ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 30-ին Մոսկվայում մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) խորհրդի նիստին: Խորհրդարանի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Խոսրով Հարությունյանը եւ Կորյուն Նահապետյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն իր ելույթում նշել է, որ տարիներ շարունակ վեհաժողովի գործունեությունն ուղղված է պաշտպանական բնագավառում անդամ երկրների գործողությունների համակարգման ապահովմանը, այդ թվում մոդելային օրենսդրության ընդունմամբ եւ ժամանանակից օրակարգի մի շարք արդիական հարցերի շուրջ առաջարկությունների մշակմամբ:
«Ցանկանում եմ ափսոսանքս հայտնել ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ վեհաժողովի լիագումար նիստերի՝ Երեւանից տեղափոխման կապակցությամբ: Այո, ներքաղաքական իրավիճակը Հայաստանում կարող է հանգեցնել խորհրդարանի արձակմանը, եւ, իբրեւ հետեւանք՝ արտահերթ ընտրությունների: Այնուամենայնիվ, մենք պատրաստ էինք կատարել մեր պարտավորությունները եւ ընդունել մեզ մոտ նախատեսված միջոցառումները: Այդուհանդերձ, մենք հարգանքով ենք վերաբերվում փոխհամաձայնեցված որոշմանը՝ երեւանյան նստաշրջանի անցկացման հետաձգմանը»,-ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում վեհաժողովի խորհրդի եւ լիագումար նիստերը կանցկացվեն Հայաստանում:
Արա Բաբլոյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքական ուղղությունը չի փոփոխվի հնարավոր արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում, քանզի հասարակության մեջ առկա է փոխհամաձայնություն՝ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի մասնակցության հարցում: ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին վեհաժողովի շրջանակում արդյունավետ համագործակցության համար, ինչպես նաեւ երկկողմ ձեւաչափով: Արա Բաբլոյանը համոզմունք է հայտնել, որ միասնական օրենսդրական աշխատանքը ՀԱՊԿ-ի խորհրդարանական բաղադրիչի ձեւաչափում կծառայի որպես խաղաղության եւ անվտանգության կարեւոր գործոն ոչ միայն ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության տարածաշրջանում, այլեւ ամբողջ աշխարհում:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են օրակարգային մի շարք նախագծեր, այդ թվում վեհաժողովի 11-րդ լիագումար նիստի օրակարգի նախագծին, ՀԱՊԿ ԽՎ-ում 2018 թ. Ղազախստանի նախագահության առաջնահերթություններին, 2016-2020 թթ. համար ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ազգային օրենսդրությունների ներդաշնակեցման ու մոտարկման վեհաժողովի գործունեության ծրագրում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելուն, 2019 թ. ընթացքում վեհաժողովի աշխատանքային պլանին, ԽՎ ֆինանսական գործունեությանը, վեհաժողովի խորհրդի հաջորդ նիստի անցկացմանը վերաբերող եւ այլ ընթացակարգային հարցեր:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Խոսրով Հարությունյանը ներկայացրել է 2018 թ. հուլիսի 7-11-ը Բեռլինում կայացած ԵԱՀԿ ԽՎ ամառային նստաշրջանին ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանական պատվիրակությունների մասնակցության արդյունքները:
Տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի փակ նիստ
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 30-ին Գեւորգ Կոստանյանի նախագահությամբ կայացած արտահերթ նիստում փակ ընթացակարգով քննարկել է «Էրեբունի-Երեւանի հիմնադրման 2800-ամյակի եւ Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի ...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Մոսկվայում ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստի շրջանակում հոկտեմբերի 30-ին հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության խմբակցության ղեկավար Սերգեյ Նեւերովի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն...
Հոկտեմբերի 30-ին` ժամը 17:00-ին, ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովում տեղի կունենա արտահերթ նիստ` դռնփակ ընթացակարգով: Օրակարգը՝ կից:   ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Մոսկվայում հոկտեմբերի 30-ին մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) 11-րդ լիագումար նիստի աշխատանքներին: Նիստի ընթացքում քննարկվել են ՀԱՊԿ ԽՎ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերով մշտա...
Հոկտեմբերի 31-ին՝ ժամը 12:30-ին, ՀՀ ԱԺ 334 դահլիճում տեղի է ունենալու ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մամուլի ասուլիսը: ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն՝ ՀՀ Կառավարության նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 31-ին` ժամը 11:00-ին, կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ: Օրակարգը՝  հղումով: ...

30 октября делегация во главе с Ара Баблояном приняла участие в заседании Совета ПА ОДКБ в Москве.  В составе делегации – вице-спикер НС Эдуард Шармазанов, депутаты НС Хосров Арутюнян и Корюн Нагапетян.
В своем выступлении Председатель НС Ара Баблоян отметил, что из года в год деятельность Ассамблеи направлена на обеспечение координации действий стран-членов в оборонной сфере, в том числе путем принятия модельных законодательств и выработки рекомендаций по целому спектру актуальных вопросов современной повестки дня.
“Хотел бы выразить сожаление по поводу переноса заседания Совета и пленарного заседания ПА ОДКБ из Еревана. Да, внутриполитическая ситуация в Армении может привести к роспуску парламента и, как следствие, к досрочным выборам. Но несмотря ни на что мы были готовы   выполнить свои обязательства и принять у себя намеченные мероприятия. Вместе с тем мы с уважением относимся к консенсусному решению отложить проведение ереванской сессии”, - сказал Председатель НС.
Глава парламента выразил надежду, что в ближайшем будущем заседание Совета и пленарное заседание Ассамблеи пройдут в Армении.
Ара Баблоян заверил, что внешнеполитический вектор Армении не изменится в результате возможных досрочных выборов, поскольку в обществе существует консенсус по поводу участия Армении в ОДКБ. Руководитель законодательного органа поблагодарил коллег за плодотворное сотрудничество в рамках Ассамблеи, а также в двустороннем формате. Он выразил уверенность, что совместная парламентская работа в формате парламентской составляющей ОДКБ послужит важной вехой на пути к миру и безопасности не только в регионе ответственности ОДКБ, но и во всем мире.
В ходе заседания обсужден ряд повесточных вопросов, касающихся проекта повестки дня 11-го пленарного заседания Ассамблеи, внесения поправок в программу  деятельности ПА по гармонизации и сближению национальных законодательств государств-членов ОДКБ на 2016-2020 гг., рабочего плана Ассамблеи на 2019 г., финансовой деятельности ПА и др.
Член делегации НС Хосров Арутюнян представил итоги участия парламентских делегаций государств-членов ОДКБ в летней сессии ПА ОБСЕ, состоявшейся 7-11 июля 2018 г. в Берлине.
30 октября  Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам и защите прав человека под председательством Г.Костаняна на внеочередном  закрытом заседании обсудила проект закона “Об объявлении амнистии по уголовным делам в связи с 2800-летием основания Эребуни-Еревана и 100-л...
30 октябяря вице-спикер НС Э.Шармазанов в рамках заседания Совета ПА ОДКБ в Москве встретился с руководителем фракции ГД ФС РФ партии “Единая Россия” С.Неверовым. В ходе встречи стороны обсудили вопросы развития армяно-российских парламентских отношений, обратились к тесному сотрудничеству парламент...
30 октября делегация, возглавляемая Председателем НС Ара Баблояном, приняла участие в работе 11-го пленарного заседания ПА ОДКБ в Москве.      В ходе заседания  обсужден ряд введенных в обращение Постоянной комиссией ПА ОДКБ по вопросам обороны и безопасности проектов м...
По распоряжению Председателя НС Ара Баблояна, согласно ст.100 Конституции РА и ст.41 “Регламента НС”, по инициативе Правительства РА 31 октября, в 11:00 часов, созывается внеочередное заседание НС – по повестке инициатора.    ...