEF and the Iodine Global Network. The goal of the visit is to study the newborn screening experience being implemented in our country, and it has been implemented for already thirteen years in Armenia.
Ara Babloyan touched upon the legislative field formed in Armenia in the spheres of the health care, social insurance and protection of the children’s rights.
At the guests’ request Ara Babloyan presented the specialists’ efforts in investing the newborn screening programs and calling them into life and the works done and the results.
As to the Head of the Parliament, in case of disclosing the disability from the early stage of the life cycle and showing necessary intervention by the help of complex services and events is fully realistic to provide the child’s further complete involvement in the public life.
According to the President of the National Assembly, we can have the best results, if there is inter-institutional cooperation in the social, health care and educational spheres with the active participation of community bodies.
The Head of the legislative body has noted that the provision of the opportunity to get rehabilitation services and education and full care by the state for the children with developmental disabilities is one of the important peculiarities of the model.
The guests from Turkmenistan expressed their gratitude to Ara Babloyan for the warm reception and detailed introduction to the themes concerning them. They noted that they would apply the effective experience implemented in Armenia in their country.
The members of the delegation expressed readiness for further cooperation and implementation of joint programs.
On November 28, the participants of PABSEC Plenary Session visited Tsitsernakaberd Memorial Complex.The guests laid flowers at eternal fire perpetuating the 1915 Armenian Genocide memory and paid tribute in silence to the memory of Holy Martyrs.They were in the Armenian Genocide Museum-Ins...
PABSEC General Assembly 52nd Plenary Session Ends Its Work
On November 28, the works of the 52nd Plenary Session of the PABSEC General Assembly continued. At the beginning of the sitting on the occasion of National Day of Albania the PABSEC President, the RA NA President Ara Babloyan congratulated the delegation of Albania and the whole Albanian people, wis...
Ara Babloyan’s Statement
“Dear colleagues, dear friends, during the extraordinary parliamentary elections of recent days some developing events could not leave me indifferent. Those events made me again address everybody with the right of elder friend.About 30-year history of the Republic of Armenia has proved that there ar...
On November 28, the sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs and Protection of Human Rights was held moderated by Gevorg Kostanyan.The draft law authored by the RA NA deputy Rustam Makhmudyan on Amending the RA Constitutional Law the NA Rules of Procedure was debated in the...