ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 29-ին` ժամը 11:00-ին, կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ`  հետեւյալ օրակարգով:
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ժամը 11:00-ին կայանալիք նիստի ուղիղ հեռարձակումը՝ այստեղ: ...
ՀՀ գազի եւ էլեկտրաէներգիայի մատակարարման եւ բաշխման համակարգերի գործունեությունը, գազի եւ էլեկտրաէներգիայի գործող սակագների հիմնավորվածությունը քննության առարկա դարձնելու նպատակով ստեղծված ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի՝ ժամը 12:00-ին նախատեսված նիստի ուղիղ հեռարձակմանը կարող եք հետեւել կից հղումով: ...

By the decision of the RA NA Speaker Ara Babloyan, under Article 100 of the RA Constitution and the Article 41 of the RA Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, at the initiative of the deputies of the National Assembly of the Republic of Armenia, on October 29, at 11:00 an extraordinary sitting of the National Assembly will be convened.
On October 26, the regular sitting of the Investigative Committee Created for the RA Gas and Electric Power Supply and Activities of Distribution Systems, Substantiation of Gas and Electric Power Functioning Tariffs was held. The MPs approved the working order.The RA NA Deputy Speaker, the Committee...
On October 26, a sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs and Protection of Human Rights moderated by Gevorg Kostanyan was held. The legislative package on Making Amendments and Addenda to the RA Constitutional Law the RA Electoral Code, on Amending the RA Constitutional La...